Z nekdanjim dopisnikom RTV Slovenija iz Washingtona smo se pogovarjali o tem, kaj uspešna operacija v Pakistanu, s katero so se znebile "državnega sovražnika številka ena", pomeni za prihodnost političnega dogajanja v ZDA. Ne pozabimo, državo novembra prihodnje leto čakajo predsedniške volitve, kdo se bo postavil po robu demokratu Obami, pa za zdaj še ni jasno.
Lipušček meni, da je Obama z bin Ladnovo smrtjo zaprl usta republikanskim kritikom, ki so mu očitali pomanjkanje nacionalne strategije, da pa se bodo volitve kot običajno vendarle "lomile" pri gospodarskih vprašanjih. Več pa v spodnjem pogovoru.
Je mogoče, da je bila akcija usmrtitve Osame bin Ladna taktično načrtovana prav za ta čas, da bi s tem predsednik Barack Obama dobil velik zagon pred predsedniškimi volitvami?
Brez dvoma tudi takšne možnosti ne moremo izključiti. Priljubljenost predsednika Obame se je po akciji bistveno dvignila, tudi kritika republikancev je bila predvsem ta, da nima dovolj dobre nacionalne politike, da ni odločen vrhovni poveljnik. S to akcijo je Obama vse te zadeve ovrgel. Treba pa je povedati, da je bila to zelo tvegana akcija, s katero si je Obama bistveno okrepil svoj notranjepolitični položaj, čeprav so v ZDA mogoča velika presenečenja. Spomnimo se, predsednik George Bush starejši je bil po vojni v Iraku na vrhu priljubljenosti, a je vseeno izgubil predsedniške volitve. Veliko vprašanje je tako, koliko časa bo priljubljenost ostala na tej ravni.
Podpora Obami je v ponedeljek strmo narasla. A kdaj bodo za Američane znova postale pomembnejše notranjepolitične teme, kot sta stanje gospodarstva in brezposelnost?
V Ameriki v pretežni meri o izidu predsedniških volitev odločajo notranjepolitična, gospodarska in finančna vprašanja. Po napadu na Svetovni trgovinski center leta 2001 se je to nekoliko spremenilo in izredno pomembna so postala tudi vprašanja nacionalne varnosti. Menim pa, da bo v prvi vrsti o tem, ali bo Obama še naprej ostal v Beli hiši, odločala finančna situacija, drug pomemben element pa bo, kako se bo razvijal zunanjepolitični položaj, predvsem mislim arabske države in Afganistan. Menim, da bodo Američani po smrti bin Ladna začeli akcijo postopnega umika iz te države. Ne smemo pozabiti, da so intervenirali predvsem za to, da bi prišli do bin Ladna. Verjetno bodo postopen umik začeli še pred koncem Obamovega mandata.
Kako pa bi lahko bin Ladnova smrt vplivala na spravo s talibani v Afganistanu?
To je seveda ena izmed prioritet ameriške politike, je pa vprašanje, v kolikšni meri bodo talibani pripravljeni na pogovore. Oni zdaj vedo, da se bodo ZDA začele umikati iz Afganistana, zato je zelo vprašljivo, ali so se v takšnem trenutku pripravljeni pogovarjati. To bo še zanimivo vprašanje, sploh, ker še ne vemo, kakšna bo reakcija na bin Ladnovo smrt v arabskem svetu.
Republikanci so skušali Obamo prikazati predvsem kot šibkega in neodločnega voditelja pri zagotavljanju nacionalne varnosti, a s tako uspešno operacijo je ta očitek padel v vodo. Na kaj se bodo zdaj usmerili, če ga bodo želeli premagati na predsedniških volitvah?
Če ne bo kakšne velike finančne krize ali pa krize z nafto - ne pozabimo, kriza v Libiji še ni končana, bodo odločala notranjepolitična vprašanja. Republikanci mu očitajo predvsem, da nima razvite nacionalne strategije, a zdaj je to ovrgel. To, da je nekaj dni pred bin Ladnovo smrtjo za novega direktorja Cie predlagal generala Davida Petraeusa, ki vodi ameriške operacije v Afganistanu, pa kaže na neki nov strateški zasuk. Petraeus je namreč najodločnejši zagovornik ameriške vojaške operacije v Afganistanu, saj trdi, da operacije uspešno potekajo. Zdaj, ko ga je Obama prestavil, bo izgubil moč vplivanja na nadaljnje vojaške akcije, to pa pomeni, da se je Obama v bistvu že odločil za pospešen umik iz Afganistana. To pa lahko povzroči na republikanski strani nove kritike, saj se bodo vprašali, zakaj so ZDA sploh šle v Afganistan, če se zdaj umikajo. Kaj bi sploh pomenila zmaga? S smrtjo bin Ladna islamski ekstremizem seveda še ni končan, z ameriškim umikom je zelo verjetno, da bodo v Afganistanu znova prevzeli oblast talibani ali pa bo prišlo do koalicije, ki bo pod njihovim velikim vplivom. To pa bi pomenilo, da je bilo celotno ameriško angažiranje nesmiselno oziroma ni prineslo takšnih koristi, kot so jih načrtovali.
Še pomembneje pa je, kaj se bo dogajalo na relaciji ameriško-pakistanskih odnosov. V Pakistanu vlada zelo krhka civilna koalicija, niso izključeni novi državni udari, država ima poleg tega jedrsko orožje. Če bi to orožje padlo v roke radikalnih islamistov, je mogoča bistvena eskalacija mednarodnega položaja in svet bi bil nevarnejši.
Kako si razlagate ogromno veselje, ki je izbruhnilo po Obamovem govoru po uboju bin Ladna? Ljudje so preplavili ulice in bili budni vso noč. So bili predvsem veseli, je šlo za občutek sladke zmage po maščevanju, ali jim je predvsem odleglo, da so se znebili človeka, ki jih je "zasledoval" deset let. Bodo zdaj mirneje spali?
Menim, da vse skupaj. Kar je bin Laden organiziral, je bila najbolj spektakularna teroristična akcija v zgodovini, v kateri je umrlo več kot 3.000 Američanov. Zato je šlo za normalno reakcijo ljudi, češ, končno! Bin Laden je bil simbol svetovnega terorista, ranil je ponos najpomembnejše svetovne vojaške velesile. Zdaj, ko so ga ubili, so si ZDA povrnile velik del ugleda. Ne smemo pozabiti - ko se je Carter pred leti, ko so v Iranu ugrabili ameriške diplomate, spustil v podobno akcijo, se je ta končala katastrofalno za ameriške vojaške sile. Zdaj pa je Obama dokazal, da je, prvič, on sposoben poveljnik, in drugič, da imajo ZDA še vedno vojsko, ki je sposobna izvesti najbolj tvegane in drzne vojaške operacije. Šlo je za navdušenje ljudi, saj so verjeli, da so svetu pokazali, da Amerika ne postaja drugo- ali tretjerazredna sila, kot so nekateri že mislili, ampak ostajajo prvorazredni vojaški dejavnik.
Koga vidite kot najresnejšega republikanskega tekmeca Baracku Obami? Bi to res lahko bil nepremičninski mogotec Donald Trump?
Ne, mislim, da ne. V preteklosti se je, na primer, za ta položaj že potegoval Ross Perot, milijarder, ki je prihajal iz krogov ameriške gospodarske in finančne elite, a mislim, da Trump nima nobenih možnosti, saj je predvsem menedžer, a brez političnih izkušenj. Menim, da gre predvsem za marketinško potezo. Na republikanski strani za zdaj še ni jasno, kdo bo vstopil v bitko, verjetno bo to jasno šele prihodnje leto, ko bodo prišli na plan nekateri pomembni republikanci. Nekdanji predsednik predstavniškega doma za čase Ronalda Reagana, Newt Greenwich, je na primer že razglasil, da se bo potegoval za kandidaturo, tudi nekdanji newyorški župan Rudy Giuliani ... Vse je še odprto.
Nekateri strokovnjaki so dejali, da je bila akcija v Pakistanu "največja skrivnost Obamovega mandata" oziroma najbolje varovana skrivnost Bele hiše zadnjih let, saj res nihče razen najožjega vodstva ni vedel, kaj se pripravlja. Bi lahko imel Obama še kakšnega podobnega asa v rokavu?
Tega seveda ne moremo vedeti. Je pa Obama s to akcijo pokazal, da je sposoben vojaški poveljnik, da zna strateško razmišljati in da si drzne ukazati najbolj tvegane operacije. Vse to so mu namreč očitali republikanci. Možnosti, da še enkrat pride v Belo hišo, so se mu zdaj bistveno povečale, a ne pozabimo, takšna slava je kratkega diha. Bin Ladnova smrt zagotovo ne bo odločila predsedniških volitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje