![Mesto Orikniv v Zaporoški oblasti v Ukrajini. Foto: Reuters Mesto Orikniv v Zaporoški oblasti v Ukrajini. Foto: Reuters](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/14/66431106.jpg)
Rusija, ki se vsakoletnega foruma v Nemčiji uradno ne udeležuje, tega ni komentirala, visok ukrajinski uradnik pa je dejal, da "pogovorov z Rusi v Münchnu ni pričakovati", poroča BBC.
Ameriški predsednik je tristransko srečanje v Münchnu napovedal na tiskovni konferenci v četrtek, vendar ni navedel več podrobnosti. Vendar je svetovalec Zelenskega Dmitro Litvin novinarjem dejal, da se ukrajinska delegacija ne namerava udeležiti takšnega srečanja.
Trump je trojno srečanje napovedal po tem, ko je opravil ločena telefonska pogovora naprej s Putinom, nato še z Zelenskim.
Trump je pogovore označil za "odlične" in dejal, da obstaja "velika možnost, da lahko končamo to grozno, zelo krvavo vojno". Vendar je dejal, da ni veliko možnosti, da bi se Ukrajina lahko priključila zvezi Nato, prav tako je "malo verjetno", da bi povrnila svoje meje iz leta 2014 pred invazijo.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je priznal, da ni bilo "prijetno", da je Trump pred njim govoril s Putinom. Dejal je, da Ukrajina ne bo privolila v noben mirovni sporazum, ki bi ga predlagali ZDA in Rusija brez sodelovanja Kijeva.
"Kot neodvisna država tega ne moremo sprejeti," je dejal in poudaril, da so za Ukrajino pomembna "varnostna jamstva", česar pa ne vidi brez podpore ZDA.
Prav tako je poudaril, da bi "morali biti za pogajalsko mizo" tudi evropski zavezniki, saj so v Evropi zaskrbljeni, da bi pogajanje med Trumpom in Rusijo lahko privedlo do ločenega sporazuma o prihodnosti Ukrajine in Evrope.
Trump je s Putinom in Zelenskim govoril, potem ko je ameriški obrambni minister Pete Hegseth ukrajinskim vojaškim zaveznikom v Bruslju povedal, da je vrnitev Ukrajine na meje izpred leta 2014 – preden si je Rusija priključila Krim – nerealna in da ZDA članstva Kijeva v Natu ne vidijo kot del rešitve.
Macron: Trump je ustvaril "okno priložnosti" za pogajanja
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas je o pogovorih dejala, da bi bila "vsaka hitra rešitev slaba".
Francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da se lahko o koncu vojne z Rusijo v imenu svoje države pogovarja samo ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, in opozoril, da bi bil "mir, ki je kapitulacija, slaba novica za vse", vključno z ZDA.
"Edino vprašanje na tej stopnji je, ali je predsednik Putin resnično in verodostojno pripravljen privoliti v prekinitev ognja na tej podlagi. Potem se bodo Ukrajinci sami pogajali z Rusijo," je Macron dejal v pogovoru za časopis Financial Times.
Macron je še dejal, da je Trump ustvaril "okno priložnosti" za rešitev s pogajanji, kjer "mora vsak odigrati svojo vlogo". Mednarodna skupnost bo morala opraviti resne pogovore o varnostnem položaju na območju, Trumpovo vrnitev pa je opisal kot "elektrošok", ki bi moral Evropo prisiliti, da si zagotovi svojo in ukrajinsko prihodnost, je še poročal Financial Times.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je ob začetku münchenske varnostne konference dejala, da miru brez dogovora z Evropo in Ukrajino ne bo.
"Mir bo dosežen le z močjo. Za to so potrebna stroga in dolgoročna varnostna jamstva za Ukrajino, močan Nato in napredek v pristopnih pogajanjih Ukrajine z Evropsko unijo," je dejala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje