Francoski predsednik Nicolas Sarkozy in njegova vlada ponujata državljanom dve podobi - medtem ko vlada pridiga o treznosti in zmernosti pri upravljanju z državnim denarjem, v javnos prodirajo zgodbe o zapravljanju tega denarja za povsem osebne užitke visokih vladnih uslužbencev.
Letalo za Martinique, havanke za Pariz
Sekretar za čezmorski razvoj Alain Joyandet si je nakopal bes javnosti, ker je za obisk Martiniqua, karibskega otoka, ki je francoski departma, najel zasebno poslovno letalo, za katerega je država odštela kar 116.500 evrov. Medtem si je državni sekretar za širšo pariško regijo Christian Blanc privoščil slovite cigare havanke, račun v vrednosti 12.000 evrov pa je poravnal z davkoplačevalskim denarjem. Vlada je v nedeljo sprejela odstopni izjavi obeh sekretarjev.
Priljubljenost predsednika Sarkozyja v zadnjih mesecih vztrajno pada, vzrok za to pa je napovedana pokojninska reforma. Sarkozy je prejšnji teden kar odkrito napovedal, da se jeseni napoveduje prevetritev vladnega kabineta.
Primer Bettencourt obtožuje Woertha
Korupcijski škandali pa niso omejeni na sekretarje, ampak se je vanje zapletel tudi arhitekt pokojninske reforme minister za delo Eric Woerth. Woerthova žena je dolga leta vodila knjigovodstvo Liliane Bettencourt, najbogatejše evropske ženske. Od leta 2007 pa vse do marca letos je bil Woerth minister za proračun, zaradi česar ga opozicija in mediji obtožujejo konflikta interesov, saj v tem času ni ukazal davčne preiskave glede plačevanja davkov Bettencourtove, ki je bila osumljena davčne utaje.
Predstavnik opozicije socialist Jean-Chistophe Cambelis je v komentarju ob odstopu državnih sekretarjev dejal, da gre le za slepilni manever in da bi moral v resnici odstopiti Eric Woerth.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje