Vodja radikalne stranke Tomislav Nikolić trdno verjame, da je za Srbijo najboljša možnost vlada radikalcev in Demokratske stranke Srbije, ki jo vodi Vojislav Koštunica. Ali bo prišlo do take vlade, ali pa vlade sploh ne bo, je samozavestno dejal v pogovoru za srbski časopis Večernje novosti, vendar pa se je izgonil ugibanjem, kdo bo zasedel položaj premierja. Nikolić je še zaupal, da predsednik radikalcev Vojislav Šešelj, ki mu v Haagu sodijo zaradi obtožb o vojnih zločinih, komaj že čaka, da se začne znova ukvarjati s politiko.
Nikolić hoče ven iz evropskega objema
V pogovoru za britanski Reuters pa je Nikolić poudaril, da bodo radikalci ob primeru zmage na nedeljskih parlamentarnih volitvah, v katero nikakor ne dvomi, osvobodili Srbijo iz objema Evropske unije in ji odprli vrata v svet. Za članstvo v EU-ju se bodo radikalci zavzemali, le če bo Unija prenehala podpirati neodvisno Kosovo in namesto tega Srbiji priznala pravico do pokrajine. "Ne potrebujemo simpatije, potrebujemo spoštovanje do Srbije," je dejal Nikolić, ki radikalce vodi v odsotnosti Šešlja.
Neuvrščenost boljša od EU-ja
Po Nikolićevem mnenju je bila Srbija v zadnjih osmih letih od padca Miloševićevega režima obsedena z EU-jem, kar pa ji je prineslo zelo malo. Namesto tega bi sam raje videl pot nekdanje Jugoslavije kot neuvrščene države, kar bi bi bila po njegovem prepričanju bolj naravna zunanjepolitična možnost. "Zdaj smo popolnoma odvisni od EU-ja, še bolj kot, če bi bili njegova članica," pravi Nikolić in dodaja, da Srbija pod radikalci ne bo nikomur zapirala vrat, ampak bo nasprotno odpirala nova.
"Nacionalist ni nekaj slabega"
Pogovor je nanesel tudi na oznako nacionalisti, "Težava je v tem, da takoj, ko v EU-ju rečeš srbski nacionalist, nemudoma pomisliš na nekaj slabega," pravi Nikolić, ki priznava, da je nacionalist, a hkrati opozarja, da so nacionalisti pristoni tudi v ZDA, Franciji ali Grčiji. "Smo nacionalisti, ki ne škodujemo nikomur, ampak tudi ne spustimo Srbije," brani svoje politično prepričanje in meni, da je njegova stranka v zahodnih državah na slabem glasu le zato, ker tako odločno nasprotuje neodvisnosti Kosova.
Tadić vidi novo vlado drugače
Vodja Demokratske stranke in srbski predsednik Boris Tadić, ki na volitvah predstavlja proevropsko usmeritev, pa je povsem drugačnega mnenja kot njegov nasprotnik in je prepričan, da "okostje" nove vlade vsekakor ne bodo predstavljali radikalci in Koštunićevi demokrati. Slednji bi bili za Tadića sicer sprejemljivi koalicijski partnerji, a le v primeru, da se vrnejo na evropsko pot, ob tem pa tudi nimajo pravice določevati, kdo bo premier v novi vladi.
V vladi bi se po Tadićevih zagotovilih lahko znašla tudi Liberalno-demokratska stranka (LDP), vendar more spremeniti svoje stališče do Kosova. LDP pod vodstvom Čedomirja Jovanovića je namreč edina stranka v Srbiji, ki se je že pred časom soočila z usodo Kosova in odkrito podpira njegovo neodvisnost.
Kampanija prežeta s sovraštvom
Po ocenah strokovnjakov je bila tokratna predvolilna kampanja najbolj umazana od volitev leta 2000. Če je na začetku kampanje še kazalo, da se bodo politiki posluževali dostojnega jezika, se je to kaj hitro spremenilo in v ospredje je prišel sovražni govor, pri čemer so prednjačili stranka Nikolića in Koštunice, ocene profesorice Jelene Djordjević s Fakultete za politične vede v Beogradu povzema srbski B92. Predvsem strokovnjaki opozarjajo na delitev na patriote in izdajalce, ki je bila v središču kampanje, pri čemer so patrioti mišljeni nacionalisti in izdajalci proevropsko usmerjeni politiki.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje