Petek je bil sicer najbolj krvav dan v Iraku v zadnjih nekaj letih, saj je bilo v spopadih v Faludži in Ramadiju ubitih več kot 100 ljudi.
Skrajneži so v preteklih dneh že prevzeli nadzor nad nekaterimi predeli obeh mest, s čimer se je ponovila zgodba izpred nekaj let, ko sta bili mesti po začetku ameriške invazije na Irak leta 2003 pomembni oporišči upornikov.
Spopadi so se začeli v ponedeljek, ko so vladne sile nasilno izpraznile glavni protestniški tabor sunitov v Ramadiju, ki so ga vzpostavili po protestih konec leta 2012.
Suniti so takrat šiitski vladi očitali marginalizacijo njihove skupnosti, po zaprtju sunitskega tabora pa je izbruhnilo najhujše nasilje v zadnjih petih letih, ki se je iz Ramadija razširilo tudi v Faludžo.
Premier napoveduje uničenje teroristov
"Faludža je v rokah ekstremistične skupine Islamska država Iraka in Levanta (Isil)," je sporočil višji varnostni uradnik v provinci Anbar. Nadzor nad predmestji Faludže po uradnikovih besedah ostaja v rokah lokalne policije.
V odzivu na zadnje dogodke v Faludži in Ramadiju je iraški premier Nuri Al Maliki napovedal uničenje vseh terorističnih skupin v provinci. "Ne bomo se umaknili, dokler ne bomo uničili vseh terorističnih skupin in rešili naših ljudi v Anbarju," je dejal za iraško državno televizijo.
Medtem se je na redni tedenski molitvi v središču Faludže zbralo na stotine oboroženih upornikov, nekateri med njimi so nosili črne zastave, ki so značilne za džihadiste. Poveljnik vojske v provinci Anbar, general Gajdan Madžid, je pozneje sporočil, da je iraška vojska v provinci danes ubila 55 z Al Kaido povezanih borcev. V operaciji v bližini mesta Ramadiju je vojska ubila 25 pripadnikov Isila, v bližini Faludže pa še 30.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje