
Kamor koli po svetu gredo, povsod povzročajo težave.


Mirnih protestov se je udeležilo več deset tisoč ljudi, ki so v ohlajenem ozračju med državama z vzklikanjem gesel in vihtenjem zastav nasprotovali načrtom ameriškega obrambnega ministrstva. Ocene o udeležbi se zelo razlikujejo. Po nekaterih podatkih naj bi bilo protestnikov "le" 25.000, po drugih celo več kot 100.000, realna ocena naj bi bila od 50.000 do 80.000 ljudi.
Protestna povorka je bila dolga do šest kilometrov, kljub temu pa se skrbi organizatorjev, da bi se lahko med protestnike pomešali tudi huligani, ki bi želeli zanetiti spopad s policijo, niso uresničile. K mirnemu poteku shoda je pozval tudi italijanski premier Romano Prodi, ki osebno širitvi oporišča ne nasprotuje, medtem ko je prejšnji premier Silvio Berlusconi, ki je sprejel odločitev o širitvi, proteste v Vicenzi označil za žalosten dan za Italijo, je poročala italijanska agencija Ansa.
Tudi protestniki s Češkega
Ameriško veleposlaništvo v Italiji je varnostnim ukrepom navkljub svojim državljanom svetovalo, naj se izognejo Vicenzi, kjer domuje 173. zračna brigada ameriške vojske. Nekaj ameriških državljanov se je kljub temu pojavilo v mestu in se udeležilo protestov.
Na manifestacije so se v Vicenzi dobro pripravili, za varnost je skrbelo pet tisoč policistov, pomagali so jim tudi redarji. Za vsak slučaj so ostale zaprte številne šole in trgovine, nad nebom pa so krožili helikopterji.
V Vicenzo je večinoma z avtobusi prišlo tudi tisoč mirovnikov iz obmejne Furlanije - Julijske krajine, kjer imajo v Avianu oporišče že več let. Prišli so tudi mirovniki s Češkega, kjer namerava ameriška oblast prav tako graditi vojaško oporišče.
Udarci za Prodija se vrste
Protesti so potekali prav v času ohlajenih odnosih med državama, potem ko je milansko sodišče v petek odločilo, da bo sodilo 26 Američanom, večinoma agentom Cie, ki so skupaj z domačimi vohuni na milanskih ulicah ugrabili egiptovskega imama Abuja Omarja, ga odpeljali v Egipt in tam domnevno mučili.
Sedmega februarja pa je bila vložena obtožnica proti ameriškemu vojaku, ki naj bi bil odgovoren za smrt italijanskega agenta leta 2005 v Iraku, ko je ta reševal zajeto novinarko. Washington ga verjetno ne bo izročil italijanskim oblastem.
Protesti so dodaten udarec tudi za Prodija, ki se na vso moč trudi zgladiti nesoglasja v levi koaliciji strank, potem ko si te stojijo nasproti že zaradi pravic istospolnih partnerjev in proračuna. Vlada v Rimu je tako razdeljena na tiste, ki si želijo spoštovati odločitev prejšnje vlade in dogovor z Washingtonom, in na tiste, ki si želijo, da bi Američani odšli. Prodi je širitev oporišča podprl, saj, kot je dejal, noče spreminjati obrambne politike Washingtona zadnjih 50 let.
Oporišče v Vicenzi naj bi se okrepilo
Ameriški Pentagon namerava v Vicenzi, mestu z okoli 115.000 prebivalci, s premestitvijo okoli 2.000 vojakov iz Nemčije v Italijo okrepiti vojaško oporišče, kjer ima sedež brigada, namenjena hitremu posredovanju. Tako bi se število ameriških vojakov v Vicenzi povečalo na 4.500, za njihovo namestitev pa bi bilo treba zgraditi nove ceste in barake na račun zelenih površin mesta. Prav tako naj bi povečanje oporišča ogrozilo celotno mesto, da nekoč postane žrtev napada, zato tamkajšnje prebivalstvo skupaj z okoljevarstveniki in mirovniki najbolj nasprotuje širitvi.
B. T.
Kamor koli po svetu gredo, povsod povzročajo težave.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje