Zaradi policistovega nasilja so v mestu izbruhnili protesti.

Policija je objavila več videoposnetkov dogodka, med drugim iz policistove telesne kamere in kamere v njegovem avtomobilu ter iz nadzorne kamere v sosednji hiši.

Iz njih je razvidno, da je belopolti policist zaradi nepravilnosti na registrski tablici ustavil Lyoyevo vozilo, voznik pa je izstopil iz avtomobila. Policist mu je ukazal, naj se vrne v avtomobil, česar ni storil, nakar ga je vprašal, ali razume angleško, in zahteval vozniško dovoljenje. Lyoya je skušal zbežati, policist je stekel za njim in ga dohitel. V prerivanju je Lyoya policistu odvzel napravo za elektrošok, vendar ga je policist na koncu obvladal, ga zbil na tla in klečal na njegovem hrbtu, ko ga je s pištolo od zadaj ustrelil v glavo.

Tamkajšnji tožilec Chris Becker videoposnetkov ni želel objaviti, ker je to dokazni material. O vložitvi obtožnice proti policistu, ki je trenutno na plačanem dopustu, se še ni odločil.

Protesti so v mestu zaradi vnovičnega policijskega nasilja potekali že v torek in se nadaljevali v sredo, vendar so za zdaj mirni. Protestniki zahtevajo objavo imena belopoltega policista in njegov kazenski pregon.

Guvernerka Michigana Gretchen Whitmer je obiskala družino ustreljenega, ki je pustil za seboj dve hčerki ter brate in sestre. V Grand Rapidsu je že tudi odvetnik Ben Crump, ki je doslej zastopal več družin temnopoltih moških, ki so jih v ZDA v zadnjih letih ubili policisti.

"Videoposnetek jasno kaže, da je bila to nepotrebna, pretirana in smrtonosna sila proti neoboroženemu temnopoltemu moškemu, ki je bil zmeden in se je bal za svoje življenje," je dejal Crump in zahteval pregon policista. Opozoril je, da videoposnetek kaže, da Lyoya ni bil nasilen, policist pa je bil.

Temnopolti predstavljajo 18 odstotkov prebivalstva Grand Rapidsa. Ena od ulic v središču mesta nosi ime po Breonni Taylor, ki so jo leta 2020 v Kentuckyju ubili policisti, ki so na napačnem naslovu iskali napačnega moškega.