Bergdahla, ki je bil takrat edini ameriški ujetnik v Afganistanu, je ameriški predsednik Barack Obama maja lani zamenjal za pet talibanov iz Guantanama.
Bergdahla so v ameriškem oporišču v Afganistanu pogrešili 30. junija 2009. Kot se je izkazalo pozneje, je vojak očitno načrtno zapustil svojo enoto, ker je menda hotel opozoriti poveljnike, da je v njegovi enoti nekaj narobe s poveljevanjem oziroma je bil razočaran nad vojsko na splošno, kot dokazujejo njegova pisma domačim.
A že takoj po odhodu so ga zajeli talibani, ki so ga v ujetništvu zadrževali kar pet let, dokler se ameriška vlada ni dogovorila, da ga zamenjajo za pet talibanskih poveljnikov, zaprtih v Guantanamu.
Zamenjavo je odobril sam Obama, šlo pa je za precejšen precedens, saj se načeloma ameriška vlada uradno "ne pogaja s teroristi". Po izpustitvi je imel predsednik pred Belo hišo celo tiskovno konferenco z Bergdahlovima presrečnima staršema, ki sta se v prizadevanjih, da bi pripeljala sina domov, celo naučila arabščine.
Zamenjava se je že kmalu izkazala za medvedjo uslugo, saj so se na predsednika nemudoma usule kritike, da je zamenjal dezerterja za pet nevarnih teroristov, Bergdahlovega bradatega očeta pa so celo obtoževali, da je "islamski skrajnež".
Najbolj brez dlake na jeziku je bil ponovno newyorški milijarder, ki se poteguje za republikansko predsedniško nominacijo, Donald Trump. Ta je nedavno dejal, da je Bergdahl navaden dezerter, ki bi ga bilo treba postaviti pred zid in ustreliti.
"Prismojen, a nepokvarjen"
Preiskovalni častnik, podpolkovnik Mark Visger, je poveljstvu vojske priporočil, naj Bergdahla pošiljajo pred posebno vojaško sodišče, ki bi njegova dejanja obravnavalo kot prekrške, pri čemer bi mu grozilo največ leto dni zapora in odvzem čina podčastnika. Visger je po številnih zaslišanjih ugotovil, da je mladenič morda malce prismojen, vendar ni pokvarjen in ni nameraval škodovati svojim kolegom ali vojnim prizadevanjem.
Vendar pa so bili kongresni republikanci od samega začetka nastrojeni proti Bergdahlu - tudi zato, ker je bila to odlična priložnost za politične napade na "preveč popustljivega" Obamo. Kongresni preiskovalni odbor je sestavil 100 strani dolgo poročilo, v katerem zahteva najostrejše kazni za Bergdahla, in poveljstvo vojske ni sprejelo Visgerjevih priporočil.
Bergdahlu v primeru obsodbe za dezerterstvo grozi do pet let zapora, v primeru obsodbe zaradi neprimernega vedenja pred sovražnikom pa dosmrtni zapor. Za ta zločin, ki zajema vse od bežanja pred sovražnikom in strahopetnosti, do plenjenja in predaje orožja, so sicer vojake pošiljali v zapor med drugo svetovno vojno.
Razdvojeni Američani
Ameriška javnost je glede primera vojaka Bergdahla razdvojena, pri čemer 29-letniku najbolj zamerijo republikanci in njegovi vojaški kolegi, ki ga obtožujejo dezerterstva in ogrožanja življenj svojih kolegov. Trdijo tudi, da je bilo med iskalno akcijo za njim ubitih in ranjenih več ameriških vojakov, kar sicer ni bilo nikdar dokazano.
Ker bo Bergdahlu sodilo vojaško sodišče, to lahko pomeni, da pomembne informacije, zakaj je takrat 23-letni vodnik odšel iz oporišča, ne bodo prišle na dan. "Mislim, da bi bilo za vse zdravo, da bi imeli več podatkov, namesto manj. Nobenega razloga ni, zakaj ti podatki ne bi bili odprti za javnost," meni Bergdahlov odvetnik Eugene Fidell.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje