Vlada je v zameno za informacije o tem, kje se skriva Otoniel, ponujala 800.000 ameriških dolarjev, ZDA pa so za ubežnika ponujale pet milijonov dolarjev.
Predsednik Kolumbije Iván Duque je z odobravanjem sprejel Otonielovo prijetje. "To je največji udarec tihotapcem mamil v naši državi v tem stoletju," je dejal, Otonielov padec pa je primerjal s padcem Pabla Escobarja v devetdesetih letih.
Prijeli so v njegovem podeželskem skrivališču v pokrajini Antioquia na severozahodu države, blizu meje s Panamo. Ni še veliko znanega o operaciji, a predsednik je dejal, da je bil v njej ubit en policist, poroča BBC. Associated Press poroča, da so operacijo izvedli s pomočjo obveščevalnih podatkov ZDA in Združenega kraljestva, v njej pa je sodelovalo več kot 500 vojakov in pripadnikov kolumbijskih posebnih enot.
V zadnjih letih je potekalo že več obsežnih operacij, da bi ujeli 50-letnika, v katerih je sodelovalo tisoče policistov, a do zdaj so bile neuspešne.
Otoniel je postal vodja Zalivskega klana, ki je bil prej znan kot klan Úsuga po njegovem nekdanjem voditelju, bratu zdaj prijetega, ki ga je pred skoraj desetimi leti v raciji ubila policija.
Nadzirajo poti do ZDA in Rusije
Kolumbijske varnostne sile so Otonielovo organizacijo, ki nadzira številne poti za tihotapljenje mamil iz Kolumbije v ZDA in celo v Rusijo, označile za najmočnejšo kriminalno organizacijo v državi, ameriške oblasti pa jo opisujejo kot "močno oboroženo in izjemno nasilno".
Tolpa se poleg tihotapljenja mamil ukvarja tudi s tihotapljenjem ljudi, nezakonitim rudarjenjem in izsiljevanjem.
Štela naj bi okoli 1800 oboroženih pripadnikov, ki naj bi prišli predvsem iz vrst skrajno desnih paravojaških skupin. Njeni člani so bili aretirani v številnih državah, tudi v Argentini, Braziliji, Hondurasu, Peruju in Španiji.
Otoniel in njegov brat sta svojo pot začela kot pripadnika zdaj neobstoječe levičarske gverilske skupine Ljudska osvobodilna vojska, a sta pozneje prestopila na stran nasprotnikov, desničarskih paravojaških skupin.
Kolumbijska vlada pravi, da so v zadnjih letih zdesetkali število pripadnikov Otonielove tolpe in vodilne člane prisilili v skrivanje v odročnih predelih džungle.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje