Aktivni vzorec vraničnega prisada (antraks) v pošiljki iz vojaškega laboratorija Dugway v Utahu so sprva odkrili v civilnem laboratoriju v Marylandu. Nato pa je prišlo na dan, da so vzorce iz Dugwaya, kjer vojaški znanstveniki raziskujejo kemično in biološko orožje, poslali še v 17 laboratorijev v devetih zveznih državah in v vojaško bazo ameriških zračnih sil Osan v Južni Koreji.
Načelnik štaba kopenske vojske ZDA, general Ray Odierno, sicer meni, da je za nastali zaplet najverjetneje kriva tehnična napaka v procesu ubijanja aktivnih celic vraničnega prisada, in ne človeška napaka. Okužb z nevarnim strupom ni. V Marylandu pa preventivno z antibiotiki zdravijo štiri laboratorijske delavce, v Osanu pa 22 ljudi, ki bi lahko prišli v stik z vraničnim prisadom.
Laboratorij zaprli
Za zdaj ni nobenih dokazov, da bi bili aktivni vzorci poslani še kam drugam kot v Maryland. Kompleks Dugway je bil leta 2011 prisilno zaprt čez noč, ker je izginil eden izmed vzorcev živčnega plina VX. Napačno označen vzorec so kmalu našli v laboratoriju.
ZDA je kmalu po terorističnih napadih 11. septembra 2001 zajel preplah zaradi vraničnega prisada, saj so na naslove politikov in novinarjev prihajale pisemske pošiljke s prahom antraksovih spor. Sum je padel na Irak in na teroriste, preiskava FBI pa je šele leta 2008 odkrila, da je vranični prisad domnevno pošiljal ameriški vojaški znanstvenik Bruce Ivins. Ta je domnevno storil samomor, še preden se prejel obtožnico. Njegovi napadi so okužili 22 ljudi, umrlo jih je pet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje