Brazilsko tožilstvo je namreč nekdanjega predsednika in mentorja zdajšnje predsednice Luiza Inacia Lulo da Silvo obtožilo pranja denarja. Tožilstvo je postopek proti Luli sprožilo, ker naj bi ta skrival lastništvo luksuznega stanovanja v letovišču Guaruja. Dobil naj bi ga kot podkupnino od družbe OAS, vpletene v obsežno korupcijsko shemo, v središču katere je državno naftno podjetje Petrobras.
V tej shemi naj bi sodelovali politiki iz več strank, tudi vladajoče Delavske stranke, Lula pa je do zdaj najvidnejši posameznik, ki se je ujel v mreže preiskovalcev.
Protesti so potekali v 350 mestih po celotni državi. V glavnem mestu Brasilii se je po podatkih vojaške policije zbralo okoli 100.000 ljudi, v Riu de Janeiru pa po podatkih organizatorjev od 700.000 do milijon, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nemška tiskovna agencija DPA, ki se prav tako sklicuje na organizatorje, pa medtem poroča, da se je tam zbralo okoli 200.000 ljudi. Okoli milijon ljudi naj bi se zbralo tudi v gospodarskem središču Brazilije Sao Paulu.
Predsednica izgublja zaveznike?
Predsednica je v petek svojemu predhodniku stopila v bran, zdaj pa ji grozi izguba ključnega političnega zaveznika. Največja brazilska politična stranka Brazilsko demokratično gibanje (PMDB) je namreč sporočila, da se bo v 30 dneh odločila, ali bo še delovala v zavezništvu s predsednico.
Znotraj desnosredinskega PMDB-ja se namreč krepijo pozivi k izstopu iz koalicije levičarske voditeljice, medtem ko se predsednica Rousseff sooča z gospodarsko recesijo, korupcijskim škandalom in preiskavami zaradi domnevnih volilnih kršitev, pa tudi morebitno nezaupnico.
Poslanec PMDB-ja Osmar Terra je dejal, da je predsednica izgubila nadzor nad državo, ki se je znašla v hudi recesiji, čeprav se pripravlja na izvedbo letošnjih poletnih olimpijskih iger v Riu de Janeiru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje