Varnostni svet je s položajem na terenu seznanila namestnica generalnega sekretarja ZN-a Rosemary DiCarlo, ki je dejala, da je edini izhod iz nočne more, v katero je ujet Sudan, vrnitev za pogajalsko mizo, edina pot iz krize pa je politična rešitev dosežena s pogajanji.
Državljanska vojna, ki je izbruhnila aprila lani, je do zdaj zahtevala najmanj 20.000 življenj, skoraj osem milijonov ljudi pa je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove. Od tega jih je čez meje Sudana zbežalo več kot dva milijona. Humanitarno pomoč zdaj potrebuje že več kot 25 milijonov ljudi.
Spopadata se dve skupini, ki sta nastali iz vrst sudanske vojske pred sporom med generali – Sudanske oborožene sile (SAF) in Sile za hitro podporo (RSF), na strani obeh pa še različne oborožene skupine.
Med dvema ognjema so civilisti in Žbogar je znova pozval vse udeležence spopadov, naj spoštujejo mednarodno pravo ter resolucije Varnostnega sveta ZN-a.
"Konflikt je povzročil uničujočo realnost za civiliste, predvsem za ženske in povzročil humanitarno krizo z množičnimi razselitvami, lakoto in trpljenjem, kar je grozljiv dokaz, da vojna zahteva velik davek," je dejal Žbogar in poudaril, da je edina rešitev mir.
Znova je zahteval, naj sile RSF skupaj s povezanimi skupinami prenehajo z obleganjem mesta Al Fašir, sile SVF-ja pa je pozval, naj prenehajo vsesplošno letalsko bombardiranje, ki ima uničujoče posledice za civiliste in civilno infrastrukturo.
ZDA so danes pred zasedanjem Varnostnega sveta uvedle sankcije proti poveljniku RSF-ja v Zahodnem Darfurju Abdelu Barakallahu zaradi etničnega čiščenja in drugih kršitev človekovih pravic, potem ko je Varnostni svet že 8. novembra uvedel sankcije proti njemu in Osmanu Mohamedu Hamidu. Proti temu so ZDA uvedle sankcije že maja letos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje