Število žrtev ruskega raketnega napada na Odeso se je povečalo na pet, potem ko je eden od ranjenih umrl v bolnišnici, je na Telegramu sporočil vodja regionalne vojaške uprave Oleg Kiper. Kot je dodal, se zaradi poškodb zdravi 23 ljudi, od katerih jih je osem v resnem stanju, od teh so štirje, med njimi tudi štiriletna deklica, v izjemno resnem stanju. Med ranjenimi sta še en otrok in nosečnica.
Tiskovni predstavnik ukrajinske mornarice Dmitro Pletenčuk je v objavi na vojaškem kanalu družbenega omrežja Telegram povedal, da je bil napad izveden z balistično raketo iskander-M s kasetno bojno glavo.
V regiji so za danes razglasili dan žalovanja.
Ruske rakete so v ponedeljkovem napadu na Odeso zadele in poškodovale tudi stavbo, ki je med domačini znana kot "grad Harryja Potterja", zaradi podobnosti s tistim iz filma o slavnem čarovniku. Stavba, ki jo je zajel ogenj, je rezidenca nekdanjega poslanca Sergija Kivalova, ki je bil v napadu ranjen. V njej je pravna akademija, ki jo vodi Kivalov.
Kijev Moskvo obtožuje uporabe kasetnega streliva
Ukrajina je Rusijo obtožila, da je v napadu na Odeso uporabila kasetno strelivo, uporaba katerega je po mednarodni konvenciji prepovedana. Kot je na Telegramu sporočilo ukrajinsko tožilstvo, gre za neselektivno orožje, ki lahko povzroči znatne žrtve med civilnim prebivalstvom. Kovinski drobci streliva so bili najdeni v polmeru kilometra in pol od mesta udarca, je navedlo v izjavi.
Pri tem so objavili videoposnetek, ki naj bi prikazoval eksplozije eksplozivnih teles iz balistične rakete iskander.
V Harkovu napad na železniško infrastrukturo
V obstreljevanju Harkova na severovzhodu Ukrajine, ki ga ruske sile neusmiljeno napadajo, pa je bil ubit en človek, devet ljudi je ranjenih, je sporočil regionalni guverner Oleg Sinjegubov. Ukrajinske železnice so sporočile, da je bila žrtev eden od njihovih zaposlenih. Gre za še en ciljno usmerjen napad na civilno železniško infrastrukturo, so po poročanju AFP-ja sporočili z železnic.
Sinjegubov je dejal, da je Rusija Harkov napadla z vodenimi bombami.
Razmere so se zaradi ruskega bombardiranja Harkova, ki leži blizu ruske meje, močno poslabšale. Na to je v izjavi opozorila tudi humanitarna organizacija Mednarodni reševalni odbor (IRC).
Kot so navedli, so nedavni napadi povzročili veliko škodo na civilni infrastrukturi in močno povečali število žrtev med prebivalstvom. Mesto se spoprijema z izpadi električne energije, motnjami v oskrbi z vodo in ogrevanjem ter ohromitvijo javnega prevoza.
Raketa, ki so jo Rusi izstrelili na Harkov, je severnokorejskega izvora
Razbitine rakete, ki je 2. januarja zadela ukrajinsko mesto Harkov, pripadajo severnokorejski balistični raketi serije hwasong-11, so zapisali nadzorniki sankcij ZN-a v poročilu, ki so ga posredovali odboru Varnostnega sveta ZN-a.
Trije nadzorniki so v začetku meseca odpotovali v Ukrajino, da bi pregledali ostanke rakete, in niso našli nobenih dokazov, da je raketo izdelala Rusija. "Niso mogli neodvisno ugotoviti, od kod je bila raketa izstreljena in kdo jo je izstrelil," so zapisali v poročilu, ki ga je objavil Reuters.
"Informacije o tirnici rakete, ki so jih posredovale ukrajinske oblasti, kažejo, da je bila raketa izstreljena z območja Ruske federacije," so zapisali v poročilu, ki so ga 25. aprila predložili odboru Varnostnega sveta ZN-a za sankcije proti Severni Koreji.
"Če je bila raketa pod nadzorom ruskih sil, bi to kazalo, da so jo nabavili državljani Ruske federacije," so navedli in dodali, da bi to pomenilo kršitev embarga na orožje, ki je bil Severni Koreji uveden leta 2006.
Rusko in severnokorejsko predstavništvo pri ZN-u v New Yorku se nista odzvali na prošnjo za komentar.
Severna Koreja, uradno imenovana Demokratična ljudska republika Koreja, je zaradi raketnih in jedrskih programov od leta 2006 pod sankcijami ZN-a, ki so se z leti še okrepile.
ZDA in druge države so Severno Korejo obtožile, da je Rusiji posredovala orožje za vojno proti Ukrajini. Tako Moskva kot Pjongjang sta obtožbe zanikala, vendar sta od lani poglobila vojaške odnose.
Na februarskem zasedanju Varnostnega sveta ZN-a so ZDA obtožile Rusijo, da je proti Ukrajini najmanj devetkrat izstrelila balistične rakete, ki jim jih je dobavila Severna Koreja.
Opazovalci ZN-a so navedli, da je Pjongjang balistične rakete serije hwasong-11 prvič javno preizkusil leta 2019.
Rusija je prejšnji mesec vložila veto na letno podaljšanje mandata opazovalcev sankcij ZN-a, ki že 15 let spremljajo izvajanje sankcij ZN-a proti Severni Koreji zaradi njenega jedrskega in balističnega programa. Mandat sedanje skupine se bo iztekel v torek.
Nekaj dni po napadu 2. januarja je tožilstvo v Harkovski oblasti medijem pokazalo ostanke rakete. Dejali so, da se razlikujejo od ruskih modelov in da "gre morda za raketo, ki jo je dobavila Severna Koreja".
Stoltenberg: Zaupanje Kijeva se je zmanjšalo
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je medtem dejal, da se je zaupanje Ukrajine v zaveznice zveze Nata zaradi zamud in napak pri dobavi orožja zmanjšalo. "Potrebujemo trdnejši, institucionaliziran okvir za našo pomoč, da bi zagotovili predvidljivost, večjo odgovornost in delitev bremena," je dejal Stoltenberg po obisku Kijeva.
Dodal je, da so pomanjkljivosti imele velik vpliv na bojišču, kjer je ruska vojska prevzela pobudo, ukrajinske sile pa so se prisiljene braniti. "Seveda je dejstvo, da nismo zagotovili obljubljenega, zmanjšalo zaupanje," je dejal Stoltenberg, vendar je dodal, da Kijev še vedno verjame v svoje zaveznike.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje