Po Stoltenbergovih besedah te dobave predstavljajo več kot 98 odstotkov bojnih vozil, obljubljenih Ukrajini v okviru mednarodne kontaktne skupine pod vodstvom ZDA.
"Skupno smo usposobili in opremili več kot devet novih ukrajinskih oklepnih brigad. To bo Ukrajino postavilo v močan položaj, da bo lahko še naprej znova zavzemala zasedena ozemlja," je ob robu srečanja z luksemburškim premierjem Xavierjem Bettelom v Bruslju povedal generalni sekretar Nata. V vsaki od omenjenih brigad naj bi bilo po več tisoč vojakov.
Poleg tankov in oklepnikov so zahodne zaveznice Ukrajini po besedah Stoltenberga zagotovile tudi "ogromne količine streliva".
O zmogljivostih ruskih sil je Stoltenberg dejal, da se jih nikoli ne sme podcenjevati, saj naj bi pomanjkanje kakovosti nadomeščale s količino. "Vidimo, da Rusija še naprej mobilizira več osebja," je opozoril in ocenil, da se je v spopadih v Bahmutu in njegovi okolici pokazalo, da je Moskva pripravljena privoliti v veliko število mrtvih in ranjenih.
Ob tem je pozdravil sredni prvi telefonski pogovor med kitajskim predsednikom Ši Džinpingom in ukrajinskim kolegom Volodimirjem Zelenskim po začetku vojne.
"Pomembno je, da Kitajska bolje razume ukrajinska stališča," je dejal. V odgovoru na vprašanje, ali si želi, da bi Kitajska posredovala pri mirovnih pogajanjih, je znova poudaril, da Peking ruskega napada ni obsodil in da mora Kijev sam odločiti, pod kakšnimi pogoji bi bili pogovori mogoči.
Stoltenberg je ob nedavnem srečanju kontaktne skupine za Ukrajino pod vodstvom ZDA v letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji izrazil prepričanje, da bo Ukrajina lahko osvobodila še več ozemlja, ki ga trenutno zaseda ruska vojska. Ameriški obrambni minister Lloyd Austin, ki je srečanje gostil, je ob tem zagotovil, da podpora Zahoda Ukrajini tudi po letu dni vojne ostaja močna.
Stoltenberg je na srečanju v Ramsteinu tudi potrdil, da je Zelenski sprejel vabilo na vrh Nata, ki bo 11. in 12. julija v litovski prestolnici Vilna. Tam naj bi članice zavezništva med drugim razpravljale o članstvu Ukrajine v zvezi. Ni sicer še jasno, ali se bo ukrajinski predsednik vrha udeležil v živo ali po videopovezavi.
Kijev: Pričakovanja od ofenzive so pretirana
Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je medtem posvaril pred prevelikimi pričakovanji doma in v tujini glede načrtovane spomladanske ofenzive ukrajinskih sil. Kot je dejal, so se pričakovanja precej dvignila po uspehih ukrajinske vojske.
"Zagotovo so pretirana, vsi si želijo naslednje zmage," je glede pričakovanj za tiskovno agencijo RBK-Ukrajina dejal Reznikov in spomnil, da so po začetku ruske invazije sprva le upali, da bo država nekako preživela. "Ko pa so ukrajinske oborožene sile pokazale uspeh, so vsi začeli verjeti v zmago," je pojasnil in dodal, da je pričakovanje uspeha postalo normalno.
Moskva: Pozdravljamo vsako pobudo za končanje konflikta
Rusija je dan po telefonskem pogovoru med Šijem in Zelenskim sporočila, da pozdravlja vsako pobudo, ki bi pripeljala do končanja konflikta, hkrati pa omogočila Moskvi, da doseže svoje cilje v sosednji državi, kjer po lastnih navedbah izvaja posebno vojaško operacijo.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes povedal, da je Rusija seznanjena s podrobnostmi pogovorov med kitajskim in ukrajinskim predsednikom, ter dodal, da so stališča Moskve do konflikta dobro znana.
"Pripravljeni smo pozdraviti vse, kar lahko pripelje do konca konflikta v Ukrajini in doseganja ciljev Rusije," je novinarjem dejal Peskov.
Glede telefonskega pogovora med Šijem in Zelenskim, prvega po začetku ruske invazije v Ukrajini februarja lani, pa je Peskov dejal, da "je to suverena zadeva teh držav", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ši je v sredo Zelenskemu med drugim dejal, da so pogovori in pogajanja edini izhod iz vojne, in poudaril, da bo Kitajska "vedno stala na strani miru". V Pekingu so ob tem napovedali, da bodo v Ukrajino poslali delegacijo, da bi našla "politično rešitev" konflikta.
Kijev je v preteklih mesecih večkrat pozval k pogovorom s Pekingom. Zelenski je po telefonskem klicu s Šijem izrazil prepričanje, da bosta njun pogovor in imenovanje ukrajinskega veleposlanika na Kitajskem dala močan zagon razvoju dvostranskih odnosov.
V Bruslju so pogovor Zelenskega in Šija pozdravili, pri tem pa poudarili, da mora kitajsko vodstvo uporabiti svoj vpliv, da bi Rusijo prisililo h končanju agresivne vojne. Pogovor med predsednikoma Ukrajine in Kitajske so kot "dobro stvar" označili tudi v Beli hiši.
Peskov je danes še dejal, da v bližnji prihodnosti ni predvidenih kakršnih koli novih stikov med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in Šijem. Voditelja sta se sešla marca v Moskvi, kamor je Ši prispel na tridnevni obisk, prvi od začetka ruske agresije na Ukrajino.
V novih napadih najmanj šest žrtev
Medtem je bilo v novih ruskih napadih po Ukrajini ubitih najmanj šest ljudi, več kot 20 pa jih je bilo ranjenih. Po navedbah ukrajinskih oblasti so na Mikolajiv na jugu države padle štiri rakete, pri čemer je umrl en človek, 23 ljudi pa je bilo ranjenih. Oblasti v Zaporožju in Donecku so sporočile, da je bilo v srednih ruskih napadih ubitih pet ljudi, štirje so bili ranjeni, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
"Država napadalka ne neha dokazovati, da je glavni cilj te vojne teror, uničenje Ukrajincev in vsega ukrajinskega," je v odzivu na napade dejal Zelenski in Rusijo vnovič obtožil terorizma. Po njegovih besedah so bile rakete, ki so padle na Mikolajiv, izstreljene iz Črnega morja, zadele pa so zasebne hiše, zgodovinsko stavbo v mestu in stolpnico.
Po navedbah mestnih oblasti na kraju napadov ni bilo vojaških ciljev. Kot so dejali, so v prizadetih soseskah začasno ustavili dobavo plina in elektrike, ljudje pa so se morali umakniti v druga zaklonišča. Župan Mikolajiva Oleksander Sankevič je napad označil za najhujšega po silvestrovem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje