Prebežniki so bili po navedbah notranjega ministrstva skriti med lesom na zapuščenem tovornjaku. Foto: Reuters
Prebežniki so bili po navedbah notranjega ministrstva skriti med lesom na zapuščenem tovornjaku. Foto: Reuters

Prebežnike so blizu vasi Lokorsko našli v tovornjaku, ki je prevažal les. Med 34 preživelimi so nekateri v kritičnem, a stabilnem zdravstvenem stanju.

"V tovornjaku je primanjkovalo kisika. Ljudje so bili premraženi, mokri, več dni niso jedli," je povedal zdravstveni minister Asen Medžidiev.

Notranje ministrstvo je sporočilo, da je umrlo 18 prebežnikov. Vodja nacionalne preiskovalne službe Borislav Sarafov je sporočil, da so nekateri med njimi umrli zaradi zadušitve.

Prebežniki so po njegovih navedbah nezakonito prečkali mejo s Turčijo in se dva dni skrivali v gozdu, preden so jih blizu mesta Jambol v jugovzhodni Bolgariji naložili na tovornjak.

Oblasti so aretirale štiri osumljence. Ovadbe bodo vložili, ko bodo zbrali dovolj dokazov, je pojasnil visoki policijski uradnik Atanas Ilkov. Eden izmed četverice je že bil obsojen zaradi trgovine z ljudmi.

Policija je aretirala štiri osumljence. Foto: Reuters
Policija je aretirala štiri osumljence. Foto: Reuters

EU razdeljen glede postavljanja ograj

Bolgarija je ena izmed držav na poti, po kateri v EU prihajajo prebežniki z Bližnjega vzhoda in Afganistana. Članica Unije sicer ni vključena v schengensko območje, saj sta njeno sprejetje zaradi pomislekov o varnosti in vladavini prava lani blokirali Avstrija in Nizozemska.

Migracije so bile sicer ena izmed osrednjih tem izrednega vrha EU-ja v Bruslju prejšnji teden, na katerem so se voditelji zavzeli za boljše upravljanje in varovanje meja Unije.

Med članicami se v zadnjem času znova krepijo pozivi k financiranju ograj na zunanjih mejah EU-ja, čemur pa pri Evropski komisiji niso naklonjeni. Postavljanje ograj zagovarja tudi Avstrija, kancler Karl Nehammer je januarja zahteval dve milijardi evrov iz proračuna EU-ja za financiranje širjenja mejne ograje med Bolgarijo in Turčijo.