Opremo Pegaz je razvil izraelski proizvajalec NSO Group. Foto: Reuters
Opremo Pegaz je razvil izraelski proizvajalec NSO Group. Foto: Reuters

"NSO Group je izvajal dejavnosti, ki so v nasprotju z interesi nacionalne varnosti in zunanje politike ZDA. Obstajajo dokazi, da so tuje vlade z vohunsko programsko opremo NSO Group merile na vladne uradnike, novinarje, poslovneže, aktiviste, akademike in diplomate," je sporočilo ministrstvo za trgovino ZDA.

Julija je po svetu odjeknila novica, da so države z omenjeno opremo povezale več kot 50.000 telefonskih številk novinarjev, aktivistov in politikov iz več držav. Na seznamu je bilo med drugim 15.000 številk iz Mehike, med njimi domnevno tudi številni novinarji, ki so jih ubili mamilarski karteli.

Na seznamu so še novinarji ali sodelavci medijev AFP, The Wall Street Journal, CNN, The New York Times, Al Jazeera, El Pais, AP, Le Monde, Bloomberg, The Economist in Reuters.

NSO Group še vedno zanika obtožbe in trdi, da je bila oprema narejena za sledenje teroristom in kriminalcem, prodajali pa so jo le vladam. Pegaz izkorišča varnostne pomanjkljivosti pametnih telefonov, da pride do podatkov.

Poleg NSO Group so ZDA v povezavi s podobnimi dejavnostmi na črni seznam uvrstile še tri podjetja. Gre za izraelsko podjetje za programsko opremo Candiru, rusko podjetje Positive Technologies in singapursko podjetje Computer Security Initiative Consultancy. Ta podjetja naj bi trgovala z opremo, ki se uporablja za nepooblaščene vdore v informacijske sisteme.