Ameriški predsednik George Bush je napovedal kazni, če bo preiskava pokazala, da so ameriški marinci lani v Haditi povzročili pokol.
Bush je dejal, da poteka preiskava, in če bo ta pokazala, da so vojaki kršili zakone, bodo ustrezno kaznovani. 19. novembra naj bi marinci v Haditi v Iraku, potem ko
je bil ubit neki njihov pripadnik, podivjali in začeli streljati vse povprek, pri tem pa ubili 15 civilistov. Podrobnosti o dogodku so
objavili ameriški mediji, ki dodajajo, da so marinci skušali zadevo prikriti. Trdili so namreč, da so civiliste ubile bombe.
Zaradi tega je iraški premier Nuri Al Maliki napovedal ločeno preiskavo, saj mu je dovolj nenehnih izgovorov ameriške vojske o nedolžnih žrtvah bojev s teroristi.
Mediji navajajo tudi ameriške politike, ki so seznanjeni s tem, da naj bi marinci v Haditi po smrti svojega kolega hodili od hiše do hiše in ubijali Iračane, vključno s štirimi študenti in taksistom, ki so se jim približali z avtomobilom.
Nekateri ameriški mediji so Hadito primerjali z incidentom My Lai iz leta 1968, ko so ameriški vojaki v neki vietnamski vasi pobili okoli 500 ljudi, v glavnem žensk, otrok in starcev.
Na vidiku že nov škandal s poboji
Medtem je ameriška vojska zanikala navedbe, da se je podoben incident, v katerem so umrli neoboroženi civilisti, zgodil tudi v Samari. Iraški vojaki, policisti in nekatere priče ter sorodniki trdijo, da so 4. maja ameriški vojaki na njihovem domu ubili dve ženski, stari 60 in 20 let in nekega duševno prizadetega moškega. Predtem naj bi na vojake streljali uporniki. Ameriška vojska trdi, da so v hiši pripravljali napad na njihove vojake.
Prvo poročilo 5. maja je navajalo, da so vojaki ubili tri ljudi, ki so nanje streljali. Priče trdijo, da ubiti niso bili povezani z uporniki.
Kronologija dogodkov, povezanih s poboji v Haditi:
19. november 2005 - Ob cesti nameščena bomba ubije 20-letnega poddesetnika Miguela Terrazasa. Sledi poboj 24 Iračanov, ki ga preiskujejo preiskovalci iz vrst marincev.
20. november 2005 - Ameriška vojska objavi sporočilo, da je eksplozija ob cesti nastavljene bombe ubila marinca in 15 Iračanov. Vojska ZDA dodaja, da so eksploziji sledili boji z uporniki, pri čemer naj bi bilo osem upornikov ubitih.
Januar 2006 - Iraški študent novinarstva Taher Tabet časopisu Time preda posnetke trupel ubitih Iračanov in njihovih domov. Ameriška vojska je posnetke označila za propagando teroristične mreže Al Kaida.
14. februar 2006 - Drugi človek ameriške vojske v Iraku, general Peter Chiarelli, zahteva preiskavo dogodkov v Haditi.
27. marec 2006 - Časopis Time objavi pričanje preživelih, ki trdijo, da so marinci po smrti Terrazasa popolnoma pobesneli. Posnetek pričanja očividcev objavi tudi neka iraška človekoljubna organizacija. Ameriška vojska prizna, da so bili v incidentu ustreljeni tudi civilisti.
7. april 2006 - Trije častniki iz vrst marincev dobijo odpoved.
26. maj 2006 - Mediji poročajo, da naj bi preiskovalci za vpletene marince priporočali obtožbe za umor in prikrivanje pobojev. To potrdijo tudi uradniki z ameriškega obrambnega ministrstva.
Hadita usodna za marince
Ameriški marinci, ki so imeli v iraškem spopadu največ žrtev, so tudi lani v operaciji v Haditi in njeni okolici izgubili veliko mož. Največ so jih povzročile prav eksplozije ob cesti nastavljenih bomb, ki so samo avgusta lani v okolici Hadite zahtevale 14 žrtev med marinci. Še šest jih je bilo v lanskem avgustu ubitih v bojih z uporniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje