Po eni izmed različic naj bi bila v napad vpletena tuja letala, verjetno izraelska. Foto: EPA
Po eni izmed različic naj bi bila v napad vpletena tuja letala, verjetno izraelska. Foto: EPA
Zaseženo orožje
Izrael trdi, da orožje v Gazo prihaja iz Irana. Foto: EPA

"Zagotovo gre za izraelski napad," je dejal sudanski zunanji minister Ali Karti in obtožil Izrael, da skuša z napadom preprečiti umik Sudana z ameriškega seznama držav, ki podpirajo terorizem. Pojasnil je, da je bil eden izmed ubitih v napadu sudanski državljan in ni imel povezave z islamisti ali vlado.

Tiskovni predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva Jigal Palmor ni hotel odgovarjati na obtožbe.

Predstavniki sudanskih oblasti so ponudili različne razlage napada. Policija trdi, da so bile rakete izstreljene iz neznanega vira z območja Rdečega morja, medtem ko je vladni predstavnik zatrdil, da je šlo za letalski napad.

Po poročanju spletnega časopisa Sudan Tribune, ki se sklicuje na sudanske varnostne vire, se je sudanska protizračna obramba odzvala na napad in pregnala tuja vojaška letala.

Po besedah predstavnika vladajoče sudanske Stranke narodnega kongresa Mohameda Tahirja Huseina je za napad odgovorna izraelska tajna služba Mosad, ki sledi tihotapcem orožja.

Tihotapljenje orožja v Gazo
Izrael je že večkrat opozoril, da se prek Sudana oborožujejo pripadniki palestinskega gibanja Hamas, ki nadzorujejo območje Gaze, in pripadniki šiitskega gibanja Hezbolah v Libanonu, kar je Kartum že večkrat zanikal.

Nekateri analitiki so za Sudan Tribune povedali, da gre verjetno za atentat na oba človeka v avtomobilu, v katerem ni bilo mogoče peljati večje količine orožja.

To ni prvi skrivnostni napad na vzhodu Sudana. Januarja leta 2009 je bil napaden konvoj tihotapcev orožja in sudanske oblasti so tudi takrat s prstom pokazale na Izrael, ki naj bi skušal preprečiti domneven prevoz orožja iz Irana v Gazo.

V napadu blizu meje z Egiptom je bilo ubitih 119 ljudi. Izrael je zanikal vpletenost v napad, a je takratni izraelski premier Ehud Olmert sporočil, da delujejo na vseh območjih, kjer je mogoče uničiti teroristično infrastrukturo.

Sudan je na ameriškem seznamu državnih podpornikov terorizma, vendar je zaradi uspešno in miroljubno izpeljanega referenduma o odcepitvi južnega Sudana letos začel postopke za umik s seznama.