V južnem sirskem mestu Dara že od prejšnjega petka potekajo protivladni protesti in varnostne sile so v sredo streljale na udeležence pogreba za žrtvami protestov v preteklih dneh. Po podatkih iz bolnišnice je bilo ubitih 37 ljudi, oblasti pa trdijo, da je bilo žrtev 10.
Oblasti so odgovornost za nasilje pripisale "oboroženim tolpam", k protestom pa naj bi spodbujale tudi tuje sile, med drugim prek sms-sporočil, ki naj bi prihajala iz Izraela.
Na pogrebu devetih v sredo ubitih protestnikov se je v Dari zbralo 20.000 ljudi, ki so vzklikali: "S svojimi dušami in krvjo smo zvesti našim mučenikom."
Po tragičnih dogodkih je pomočnica Al Asada napovedala več sprememb, med njimi preklic izrednih razmer, ki v državi veljajo že 48 let. Obljubljene je tudi več medijske svobode in registracija političnih strank.
Aretacija po zaslišanju
Iz Sirske opazovalnice za človekove pravice so sporočili, da so oblasti aretirale vodilnega aktivista Mazena Derviša, ki je oster kritik oblasti in je bil med udeleženci protesta prejšnji teden, ko so zahtevali izpustitev političnih zapornikov. Aretirali so ga v sredo, potem ko se je odzval na vabilo za zaslišanje.
Protesti proti Al Asadu, čigar stranka Baas vodi Sirijo že 40 let, so se začeli 15. marca v prestolnici Damask, ko so se na Facebooku pojavili pozivi k protestom za večjo svobodo v državi.
V Damasku se je protestov udeležilo le malo ljudi, pa še te so kmalu razgnali, nato pa so se razširili na jug države, kjer je zdaj že skoraj teden dni središče protestnega gibanje mesto Dara.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje