Moskva navedb o izstrelitvi rakete ni komentirala, je pa sporočila, da je sestrelila dve raketi storm shadow.
Po navedbah ukrajinskih sil je Moskva davi proti mestu Dnipro izstrelila več raket, med katerimi je bila tudi medcelinska balistična raketa. Ukrajinski vojaški vir je nato za AFP potrdil, da gre za prvo izstrelitev te rakete proti Ukrajini od začetka invazije.
Dodal je, da raketa, ki je zasnovana tako za prenašanje konvencionalnih kot jedrskih bojnih glav in lahko zadene več tisoč kilometrov oddaljene cilje, ni bila opremljena z jedrskimi bojnimi glavami.
Zračna obramba je sestrelila šest raket, je še sporočila ukrajinska vojska, ne da bi podrobneje pojasnila, ali je bila sestreljena tudi medcelinska balistična raketa. Guverner Dnipropetrovske oblasti Serhij Lisak pa je dejal, da je bilo v ruskih napadih poškodovanih več domov in rehabilitacijski center, dve osebi sta ranjeni.
V Rusiji izjav, da so izstrelili medcelinsko balistično raketo, niso želeli komentirati. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je na novinarsko vprašanje odgovoril le, da "na to temo nima kaj povedati".
Ob tem je poudaril, da si Rusija prizadeva izogniti jedrskemu spopadu. "V okviru naše (jedrske) doktrine smo poudarili, da Rusija zavzema odgovorno stališče, da si maksimalno prizadeva, da ne bi dopustila takšnega konflikta," je dodal.
Rusko obrambno ministrstvo je medtem danes sporočilo, da je zračna obramba sestrelila dve raketi storm shadow britanske izdelave, dan po tem, ko so britanski mediji poročali, da je Kijev prvič izstrelil te rakete proti Rusiji. Ukrajina je pred tem proti Rusiji izstrelila tudi ameriške rakete dolgega dosega atacms.
ZDA naznanile novo vojaško pomoč
ZDA pa bodo v okviru povečanja varnostne pomoči Ukrajini poslale za 275 milijonov dolarjev streliva za raketne sisteme Himars, topniških in minometnih granat, opreme za letala F-16, protioklepnih raket Javelin, letalnikov, protipehotnih min in druge opreme, so sporočili iz State Departmenta.
ZDA so Ukrajini doslej od začetka ruske agresije februarja 2022 namenile za več kot 60 milijard dolarjev vojaške podpore. Za zdaj ni jasno, kaj bo z nadaljevanjem pomoči, ko bo konec januarja prihodnje leto oblast v Washingtonu prevzel Donald Trump.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dodatno vojaško pomoč ZDA pozdravil.
Predsednik Joe Biden je v torek Ukrajini dal dovoljenje za uporabo ameriških raket dolgega dosega Atacms v napadih na ruskem ozemlju, predvsem v Kurski oblasti, kjer naj bi Moskva kopičila tudi severnokorejske vojake za povrnitev ozemlja, ki ga je zasedla Ukrajina. Dovoljenje za uporabo raket naj bi bila neposredna posledica sodelovanja severnokorejskih vojakov na strani Rusije.
ICBL: Odločitev ZDA za dobavo protipehotnih min "katastrofalna"
Zelenski se je odzval na odločitev ZDA, da Ukrajini pošljejo po Ottavski konvenciji prepovedane protipehotne mine. Dejal je, da je odločitev "zelo pomembna za ustavitev ruskih napadov" in da bo okrepila vojake na bojišču.
Odločitev ZDA za dobavo protipehotnih min Ukrajini je mogoče utemeljiti s spremembo ruske taktike na bojišču, saj Rusija vse bolj daje prednost pehoti, je pojasnil ameriški obrambni minister Lloyd Austin. Dodal je, da Ukrajinci potrebujejo orožje, ki bo pomagalo upočasniti napredovanje ruskih sil.
Po Austinovih besedah se dobavljene mine same izklopijo, ko se prekine napajanje z baterijo, kar teoretično omejuje tveganje za civiliste. "Če niso bile detonirane, se mine v dveh tednih dezaktivirajo," je novinarjem pojasnil tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.
Ottavska konvencija prepoveduje uporabo, proizvodnjo in prenos protipehotnih min, saj tudi po končanih sovražnostih terjajo žrtve zlasti med civilnim prebivalstvom. H konvenciji je pristopilo, jo podpisalo ali ratificiralo 164 držav, med njimi ni Rusije in ZDA. Ukrajina je dokument ratificirala leta 2005.
Mednarodna kampanja za prepoved min (ICBL) je v sredo odločitev ZDA obsodila kot katastrofalno. Mednarodno združenje nevladnih organizacij, ki je leta 1997 prejelo Nobelovo nagrado za mir, si bo, kot je sporočilo, prizadevalo, da bi ZDA spremenile svojo odločitev o dobavi min Ukrajini.
Zelenski: Krim si lahko priključimo samo z diplomacijo
Zelenski pa je v pogovoru za televizijo Fox priznal, da si lahko Ukrajina polotok Krim, ki si ga je leta 2014 priključila Rusija, povrne samo po diplomatski poti, saj da si njegova država ne more privoščiti izgube vojakov, ki bi bila neizogibna za ponovno zavzetje Krima po vojaški poti.
Spet pa je zavrnil kakršno koli možnost, da bi Ukrajina Rusiji prepustila ozemlja, ki ga zasedajo ruske sile, češ da Kijev "ne more pravno zakonito priznati katerega koli okupiranega ukrajinskega ozemlja kot ruskega".
"Sem pa že omenil, da smo pripravljeni na vrnitev Krima po diplomatski poti. Ne moremo žrtvovati več 10.000 svojih mož za povrnitev Krima ... in tudi nobenih zagotovil ni, da bi ga lahko povrnili z orožjem. Razumemo, da je lahko Krim znova ukrajinski le po diplomatski poti," je dejal.
Rusija si je Krim priključila po referendumu marca 2014, pri čemer je 97 odstotkov volivcev glasovalo za priključitev. Od ruske invazije na Ukrajino februarja 2022 so ruske sile zasedle okoli eno petino ukrajinskega ozemlja, čeprav Moskva nima popolnega nadzora nad njimi.
Zelenski vztraja pri svojem "zmagovitem načrtu" za končanje vojne, ki predvideva umik ruskih sil z vseh zasedenih ozemelj. Prav tako si želi varnostnih zagotovil in vabila za priključitev Ukrajine Natu, kar pa Moskva kategorično zavrača.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje