Javnomnenjsko raziskavo je izvedel inštitut Pavel Satev, 57,4 odstotka vprašanih pa je izjavilo, da bi na referendumu glasovalo proti spremembi imena. 30,7 odstotka vprašanih jih medtem spremembi imena naklonjenih. 11,9 odstotka vprašanih pa se o vprašanju ni izreklo. Makedonska tiskovna agencija Mia ne navaja, na kakšnem vzorcu ali kdaj so raziskavo izvedli.
Proti pogajanjem z Grki o novem imenu
V Skopju sta medtem Makedonsko mednarodno gibanje za človekove pravice in Makedonsko združenje začela kampanjo proti spremembi imena z naslovom "Kdo vam je dal pravico, da se pogajate o mojem imenu".
Na novinarski konferenci so poudarili, da mora Makedonija končati pogajanja z Grčijo o imenu in tako pokazati, da ni pripravljena na kompromis glede imena in da ga ne namerava spremeniti. Po mnenju predstavnikov združenj želi Grčija s spremembo imena Makedonije uničiti identiteto in jezik Makedoncev. Poudarili so tudi, da za vstop Makedonije v Nato in EU pogoj ne bi smel biti sprememba imena.
Makedonija je že skoraj 20 let v sporu glede imena z Grčijo, v katerem Atene med drugim vidijo ozemeljske težnje. Zaradi spora Grčija tudi zavira Makedonijo pri vstopu v Nato in EU.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje