Sporna klavzula "Kupuj ameriško" je sprožila veliko negodovanje v Kanadi, Mehiki, Evropski uniji in drugih glavnih gospodarskih partnericah, kar bi lahko po mnenju ameriškega predsednika Baracka Obame vodilo celo v trgovinsko vojno in ZDA bi delovele kot protekcionistična država v času upadanja svetovne trgovine.
"Mislim, da bi bila napaka v času, ko trgovanje po svetu upada, poslati sporočilo, da na neki način mislimo samo nase in se ne oziramo na svetovno trgovino," je dejal Obama.
Pravila je treba spoštovati
V skladu s klavzulo v 900 milijard vrednem sveženju pomoči bi morali vsi projekti, ki bi bili financirani z državnim denarjem, uporabljati samo ameriško blago. Bela hiša je zdaj sporočila, da podpira prednost domačih proizvajalcev pri programih javnih del, vendar mora vse potekati v skladu z mednarodnimi trgovinskimi sporazumi in ne sme biti nobenih kršitev.
Republikanski senator John McCain se je zavzemal za popolno izključitev kakršne koli klavzule, ki bi dajala prednost ameriškemu blagu, in je v govoru pred glasovanjem opozoril, da bo le vprašanje časa, ko se bodo morali spoprijeti s podobnimi protekcionističnimi ukrepi, kot so "Kupuj japonsko" in "Kupuj evropsko".
Za klavzulo se je med drugim goreče zavzemala ameriška železarska industrija, ki ji je zaradi recesije padel obseg naročil. Železarji zatrjujejo, da bi morali denar amerišlkih davkoplačevalcev za javna dela nameniti za ustvarjanje delovnih mest v ZDA.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje