Na spletni strani LingFluent ni navedeno kdo je ponudnik tečajev, zato na Tržnem inšpektoratu in SI-Certu odsvetujejo nakup e-tečajev tujih jezikov. Foto: MMC RTV SLO
Na spletni strani LingFluent ni navedeno kdo je ponudnik tečajev, zato na Tržnem inšpektoratu in SI-Certu odsvetujejo nakup e-tečajev tujih jezikov. Foto: MMC RTV SLO

Da gre pri spletni strani LingFluent (https://lingfluent.com/sl/) za prevaro meni koordinatorka programa ozaveščanja Varni na internetu na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost (SI-Cert) Katarina Janjič, ki se je s podobnimi primeri že srečala. »Tu gre za podobno ponudbo kot pri čudežnih tabletkah za hujšanje. Včasih se zgodi, da strankam, ki kupijo izdelke kaj pošljejo, včasih nič. Če konkretno pogledamo to spletno stran je uporabniku precej prijazna. Cene tečajev so v primerjavi z večino drugih tečajev tujih jezikov, ki stanejo precej več, zelo ugodne. Najbolj problematično pa je, da na spletni strani ni nobenih informacij o tem kdo stoji za to spletno stranjo, je to podjetje, se nahaja v Sloveniji ali v tujini, kje v tujini? Tega ne vemo,« je pojasnila Janjičeva.

Tržni inšpektorat: gre za tipično spletno prevaro

Tudi na Tržnem inšpektoratu, kjer so že pred štirimi leti potrošnike opozarjali na previdnost pri nakupih na spletni strani Ling Fluent, so nam odgovorili, da gre v obravnavanem primeru po njihovem mnenju za eno od tipičnih spletnih prevar. »Spletna stran v slovenskem jeziku še ne pomeni, da gre za slovenskega prodajalca, zato je treba vedno najprej poiskati in tudi preveriti podatke o prodajalcu. Nakup blaga preko spleta od neznanega prodajalca ali nepreverjenega prodajalca je namreč tvegan, saj ni nujno, da bo potrošnik blago sploh prejel, če ga bo prejel, pa lahko ne bo ustrezal pričakovanjem potrošnika glede na opis, podan s strani prodajalca. Hkrati pa je uveljavljanje pravic potrošnikov npr. zoper prodajalce iz tretjih držav zelo oteženo ali celo nemogoče. V primerih, ko ima prodajalec sedež v Sloveniji, se lahko potrošnik za pomoč obrne na Tržni inšpektorat RS. Če se prodajalec nahaja v drugi državi članici Evropske unije, se lahko potrošnik za pomoč obrne na Evropski potrošniški center (www.epc.si). V primerih nakupa od prodajalca iz t. i. tretje države pa bo potrošnik pomoč lahko iskal pri morebitnih potrošniških organizacijah v državi prodajalca,« so zapisali na Tržnem inšpektoratu.

Vedno preverite ponudnika

Na vprašanje zakaj nihče ne blokira spletnih strani za katere se ugotovi, da gre za prevaro na SI-Certu odgovarjajo, da je za blokado spletne strani potrebna odredba sodišča. »SI-Cert na tem mestu ni organ pregona. Vsekakor mi na vsako prevaro v zvezi s tem odreagiramo in sicer tako, da ponudnike mest o tem obvestimo. Žal pa se po naših izkušnjah, sploh če so ti ponudniki v tujin, običajno ne zgodi nič,« je za oddajo KODA povedala Katarina Janjič.

Zato je edino zagotovilo za varen spletni nakup preverjanje ponudnika. Tudi mi smo poklicali na edino navedeno telefonsko številko in oglasil se je moški, ki se ni želel predstaviti. Pojasnil je na kakšen način lahko naša gledalka aktivira kupljeni tečaj nemščine. Kot nam je sporočila je po tem, ko je ponastavila geslo sicer uspela aktivirati spletni tečaj, a je vse skupaj delovalo približno eno uro, potem pa se znova ni mogla več vpisati.

Jezika se ne da naučiti čez noč

Na naša vprašanja o tem kdo je ponudnik tečajev LingFluent, kdo sta Leo Anders, ki naj bi izumil metodo hitrega učenja in kdo Gregor Lavrič, ki naj bi imel že 15 let jezikovno šolo v Ljubljani in s pomočjo metode Lea Andersa, že tisočim pomagal pri učenju jezikov, odgovorov nismo prejeli. Ali se sploh da naučiti jezika v dveh tednih pa smo vprašali dolgoletno profesorico angleškega jezika Polono Zupanc. »Jezika se ne da naučiti čez noč. Gre za celovit proces, kjer osvajamo nove besede, fraze, treba se je naučit slovničnih struktur, pravil, ozavestit je treba melodiko jezika, intonacijo, naučit se izgovorjave. Tko da praviloma traja tak proces vsaj dve leti. A moramo se zavedati, da se bomo tekočega pogovora naučili le prek interakcije z drugo osebo. Brez praktične rabe jezika, ne bomo spregovorili.« je pojasnila Zupančeva. Na SI-Certu pa še svetujejo: »Na spletu smo uporabniki sami odgovorni za to kaj počnemo. Ko kupujemo tečaje in druge izdelke ali potrjujemo prijateljstva na družbenih omrežjih moramo vedeti kdo je za tem!«