Clayton Lockett je leta 1999 ustrelil in ranil 19-letno žensko ter jo živo zakopal. Obsodili so ga na smrt, vendar je moral nanjo dolgo čakati, saj je Oklahomi (tako kot drugim zveznim državam ZDA) zmanjkalo sredstev za usmrtitev s smrtonosno injekcijo. Proizvajalci sredstev, ki se lahko uporabljajo za usmrtitve, se nočejo izpostavljati in se bojijo protestov, bojkotov in celo nasilja.
Kršitev ustave
Ameriška zvezna država Oklahoma je zato pred kratkim našla proizvajalca, katerega identiteto je skrila pred javnostjo, kar je potem sprožilo tožbe odvetnikov tistih, ki so obsojeni na smrt. Nasprotniki smrtne kazni trdijo, da usmrtitev ne morejo izvajati z neznanimi sredstvi, saj lahko s tem med drugim kršijo ustavno prepoved okrutne in nenavadne kazni.
Vrhovno sodišče Oklahome je argument sprejelo in ukazalo preložitev usmrtitev, dokler se zadeve ne razjasnijo. Vendar pa je posebno prizivno sodišče države, ki odloča v kazenskih primerih, odločitev vrhovnega sodišča zavrnilo, republikanska guvernerka Mary Fallin pa je pohitela z ukazom za usmrtitev. Republikanski kongresniki so vmes zahtevali odpoklic vrhovnih sodnikov.
"Nekaj je narobe"
Locketta so privezali na mizo in mu vbrizgali uspavalno sredstvo. Zdravnik ga je razglasil za nezavestnega in začeli so mu dajati še dve drugi sredstvi, paralizator in na koncu še strup. Nato pa se je začel zaplet, saj se je domnevno nezavestni Lockett prebudil in začel govoriti, da je nekaj narobe. Zaporniški uradniki so nato pred očmi prič potegnili zastor, saj je obsojenca nekontrolirano treslo in zvijalo. Šele pol ure pozneje so ga razglasili za mrtvega, in to zaradi srčnega napada.
Napaka na cevkah za dovod strupov?
Drugi obsojenec, 46-letni Charles Warner, ki je leta 1997 posilil in ubil 11-mesečno deklico, je dobil nova dva tedna čakanja na smrt. Pri usmrtitvi Locketta naj bi bilo nekaj narobe s cevkami za dovod strupov, vendar pa bo treba počakati na uradno preiskavo.
Podobno kombinacijo novih strupov uporablja tudi Florida, vendar tam menda uporabijo veliko več uspavala, da bi se izognili podobno nerodnim zapletom kot v Oklahomi in predtem tudi v Ohiu, kjer je obsojenec pred kratkim glasno umiral deset minut.
Smrtni kazni se ne bodo odpovedali
V državah, kjer je smrtna kazen dovoljena, se ji ne nameravajo odpovedati in pomanjkanje potrjeno delujočih sredstev za usmrtitev rešujejo na različne načine. Za zaščito proizvajalcev so v Georgii sprejeli zakon, ki določa, da je njihova identiteta državna tajnost. V Teksasu je na sodni preizkušnji uporaba novih neznanih sredstev, enako velja tudi za nekatere druge države. Vrhovno sodišče ZDA se za zdaj še ni želelo vpletati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje