V zraku je lahko precej kancerogenih snovi, opozarjajo oblasti. Foto: BoBo
V zraku je lahko precej kancerogenih snovi, opozarjajo oblasti. Foto: BoBo

Požar je gasilo približno 180 gasilcev z 82 gasilskimi vozili in robotom za gašenje, je popoldne sporočil glavni gasilski poveljnik Slavko Tucaković. Dopoldne so gasilci iz objekta, ki ga je zajel ogenj, odstranili tudi 1500 litrov natrijevega hidroksida in 1000 litrov vodikovega klorida.

"Stanje je zelo resno, to je požar, kakršnega na območju Osijeka ne pomnimo," je za hrvaško javno televizijo HTV dejal namestnik župana in poveljnik glavnega štaba civilne zaščite mesta Osijek Dragan Vulin.

Proti večeru je gasilcem uspelo požar omejiti in ga spraviti pod nadzor, je pa osiješka mestna uprava sporočila, da se aktivno gašenje nadaljuje še naprej.

Požar je izbruhnil približno 40 minut po polnoči, gorelo pa je nekaj tisoč kvadratnih metrov uskladiščene plastike na prostem. Dim je dosegel tudi sosednjo Bosno in Hercegovino.

Med gašenjem požara so bili do zdaj poškodovani trije gasilci. Eden od njih je po navedbah hrvaškega časopisa Jutarnji list dobil hujše opekline, potem ko je padel v jašek z vrelo plastiko, in so ga odpeljali na zdravljenje v osiješko bolnišnico. Tucaković je pojasnil, da so ekipe gasilcev, ki so požar gasile ponoči in zjutraj, na zdravniškem pregledu.

"Katastrofa je velika. Sto gasilcev dela vse, da bi pogasili požar, a gre za tisoče kvadratnih metrov stisnjene plastike in bo gašenje verjetno trajalo zelo, zelo dolgo," je povedal poveljnik glavnega štaba civilne zaščite Osiješko-baranjske županije Mato Lukić za HTV. Dodal je, da se zaradi izjemno visokih temperatur vse topi, gašenje pa otežuje tudi močan veter.

Odpovedani javni dogodki

Prebivalci Osijeka so davi prek sistema za zgodnje opozarjanje SRUUK prejeli tudi SMS-opozorilo, naj se ne zadržujejo na prostem in naj ne zapuščajo domov.

Vulin je za HTV pojasnil, da vsi lahko gredo na delo ali v šolo, a svetoval, naj se ne zadržujejo na prostem. "Gori plastika, v zraku je lahko precej kancerogenih snovi, veter pa zdaj vse nosi južno od Osijeka," je opozoril.

Zaradi požara so v mestu danes odpovedali več javnih dogodkov, nekaj šol in fakultet pa tudi pouk.

Župan Osijeka Ivan Radić je sporočil, da sta trenutni kakovosti zraka in vode zadovoljivi. Skupaj s predsednikom županije Ivanom Anušićem je zahteval tudi preiskavo, ki bi ugotovila vzroke požara.

Anušić je nesrečo pripisal nepazljivemu ravnanju s plastiko. "To je vprašanje za inšpekcije in inšpektorat, ki so to tolerirali 20 let. Videli boste količino plastike, ki so jo metali sem. Ta se je vžgala," je dejal Anušić za hrvaško televizijo N1. Dodal je, da so se požari pojavljali že prej, tega pa jim ni uspelo pravočasno pogasiti in je povzročil ekološko katastrofo.

Pri podjetju Drava International so medtem ocenili, da so izvajali vse potrebne previdnostne ukrepe in da izbruh požara kaže na možnost "zunanjega vpliva", kar pa bo razjasnila preiskava. "V mislih smo s poškodovanimi gasilci in njihovimi družinami, želimo jim uspešno in hitro okrevanje," so dodali v sporočilu za javnost in se zahvalili gasilcem.

Na nevarnost požara v Osijeku za okolje in ljudi je za hrvaški časopis Jutarnji list opozoril tudi toksikolog Franjo Plavšić. "Sežiganje plastike je vedno zelo nevarno, saj ima poleg takojšnjega onesnaženja zraka in okolja tudi dolgoročne posledice zaradi odlaganja različnih nevarnih delcev v okolje," je pojasnil. Ob tem je poudaril, da se v zraku poleg ogljikovega monoksida in dioksida pojavljajo tudi drugi plini in rakotvoren dioksin.

Foto: Reuters
Foto: Reuters