Ottawska konvencija prepoveduje uporabo, proizvodnjo in prenos protipehotnih min. Ukrajina Foto: Reuters
Ottawska konvencija prepoveduje uporabo, proizvodnjo in prenos protipehotnih min. Ukrajina Foto: Reuters

Od Kijeva naj bi Washington prejel zavezo, da bodo mine uporabili le na svojem ozemlju in na neposeljenih območjih.

Uradnik, ki je hotel ostati anonimen, je dejal, da bodo mine poslali kmalu. Gre za mine z omejenim delovanjem, ki jih ne raznese, ko se baterija izprazni.

Uporaba teh min je sicer mednarodno prepovedana. V okviru Ottawske konvencije so prepovedani uporaba, proizvodnja in prenos tega orožja, ki še dolgo po končanih sovražnostih terja žrtve, zlasti med civilnim prebivalstvom v prizadetih regijah. Konvencijo je podpisalo in ratificiralo 164 držav, med njimi ni Rusije in ZDA.

Ukrajina je dokument ratificirala leta 2005, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

ZDA so Ukrajini med vojno dobavljale protitankovske mine, namen dobave protipehotnih min pa je upočasniti napredovanje ruskih sil, je dejal ameriški uradnik.

V Ukrajini sicer obe strani uporabljata protipehotne mine. ZDA so lani odobrile tudi dobavo prav tako prepovedanih kasetnih bomb Ukrajini, kar so kritizirale tudi številne ukrajinske zaveznice.

Zelenski svari pred zmanjšanjem ameriške pomoči

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v pogovoru za televizijo Fox News v torek posvaril, da bo Ukrajina izgubila vojno, če bodo ZDA zmanjšale vojaško financiranje.

"Borili se bomo. Imamo svojo proizvodnjo, vendar to ni dovolj, da bi zmagali. In mislim, da to ni dovolj, da bi preživeli," je dodal.

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump velja za skeptika glede več milijard vojaške pomoči, ki jo je administracija predsednika Joeja Bidna namenila Ukrajini od začetka ruske invazije leta 2022. Trump je v preteklosti večkrat obljubil, da bo vojno hitro končal, vendar ni nikoli podal podrobnosti, kako namerava to storiti.

Biden si v zadnjih dveh mesecih svojega mandata prizadeva za okrepitev podpore Ukrajini, preden bo januarja oblast prevzel Trump. V nedeljo je tako odobril tudi uporabo ameriškega orožja dolgega dosega na ruskem ozemlju.

Zaprtje ameriškega veleposlaništva

Medtem so v Kijevu zaprli veleposlaništvo ZDA, saj so prejeli informacije o morebitnem večjem zračnem napadu v sredo.

Letalniki nad Rusijo

Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je ruska zračna obramba uničila 44 ukrajinskih brezpilotnih letalnikov, 20 nad severozahodno oblastjo Novgorod, 24 pa nad drugimi predeli osrednje in zahodne Rusije.

Ministrstvo ni sporočilo podrobnosti o kakšni škodi kot posledicah napada.

Ukrajinska zračna obramba pa je skušala odbiti ruski zračni napad na Kijev zgodaj v sredo, je sporočila vojaška uprava glavnega mesta Ukrajine. Očividci so slišali več eksplozij, poroča Reuters.