"Sinoči je bil most tarča še enega terorističnega napada," je dejal Putin in dodal, da čaka na konkretne predloge za izboljšanje varnosti "tega strateško pomembnega objekta". Napad je označil za teroristično dejanje in z vojaškega vidika "nesmiseln zločin". Po njegovih besedah se bo Rusija nanj odzvala, rusko ministrstvo za obrambo pa že pripravlja "ustrezne predloge" za to.
Most med rusko pokrajino Krasnodar in Krimskim polotokom, ki si ga je Rusija priključila leta 2014, je zaradi izrednih razmer začasno zaprt, je sporočil ruski guverner Krima Sergej Aksjonov. Odjeknili naj bi dve eksploziji, v katerih sta umrla dva človeka.
Aksjonov ni navedel podrobnosti izrednega dogodka, zaradi katerega so ustavili promet čez most. Ruska tiskovna agencija Tass poroča, da je poškodovan del mostu, ki je bližje Krimskemu polotoku. Zaradi izrednega dogodka je prekinjen tudi trajektni promet, ki poteka ob mostu.
"Sprejemajo se ukrepi za ponovno vzpostavitev razmer. Prosim prebivalce in goste polotoka, naj ne potujejo po krimskem mostu in iz varnostnih razlogov izberejo alternativno kopensko pot skozi nove regije," je sporočil Aksjonov.
Po poročanju Tassa je železniški promet prek mostu znova vzpostavljen, potem ko je iz mesta Kerč na polotoku krenil vlak proti Moskvi.
Guverner ruske pokrajine Belgorod Vjačeslav Gladkov je dejal, da sta v avtomobilu umrla starša dekleta, ki je bilo poškodovano. "Deklica je bila poškodovana. Najtežje je, ker sta umrla njena starša, oče in mama," je dejal guverner regije na jugu Rusije in pojasnil, da je imel avtomobil belgorodske registrske tablice.
Rusko prometno ministrstvo je sporočilo, da nosilci mostu niso poškodovani, ampak le cestna površina, vendar ni navedlo vzroka poškodbe.
Ruski kanal Siva cona na družbenem omrežju Telegram, ki ga povezujejo s pripadniki ruske najemniške vojske Wagner, je poročal, da sta se nekaj čez tretjo uro zjutraj zgodila dva napada na mostu.
Vsaj dva ukrajinska medija, ki se sklicujeta na neimenovane vire, sta poročala, da za incidentom stojita ukrajinska notranja varnostna agencija in mornarica. Ukrajinska javna radiotelevizija Suspilne in medijska hiša Ukrainska Pravda sta navedla nekaj podrobnosti o operaciji, za katero trdijo, da je vključevala varnostno službo Ukrajine (SBU) in mornarico, Suspilne se je skliceval na svoje vire, ki trdijo, da je bil most napaden s podvodnimi brezpilotnimi plovili.
Tiskovna predstavnica južnega poveljstva ukrajinskih sil Natalia Humeniuk je pred tem dejala, da bi šlo lahko za rusko provokacijo. "Ustvarjanje takšnih provokacij, o katerih okupacijske oblasti Krima nemudoma zelo glasno poročajo, je tipičen način reševanja težav oblasti Krima in agresorske države," je Humeniuk dejala za nacionalno televizijo Rada.
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je za eksplozije obtožila Ukrajino in dejala, da so bile vpletene tudi ZDA in Velika Britanija. "Današnji napad na krimski most je izvedel kijevski režim. Ta režim je terorističen in ima vse znake mednarodne organizirane kriminalne združbe," je dejala. "Odločitve sprejemajo ukrajinski uradniki in vojska z neposrednim sodelovanjem ameriških in britanskih obveščevalnih agencij in politikov. ZDA in Velika Britanija vodijo teroristično državno strukturo," je še dodala.
Proruski predsednik krimskega parlamenta Vladimir Konstantinov je odgovornost za napad pripisal "terorističnemu režimu v Kijevu". Po njegovih besedah je Ukrajina zagrešila nov zločin z napadom na civilni objekt.
Oskrbovalna linija za ruske sile v Ukrajini
19 kilometrov dolg Kerški most je Rusija zgradila leta 2018, ko je z njim vzpostavila cestno in železniško povezavo med ruskim ozemljem in polotokom, ki si ga je nezakonito priključila leta 2014.
Oktobra lani je bil most začasno zaprt po siloviti eksploziji, za katero je pred kratkim odgovornost prevzela Ukrajina. Vse podrobnosti lanskega napada na most sicer niso znane.
Most predstavlja tudi ključno oskrbovalno linijo za ruske sile v Ukrajini in vsakršna prekinitev te povezave bi lahko pomenila preglavice za rusko vojsko v času ukrajinske protiofenzive, s katero želi Kijev osvoboditi okupirana ozemlja na jugu in vzhodu države.
Kot je na Twitterju pojasnil George Barros z washingtonskega inštituta za preučevanje vojne, bo imela Rusija samo eno kopensko oskrbovalno linijo, ki vodi prek obalne avtoceste ob Azovskem morju, za vzdrževanje ali evakuacijo svojih deset tisoč vojakov v okupiranem Hersonu in na Krimu, če Ukrajini uspe uničiti most.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje