
Izrael je napade izvedel po vsej enklavi. Med drugim o smrtnih žrtvah poročajo iz Han Junisa, kjer je v požaru zaradi zračnih napadov zgorelo najmanj 11 ljudi, in Rafe na jugu ter begunskih taborišč Džabalija in Al Šati na severu Gaze. Al Džazira poroča, da številne družine ostajajo ujete na severu Rafe, saj izraelska vojska vozilom Rdečega križa preprečuje evakuacijo ljudi.
V vojni v Gazi je bilo doslej ubitih najmanj 51.266 ljudi, ranjenih pa je bilo še 116.991, je sporočilo zdravstveno ministrstvo v Gazi.
Od 18. marca, ko je Izrael prekršil prekinitev ognja, je bilo v Gazi ubitih 1.890 Palestincev, še 4.950 pa ranjenih, so zapisali.
Medtem se nadaljujejo napori za sklenitev premirja med Izraelom in Hamasom. V torek so predstavniki palestinskega gibanja odpotovali v Kairo, kjer bodo razpravljali o "novih idejah" za sklenitev dogovora, potem ko so prejšnji teden zavrnili zadnji predlog Izraela, ker ta ni predvideval konca vojne in umika izraelskih sil iz Gaze.
Novi napadi tudi na Bejrut
Izrael je izvedel tudi napad na jugu libanonske prestolnice Bejrut, pri tem pa po navedbah vira AFP ubil poveljnika libanonske islamistične skupine Džama Islamija, ki je povezana s Hamasom.
Libanonska civilna zaščita je sporočila, da je izraelski brezpilotni letalnik napadel vozilo okoli 20 kilometrov južno od Bejruta. V njem so kasneje našli truplo moškega.

Zaradi blokade pomoči ogroženo več kot pol milijona otrok
Ministrstvo za zdravje v Gazi je opozorilo, da je zaradi izraelske blokade zdravstvene pomoči onemogočen dostop cepiv proti otroški paralizi, zaradi česar je ogroženih več kot pol milijona otrok.
Ministrstvo navaja, da je prepoved dobave človekoljubne pomoči ustavila izvajanje četrte faze kampanje ministrstva za preprečevanje otroške paralize, zaradi česar je 602.000 otrok v nevarnosti "trajne paralize in kronične invalidnosti".
"Otroci v Gazi so zaradi pomanjkanja ustrezne prehrane in pitne vode izpostavljeni resnim zdravstvenim zapletom brez primere," je dodalo ministrstvo.
Izraelska blokada, ki traja že od začetka marca, onemogoča dotok medicinske pomoči v oblegano enklavo, Združeni narodi pa opozarjajo na vse večji humanitarni zlom.
Izrael skupini francoskih politikov zavrnil vstop v državo
Izrael je zavrnil vstop v državo skupini francoskih politikov levih strank, ker naj bi skušali podpirati Palestince, so v ponedeljek za nemško tiskovno agencijo DPA potrdili pri izraelskem uradu za priseljevanje. V skupini, ki so ji dovoljenje za vstop preklicali, še preden so se podali na pot, je bilo več poslancev.
Tiskovna predstavnica urada je potrdila, da so odvzeli vizume 27 francoskim politikom, ki naj bi skušali vstopiti v Izrael z namenom podpiranja Palestincev in bojkota Izraela. Obenem so po njenih besedah podpirali umik skrajne palestinske skupine s seznama terorističnih organizacij.
Po priporočilu strokovnjakov je notranje ministrstvo odločilo, da prekliče dovoljenje za vstop v državo, še preden so se politiki odpravili na pot.
Francoski tednik Journal du Dimanche je v nedeljo poročal, da so bili v skupini poslanci Ekološke stranke in Francoske komunistične stranke. Član Nepokorne Francije Eric Coquerel, ki ni bil del skupine, je za televizijsko postajo BFMTV povedal, da so poslanci zahtevali jasen odziv predsednika Francije Emmanuela Macrona o tem vprašanju.
Pred dvema tednoma so ob prihodu na mednarodno letališče v Tel Avivu pridržali britanski poslanki in ju deportirali zaradi očitkov, da sta želeli širiti sovražna sporočila proti Izraelu.
Britanski zunanji minister David Lammy je takrat kritiziral ravnanje izraelskih oblasti.
V februarju pa so vstop v Izrael zavrnili dvema evropskima poslancema in članoma osebja, ki so bili del delegacije Evropskega parlamenta za odnose s Palestino. Delegacija, katere podpredsednik je poslanec iz Slovenije Matjaž Nemec (S&D/SD), je nato odpovedala večdnevni obisk v Palestini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje