Nemški obrambni minister Boris Pistorius, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in ameriški obrambni minister Lloyd Austin. Foto: Reuters
Nemški obrambni minister Boris Pistorius, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in ameriški obrambni minister Lloyd Austin. Foto: Reuters

"Za Ukrajino je ključna prednostna naloga nadaljevati krepitev sistemov zračne obrambe in zagotoviti, da bi ruske letalske sile vsaj potisnili stran od naših mest in meja. Ta cilj je dosegljiv, če bodo naši partnerji takoj uresničili sporazume, o katerih razpravljamo že dolgo," je Zelenski dejal v videu, objavljenem v sredo zvečer na družbenem omrežju X.

Napovedal je, da bodo na srečanju v Ramsteinu z obrambnimi ministri in vojaškimi poveljniki približno 50 zavezniških držav razpravljali tudi o nadaljevanju obrambnega sodelovanja v letu 2025.

"Evropa ima na voljo samo eno, zgodovinsko izbiro. To je, da postane močnejša, bolj neodvisna in da se v večji meri zanaša sama nase. Moramo biti zreli v svetu in biti pripravljeni zagotoviti evropski prispevek k svetovni varnosti," je ukrajinski predsednik povedal pred zadnjim srečanjem kontaktne skupine pod vodstvom ZDA pred vrnitvijo Trumpa na položaj ameriškega predsednika 20. januarja.

Novoizvoljeni ameriški predsednik napoveduje, da bo vojno med Ukrajino in Rusijo hitro končal, zmanjšal pa bi lahko tudi vojaško podporo ZDA Kijevu. Zelenski je ob tem dejal, da je "jasno, da se za Evropo in ves svet začenja novo poglavje", v tem času pa bo potrebno tesnejše sodelovanje. "To vidim kot čas priložnosti," je dodal.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas pa je pred srečanjem v Ramsteinu izrazila prepričanje, da bodo ZDA tudi pod Trumpovim vodstvom nadaljevale močno podporo Ukrajini. EU je pripravljen tudi prevzeti vodilno vlogo pri pomoči Kijevu, če Washington ne bo več želel opravljati te vloge, je dejala po poročanju AFP-ja.

Delitev bremena med državami pri podpori Kijevu je sicer po besedah generalnega sekretarja zveze Nato Marka Rutteja ena od osrednjih tem pogovorov v Nemčiji. Ob prihodu na srečanje je ponovil, da je treba okrepiti pomoč Ukrajini, da bo ta pred začetkom mirovnih pogovorov z Moskvo v najmočnejšem mogočem položaju.

Zelenski je sicer v četrtek dejal, da bi bil eden najboljših načinov, kako končati skoraj tri leta trajajočo vojno, napotitev zahodnih sil v Ukrajino. "Naš cilj je poiskati toliko instrumentov, kot je mogoče, da Rusijo prisilimo v mir. Menim, da je tovrstna namestitev kontingentov naših partnerjev eden najboljših instrumentov," je dodal.

Nemški obrambni minister Boris Pistorius na novinarski konferenci v Ramsteinu. Foto: Reuters
Nemški obrambni minister Boris Pistorius na novinarski konferenci v Ramsteinu. Foto: Reuters

ZDA napovedale še 500 milijonov dolarjev vojaške pomoči Ukrajini

ZDA so pod vodstvom Joeja Bidna Ukrajini od začetka ruske agresije februarja 2022 namenile za 65 milijard dolarjev vojaške pomoči.

"Zares pomembno je, da celotna koalicija še naprej zagotavlja vojaško pomoč. Do zdaj so ZDA vodile ta prizadevanja in upam, da bodo to tudi nadaljevale, saj še ni konec," je v sredo dejal Austin, ki je na srečanju napovedal še 500 milijonov dolarjev vojaške pomoči Kijevu.

Sveženj po njegovih besedah vključuje dodatne rakete za zračno obrambo, novo strelivo in opremo za podporo letalom F-16, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nemčija bo Ukrajini v kratkem zagotovila dodatne vodene rakete IRIS-T za sisteme zračne obrambe, je še napovedal nemški obrambni minister Boris Pistorius. Kot je dodal, bodo z raketami najprej oskrbeli Ukrajino in šele nato dopolnili svoje zaloge. Števila ni navedel, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Nemčija bo ob tem v prihodnjih tednih na Poljsko poslala še 200 vojakov in dva sistema zračne obrambe Patriot za zaščito Natovega logističnega središča, ki ga uporabljajo za prevoz vojaške pomoči Ukrajini. Po Pistoriusovih besedah bodo nemške sile na Poljskem ostale približno šest mesecev.

Mednarodna koalicija za dobavo brezpilotnih letal Ukrajini bo tej državi poslala 30.000 najsodobnejših brezpilotnih letal, so sporočili z britanskega obrambnega ministrstva. Sredstva v vrednosti 45 milijonov funtov (53 milijonov evrov) bodo zagotovili Združeno kraljestvo, Latvija, Danska, Nizozemska in Švedska.