To je besedilo enega izmed predvolilnih videov, ki si ga je v samo štirih dneh na Youtubu ogledalo pol milijona ljudi. Zastrašujoča predvolilna oglasa z naslovoma Rusija brez Putina – Dobrodošli v pekel in Apokalipsa jutri naj bi financirala država, čeprav ta to vztrajno zanika.
Ključi Kremlja do leta 2024 Vladimirju Vladimiroviču Putinu?
A trenutek resnice je nastopil in volišča po Rusiji, opremljena z nadzornimi kamerami, so odprla svoja vrata. Ruski volivci bodo izbirali med petimi predsedniškimi kandidati. Sodeč po javnomnenjskih anketah pa naj bi največkrat obkrožili ime zdajšnjega premierja Vladimirja Putina, ki bo 7. oktobra praznoval 60 let.
Mojster borilnih veščin, ki med drugim obvlada tudi sambo, je bil ruski predsednik že med letoma 2000 in 2008. Če mu bo zmaga uspela tudi v tretje, bi to pomenilo, da bi lahko na predsedniškem stolčku ostal vse do leta 2024, kar mu omogoča nedavno spremenjena ustava, ki je predsedniški mandat podaljšala s štirih na šest let, z možnostjo zaporedne izvolitve.
A kaj se je pravzaprav dogajalo v predvolilni Rusiji? Iz svetovnih medijev smo, razen poročil o protestih pro et contra Putinu, bore malo izvedeli o predvolilnih obljubah. Še manj pa o tem, kdo sploh so Putinovi nasprotniki.
Zakaj Rusija potebuje Putina?
''Rusija potrebuje Putina, saj potrebuje močnega in karizmatičnega voditelja, ki bo pokazal, da sam sprejema svoje odločitve in bo sposoben rešiti vsakršen zaplet,'' je za MMC dejal RTV-jev dopisnik iz Moskve Andrej Stopar. In med zapleti, ki čakajo na rešitelja, je očitno tudi ta, morda malo v stilu Silvia Berlusconija, katerega fanta si bo dekle izbralo za svojega prvega. V Putinovem predvolilnem spotu se namreč dekle, devica, odpravi k vedeževalki, da bi izvedela, kateri bo pravi, saj si želi, ''da bi bilo prvič iz ljubezni''. Ko vedeževalka obrne karto, je na njej podoba Putina, vedeževalka pa razkritje pospremi z besedami: ''Z njim boš srečna kot za kamnitim zidom.'' (Glej Video 1 spodaj.)
Sreča za kamnitim zidom ne zveni preveč srečno, a kot pravi Stopar, je magična beseda, ki je te dni uročila Ruse, stabilnost: ''Uporabljajo jo ljudje, ki jim na obrazu piše, da nikoli ne uporabljajo te besede, zdaj pa jo izrekajo, kadar so v uličnih anketah vprašani glede podpore kandidatu. Očitno se je Putinovo geslo dobro prijelo, pomeni pa preprosto to, da bo vse, kot je bilo, in da ne bo nič slabše.''
Protikandidati, kremeljski projekt?
Putin, ki kot deček sošolcem ni dovolil prepisovati domače naloge, rekoč da se za "dosego cilja moraš potruditi sam", očitno še danes ostaja zvest svojemu načelu. Za njegove predsedniške protikandidate, tri dumske staroste (Genadij Zjuganov – Komunistična stranka, Sergej Mironov – Pravična Rusija, in Vladimir Žirinovski – Liberalno-demokratska stranka) in tretjega najbogatejšega Rusa (Mihail Prohorov) namreč pravijo, da so kremeljski projekt.
''Zjuganov, Mironov in Žirinovski so voditelji treh nominalno opozicijskih strank, ki so parlamentarne stranke in se predstavljajo kot opozicija. A dozdajšnja praksa je pokazala, da se znajo z oblastmi, torej vladajočo stranko Enotna Rusija in Kremljem, zelo dobro dogovarjati. To pomeni, da jih mnogi nimajo za dejansko opozicijo,'' pojasni Stopar.
Predvolilna kampanja za Putina – dvojna doza uspeha
Stopar tudi sicer opaža določene spremembe v sami predvolilni kampanji v primerjavi s preteklimi leti. Letošnja naj bi se od prejšnjih razlikovala v ulični agitaciji in izjemni televizičnosti, ki je brisala meje med informativnim pokrivanjem dogodkov in pokrivanjem kampanje.
''Na ulici je manj plakatov, ljudje prav tako pravijo, da nimajo polnih poštnih nabiralnikov raznih letakov. Manj kot prej je bilo tudi neposrednih srečanj kandidatov z volivci. Vse se je preselilo na televizijske ekrane. Soočanja so sicer bila, a soočali so se samo protikandidati Putina med seboj. Ko pa bi moralo biti soočenje s Putinom, je on poslal svojega pooblaščenca, zato je tudi njegov protikandidat, ki se ni želel soočati s pooblaščencem, poslal nekoga svojega.''
''Putin se je izognil televizijskim soočanjem''
Kar je zanimivo. Vsaj glede na to, da v njegovem nekdanjem KGB-jevem dosjeju piše, da 'ima zmanjšano občutljivost na nevarnost'. ''Putin se nikoli ne sooča. Tudi Medvedjev in Jelcin se nikoli nista, saj svojo primernost izkazujejo že z delom,'' pojasni Stopar in doda, da Putin seveda ni odstopil med kampanjo, ko se je potegoval za drugi predsedniški mandat:
''Ko je Putin želel formalno poudariti svojo kampanjo, je takrat, ko je bilo to neizogibno potrebno, za tisti dan vzel dopust in je delal nekaj v okviru kampanje, kar je seveda televizija predvajala tudi v svojem informativnem bloku. Sicer pa je delal izjemno intenzivno kot premier, kar pa je televizija v informativnem bloku znova intenzivno prenašala. Mediji mu v obeh primerih dajejo pozornost, zato ima avtomatično prednost. Poleg tega pa v Rusiji hkrati s predsedniškimi volitvami potekajo tudi lokalne volitve županov v nekaterih regijah, zato je bilo tam več poudarka na lokalnih volitvah in ne toliko na predsedniških.''
Kot je opazil Stopar, so bile glavne teme predvolilne kampanje korupcija, socialna pravičnost in stabilnost. Ta je pomnenju nekatir Putinovih protikandidatov sprašljiva. Žirinovski je tako v predvolilnem spotu namesto ruske trojke, vprege s tremi konji, vpregel oslička in ga z bičem tepel po zadnji plati, češ, zdaj je ta šibek, mali osel simbol naše države. Ko bom postal predsednik, bom ponovno spremenil osla v dirjajočo trojko (glej Video 2 spodaj).
No, sicer pa so bile teme predvolilne kampanje tudi resne teme. Ena takšnih je zagotovo vprašanje demografije?
Demografija je pereč problem sodobne Rusije. Zadnji statistični podatki kažejo, da se je število rojstev vendarle rahlo dvignilo, a število prebivalcev od razpada Sovjetske zveze pada. Visoka je tudi smrtnost, saj moški v povprečju doživijo le nekaj čez 60 let. Tudi ena izmed tem kampanje je bila, kako država izpolnjuje svoje socialne obveznosti do prebivalstva, in Putin recimo obljublja, da ne bo dvignil starostne meje za upokojitev, kajti problem v Rusiji je ta, da bi izjemno malo moških sploh dočakalo upokojitev.
Koliko pa je zdaj starostna meja za upokojitev?
Za ženske je 55 let, za moške 60. Država sicer razmišlja o dvigu, kar je smernica povsod v razvitem svetu, ampak obljube, ki jih dajejo politiki, so za zdaj drugačne. Konec decembra je Dmitrij Medvedjev v 'State of the Nation' izjavil, da je pričakovana življenjska doba v Rusiji v povprečju dosegla 69 let; Vladimir Putin je januarja v namene kampanje govoril že o 70,13. Ampak za moške to pomeni, da komaj dosegajo 64 let.
K temu zagotovo prispeva alkoholizem?
Tudi. Splošen vzrok hitrih umiranj v Rusiji so tudi srčno-žilne bolezni in onkologija, ki jih povzročajo okoljski dejavniki, prehranjevanje, alkohol in vse ostalo. Pravzaprav z višanjem upokojitvene meje ne želijo izzivati nezadovoljstva med ljudmi, saj bi se pokazalo, da je več ljudi, ki se na novo upokojijo, ker ljudje prej umrejo. A demografska struktura je porušena, ker je premalo rojstev. Ogromno otrok se rojeva bolnih in ni rečeno, da bodo ti otroci potem imeli svoje otroke. Je pa zanimivo, da imajo pripadniki drugih narodov veliko otrok. Na Kavkazu imajo družine veliko otrok, družine so mlade, a tam je tudi velika brezposelnost.
Družine, ki imajo več kot tri otroke, imajo tudi določene ugodnosti?
Zakon, ki ureja vprašanje materialne pomoči, je stopil v veljavo leta 2007 in od takrat je obseg te pomoči rasel. V letu 2012 bo predvidoma skoraj deset tisoč evrov. A ta kapital ne dobijo na roko, temveč ga morajo porabiti na predpisan način. Ali ga vložijo v pokojninski sklad, nakup ali obnovo stanovanja, za nakup avtomobila ali pa za izobraževanje otroka. Nekaj možnosti je, kam lahko ta denar naložijo. A zakaj se je država odločila za tak ukrep? Ker ljudje na splošno ne porabijo denarja v skladu z namenom. Torej gre za določeno nezaupanje države do državljanov, kar se sicer pogosto izkaže za upravičeno, žal, čeprav seveda ne zmeraj. Ogromno družin ima tudi oba starša alkoholika, kar pomeni, da ta kapital ne bi bil porabljen za otroka. Predvsem pa bi se te družine odločale za množično rojevanje otrok, ki pa bi bili zapuščeni ali oddani v sirotišnice. Tega je v Rusiji zelo veliko in bi ga bilo verjetno še več. Zato na tak način razumljivo niso hoteli spodbujati rodnosti. Ker je materinski kapital pravzaprav mrtev kapital, ni posebej dvignil rodnosti.
Tudi sicer pa je bila v kampanji aktualna tema korupcija, ki so jo predsedniški kandidati opisali kot endemično?
Korupcija je zelo visoka in je ves čas Putinovega obdobja naraščala. Po letu 2003 je Putin pustil to vprašanje, da se je razraslo, saj mu je to krepilo oblast nad uradništvom, nad elito. Korupcija je težko izmerljiv pojav, a je v Rusiji izjemno razprostranjena in ni naključje, da vsi politiki, ne le Putin, veliko govorijo o korupciji in boju proti korupciji. Medvedjev se je še najbolj boril proti korupciji, a tudi to ni dosti pomagalo. Po mnenju kritikov se obseg korupcije kljub ukrepom veča. Ali vsaj ne upada.
Kakšni pa so bili ti ukrepi?
Z aretacijami, suspenzi, kadrovskimi menjavami, tega je bilo ogromno …
Kako pa se, če sploh se, vi soočate s korupcijo na dnevni bazi? Se je že toliko razpasla, da se pojavlja tudi med običajnimi ljudmi v vsakdanjem življenju?
No, zdaj je vprašanje, kaj je za vas korupcija. To ni samo to, da daste nekomu kuverto. Korupcija je, da greste na urad nekaj urejat in prinesete uslužbenki bonboniero. Korupcija je, če vas ustavi policist, ker ste (ali niste) prekršili prometno pravilo, da ne plačate kazni po posebnem postopku, mu pač daste denar.
In vam se je to že zgodilo?
Se mi je že zgodilo, da seveda. Imam pa srečo, da me redko ustavljajo. Če ste poslovnež, tenderja ne boste dobili, če nekomu ne dajete denarja. Korupcija je, kot pravijo nasprotniki Putina, da ljudje plačujejo ljudem, da pridejo na te Putinove shode. To mi je dejal nek aktivist opozicije, da so še do nedavnega ljudje za udeležbo na mitingu dobili tisoč rubljev, 25 evrov, od tega so 400 rubljev morali dati tistemu, ki jim je dal ta denar, nazaj, šest tisoč pa so jih obdržali zase. Zdaj se je dvignila tarifa na več kot sto evrov za udeležbo na mitingu za Putina, kjer si pač številka. Na mitingu proti Putinu boste težko našli koga, ki bi mu plačali, saj ti nimajo voditelja …
… je pa res, da je Putin obtožil protestnike, da so njihovi voditelji ameriški agenti!
To je tudi velika tema te kampanje, kako tujina posega v notranje zadeve Rusije. A predstavljajte si, da ti agenti na zadnjih vratih ameriškega veleposlaništva dobijo kovčke z denarjem, gredo na teren in jemljejo denar iz tega kovčka in ga dajejo ljudem, ali kako? Mogoče je vse, a z organizacijskega stališča si je težko predstavljati, kako tujina financira vso to množico ljudi, ki pride ven spontano. Na Putinove shode ljudi vozijo z avtobusi, prihajajo organizirano zaposleni in študentje, seveda pa ne gre izključiti, da se veliko Putinovih privržencev shodov udeležuje tudi spontano.
Predvolilni oglas Vladimirja Prutina (video 1):
Predvolilni oglas Vladimirja Žirinovskega (video 2):
Rusija brez Putina - Apokalipsa jutri:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje