"Zame dobava oborožitvenih sistemov dolgega dosega ne pride v poštev," je v parlamentu v Berlinu dejal Scholz. Ob tem je poudaril, da bi uporaba raket taurus v Ukrajini zahtevala sodelovanje nemških vojakov pri njihovem usmerjanju in drugih nalogah, kar pa je meja, ki je ne želi prestopiti.
Kancler je že februarja pojasnil razloge za zavračanje ideje o pošiljanju raket taurus v Ukrajino. Med drugim se boji, da bi njihova dobava in namestitev pomenila neposredno vpletanje Nemčije v vojno, s čimer bi država tvegala stopnjevanje konflikta.
"Moja odgovornost je, da preprečim, da bi se Nemčija vključila v to vojno," je ponovil. Pri tem je med drugim spregovoril o preudarnosti, ki da ni nekaj, kar bi lahko označili za šibkost.
Dobavo raket taurus Kijevu podpira zlasti nemški konservativni opozicijski blok CDU/CSU, ki naj bi nameraval v četrtek izsiliti glasovanje o tej zadevi. K dobavi raket Scholza pozivajo tudi številni politiki iz vrst Zelenih in liberalcev (FDP), ki sta sicer koalicijski partnerici njegovih socialdemokratov (SPD). Kljub temu so poslanci obeh strank ob prejšnjih glasovanjih, ki so potekala na pobudo opozicije in katerih cilj je bil razveljaviti odločitev kanclerja, Scholzu stali ob strani.
Z raketami taurus, ki lahko dosežejo tudi do 500 kilometrov oddaljene cilje, bi ukrajinske sile lahko izvajale napade globlje na ozemlje, ki ga zasedajo ruske sile, pa tudi na ozemlje Rusije same.
Putin: Napotitev tujih vojakov ne bi spremenila razmer na fronti
Medtem pa je ruski predsednik Vladimir Putin za rusko državno televizijo povedal, da morebitna napotitev vojakov z Zahoda ne bi spremenila razmer na ukrajinski fronti. S tem se je Putin odzval na idejo francoskega predsednika Emmanuela Macrona o napotitvi vojakov zahodnih držav v Ukrajino, kar je dvignilo veliko prahu in je jasno zavrnila večina držav članic zveze Nato. Tudi v Parizu so pozneje pojasnili, da ne razmišljajo o napotitvi bojnih sil v Ukrajino.
Ne glede na to je Putin povedal, da tudi takšna napotitev ne bi spremenila razmer na fronti, kot po njegovih besedah na razmere ne vplivajo pošiljke orožja z Zahoda.
Glede vojne v Ukrajini, ki jo je pred dvema letoma sprožila Rusija, je izrazil željo za mirno rešitev, a poudaril, da je ključno, da se ne zgodi premor, saj da bi ta dal čas Kijevu za ponovno oborožitev.
Je pa Putin poudaril, da ima Rusija najnaprednejše jedrsko orožje na svetu. Ruski predsednik, ki je v zadnjih dveh letih vojne večkrat opozoril na nevarnost rabe jedrskega orožja v Ukrajini, je povedal, da imajo le ZDA primerljivo jedrsko triado, tj. vojaško strukturo jedrske oborožitve z zmožnostjo izstrelitve raket s kopnega, zraka in morja, a da je Rusija na tem področju naredila večji napredek.
Kot je povedal, upa, da se bodo ZDA izogibale stopnjevanjem, ki bi lahko privedla do jedrske vojne, pri tem pa poudaril, da so ruske sile pripravljene tudi na ta scenarij.
Rusija se ponaša z največjo zalogo jedrskih konic na svetu, imela naj bi jih približno 5000.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje