Irina je v objem stisnila 13-letnega sina Bogdana. Foto: Reuters
Irina je v objem stisnila 13-letnega sina Bogdana. Foto: Reuters

Otroke so v Rusijo odpeljali z območja Harkova na vzhodu Ukrajine ter Hersona na jugu države. V petek so skupaj s sorodniki prispeli na območje, ki je pod nadzorom ukrajinskih sil.
S posnetkov je po poročanju AFP razvidno, da so otroci mejo prečkali peš, nato pa so pot nadaljevali z avtobusom.

Predstavniki organizacije so povedali, da je šlo za najtežje reševanje doslej, med katerim je zaradi stresa umrla starejša ženska, ki naj bi v domovino pripeljala dva vnuka. Ukrajinske sorodnike otrok naj bi v Rusiji tudi po 13 ur zasliševali agenti ruske varnostne službe FSB.
Organizacija Save Ukraine ukrajinskim staršem, katerih otroke so odpeljali v Rusijo, pomaga pri logistiki in načrtovanju poti v Rusijo.

Po ukrajinskih podatkih so od februarja lani, ko se je začela ruska invazija v Ukrajini, v Rusijo odpeljali več kot 16.000 ukrajinskih otrok, številne naj bi namestili v rejniške družine in sirotišnice.

Rusija obtožbe zavrača in trdi, da so otroke rešili pred grozotami vojne.

Mednarodno kazensko sodišče je sicer prejšnji mesec prav zaradi nezakonitega odvzema ukrajinskih otrok izdalo nalog za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in ruske komisarke za pravice otrok Marije Lvove-Belove.

Po 6 mesecih znova izvoz električne energije

Zagotavljanje nadomestnih delov in popravilo infrastrukture sta za ukrajinska energetska podjetja sicer velika logistična izziva, vendar britansko ministrstvo za obrambo v svojem rednem poročilu ocenjuje, da se bodo razmere z višanjem temperatur izboljševale, Ukrajina pa je verjetno že začela priprave na prihodnjo zimo.

Ukrajinski minister za energetiko Herman Galuščenko pa je po poročanju britanskega BBC-ja podpisal ukaz, ki prvič po šestih mesecih znova dovoljuje izvoz električne energije.

Prednost imajo sicer še vedno lokalni uporabniki, vendar pa po zagotovilih ministra energetski sistem proizvaja dovolj elektrike, ljudje pa se ne spopadajo z omejitvami porabe.

Uničena elektrarna v Harkovu. Foto: Reuters
Uničena elektrarna v Harkovu. Foto: Reuters

"Mesto se je prerodilo," je za BBC povedala Ina Štanko, mlada mama iz Dnipra. "Končno je poulična razsvetljava nazaj in ni me več strah sprehajati se po ulicah."

"Najtežja zima je mimo," je dejal Galuščenko in pojasnil, da je naslednji korak izvoz električne energije, kar bo omogočilo "dodatna finančna sredstva za potrebno obnovo uničene in poškodovane energetske infrastrukture". Ob tem je pohvalil izjemne napore inženirjev in ukrajinskih zaveznikov pri obnovi sistema.

Zaradi napadov več električnih mrkov

Od sredine oktobra lani je Rusija izvedla številne obsežne raketne napade, predvsem na objekte ukrajinske energetske infrastrukture.

Zaradi obsežnega uničenja infrastrukture je bila marsikje prekinjena dobava električne energije, kar je prizadelo na milijone ljudi.

Britansko obrambno ministrstvo od začetka ruske invazije v Ukrajini februarja lani na podlagi podatkov svojih obveščevalnih služb dnevno objavlja poročila, ki pa jih Moskva označuje kot dezinformacije.

Razmere na področju ukrajinske energetike naj bi se izboljševale. Foto: AP
Razmere na področju ukrajinske energetike naj bi se izboljševale. Foto: AP

Zelenski: Krim je treba vrniti Ukrajini

Medtem pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski v videonagovoru dejal, da za Kijev "ni druge možnosti", kot da se Krim vrne Ukrajini.

"Svet mora vedeti: Spoštovanje in red se bo vrnilo v mednarodne odnose šele, ko na Krimu ponovno zaplapola ukrajinska zastava – ko bo Krim svoboden," je dejal.

Zelenski je v petek gostil uradni iftar za muslimane, živeče v Ukrajini, vključno z vojaki, uradniki in diplomati. Ob tem je napovedal, da bo dogodek, ki predstavlja konec ramadanskega posta, postal stalnica.

Ukrajinski predsednik je tudi obsodil rusko politiko do Tarov, muslimanske etnične skupnosti na Krimu. V luči ruske priključitve Krima so mnogi zbežali s polotoka, saj so se zbali pregona.

Zelenski pravi, da mora Krim ponovno postati ukrajinski. Foto: Reuters
Zelenski pravi, da mora Krim ponovno postati ukrajinski. Foto: Reuters

Nad Krimom sestrelili raketo

Nad Krimom so sicer danes sestrelili raketo, izstreljeno z območja pod nadzorom ukrajinskih sil, so sporočile krimske oblasti.

Rusija si je Krim priključila leta 2014, Kijev pa vse od takrat vztraja, da si bo priključila nazaj ta polotok v Črnem morju.

"Nad krajem Feodosia ob Črnem morju smo sestrelili raketo, izstreljeno iz Ukrajine," je na Telegramu sporočil vojaški poveljnik Sergej Aksjonov, pri tem pa ni navedel podrobnosti, za kakšen izstrelek je šlo.