Na sedežu Združenih narodov v New Yorku je listino podpisal ameriški državni sekretar John Kerry. ZDA so največji svetovni izvoznik konvencionalnega orožja in imajo na trgu 30-odstotni delež. Pogodbo mora sicer ratificirati še kongres.
Podpisnice so s pogodbo zavezane, da pred prodajo orožja preverijo, ali obstaja tveganje za njegovo uporabo v vojnih zločinih ali genocidu.
ZDA so dolgo nasprotovale sporazumu in v tem času dosegle, da je v njem strelivo obravnavano posebej in je pod manj strogim nadzorom.
Pogajanja o pogodbi so trajala sedem let in aprila letos so dokument sprejeli v ZN-u. Gre za prvi pomembnejši tovrsten mednarodni dokument od sklenitve sporazuma o prepovedi jedrskih poskusov leta 1996.
Medtem so iz Rima sporočili, da je Italija, ki je osma največja izvoznica orožja na svetu, postala prva članica Evropske unije, ki je ratificirala omenjeno pogodbo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje