Ob tem so se po navedbah tiskovne agencije zavezali nadaljnjemu boju proti skrajni Islamski državi v Siriji.

Washington ima v Siriji že leta vojake kot del mednarodnih prizadevanj proti Islamski državi (IS), ki je ob kaosu državljanske vojne zavzela dele ozemlja tako v Siriji kot tudi v sosednjem Iraku. Džihadisti so od takrat v obeh državah utrpeli velike poraze, a ostajajo grožnja, dodaja AFP.

"Danes je minister za obrambo usmeril konsolidacijo ameriških sil v Siriji ... na izbrane lokacije," je v izjavi dejal tiskovni predstavnik Pentagona Sean Parnell, ne da bi navedel, kje točno so te lokacije.

"Ta premišljen in na pogojih temelječ proces bo v prihodnjih mesecih zmanjšal navzočnost ZDA v Siriji na manj kot tisoč pripadnikov ameriških sil," je napovedal.

"Medtem ko bo prišlo do te konsolidacije, skladno z zavezanostjo predsednika Trumpa ... bo centralno poveljstvo ZDA ostalo pripravljeno na nadaljevanje napadov na ostanke IS-ja v Siriji," je dodal Parnell.

Po vzponu IS-ja leta 2014 so ZDA v podporo iraškim silam ter Sirskim demokratičnim silam (SDF) pod vodstvom Kurdov pomagale s svojimi vojaškimi silami iz zraka. Washington je napotil tudi več tisoč svojih predstavnikov za svetovanje in pomoč lokalnim silam, pri čemer so se ameriške enote v nekaterih primerih neposredno borile proti džihadistom.

Po krvavih vojnah je iraški premier decembra 2017 razglasil končno zmago nad IS-jem, medtem ko je SDF marca 2019 razglasil poraz "kalifata" IS-ja, potem ko je zavzela njeno zadnje oporišče v Siriji.

Toda džihadisti imajo še vedno nekaj borcev na podeželju obeh držav, ameriške sile pa že dolgo izvajajo občasne napade in racije, da bi preprečile ponovni vzpon IS-ja, opozarja AFP.