Generalni sekretar Nata Mark Rutte. Foto: EPA
Generalni sekretar Nata Mark Rutte. Foto: EPA

"Menim, da bi se morali zdaj osredotočiti na to, da Ukrajina doseže položaj moči," je na novinarski konferenci v Bruslju dejal Rutte. Poudaril je, da se bo razprava o tem, kaj bo sledilo spopadom, začela, ko bodo za mizo sedli Zelenski, ruski predsednik Vladimir Putin in drugi.

O morebitni prekinitvi ognja ni želel govoriti, namesto tega je zaveznice pozval, naj se osredotočijo na tekoče posle. To po njegovem mnenju vključuje zagotavljanje tistega, kar potrebuje Ukrajina, da prepreči zmago Putina. "To morate doseči, saj so na kocki naše vrednote, hkrati pa je to neposredno povezano z našo lastno varnostjo in zaščito v prihodnosti," je dejal.

Kot je Rutte še dodal, namerava z Zelenskim razpravljati o vojaški pomoči Ukrajini, zlasti na področju zračne obrambe. Pri tem je spomnil, da Kijev po lastnih ocenah potrebuje 19 dodatnih sistemov zračne obrambe za zaščito energetske infrastrukture pred ruskimi napadi.

Zelenski je medtem ob današnjem prihodu v Bruselj poudaril, da Evropa potrebuje močno in enotno stališče, da bi zagotovila trajni mir.

Srečanja v Bruslju se bodo po napovedih med drugim udeležili tudi nemški kancler Olaf Scholz, italijanska premierka Giorgia Meloni in poljski premier Donald Tusk. Na srečanju naj bi poleg nadaljnje pomoči Ukrajini govorili tudi o morebitnih varnostnih jamstvih za Ukrajino v primeru prekinitve ognja.

Nemški vojaki na Natovi vojaški vaji Quadriga 2024 v Pabradi v Litvi. Foto: Reuters
Nemški vojaki na Natovi vojaški vaji Quadriga 2024 v Pabradi v Litvi. Foto: Reuters

Vzpostavljeno Natovo poveljstvo v Nemčiji za pomoč Ukrajini

V Wiesbadnu v Nemčiji je začelo delovati novo Natovo poveljstvo, namenjeno usklajevanju vojaške pomoči Ukrajini, je v sredo sporočil Rutte.

Poveljstvo je koordinacijo pomoči prevzelo od ZDA. Ta poteza je bila po splošnem mnenju namenjena zaščiti pred samovoljnostjo novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je do zdaj izrazil že več pomislekov o evropski vlogi v Natu ter že dolgo kritizira obseg ameriške finančne in vojaške pomoči Ukrajini.

Trump, ki bo mandat nastopil januarja, je dejal, da želi hitro končati vojno v Ukrajini, vendar načrta podrobneje ni pojasnil, kako želi to doseči.

Sedež nove Natove misije v Ukrajini, imenovane Natova varnostna pomoč in usposabljanje za Ukrajino (NSATU), je v ameriškem oporišču Clay Barracks v nemškem mestu Wiesbaden.

Od leta 2022 je zahodno vojaško oskrbo Ukrajine usklajevala skupina Ramstein pod vodstvom ZDA. Koalicija držav, ki jo sestavlja približno 50 držav, poimenovana po ameriškem letalskem oporišču v Nemčiji, kjer se je prvič sešla. Še naprej bo obstajala kot politični forum, saj bo NSATU prevzel vojaško izvajanje njenih odločitev.

Diplomati sicer priznavajo, da bi imela predaja lahko omejen učinek, saj lahko ZDA pod Trumpovim vodstvom z zmanjšanjem podpore Ukrajini še vedno povzročijo veliko škodo, saj so še vedno prevladujoča sila v zavezništvu in Kijevu zagotavljajo večino orožja.

NSATU naj bi imel približno 700 pripadnikov, vključno z vojaki, nameščenimi na Natovem vojaškem sedežu SHAPE v Belgiji ter v logističnih središčih na Poljskem in v Romuniji.