Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Več kot polovica izbrisanih 33 let po izbrisu še vedno nima urejenega statusa. Kakšen predlog zakona za odpravo krivic izbrisanih je predsednica republike poslala vladi in zakaj vlada meni, da je položaj izbrisanih primerno urejen? To je nekaj vprašanj, ki smo jih zastavili direktorici Društva Amnesty International Slovenija Nataši Posel. Objavljamo izpoved nekdanjega taboriščnika Fikreta Alića. Njegova shirana podoba na naslovnici revije Time je šokirala svet. S pevcem Zabranjenega pušenja smo obujali spomine na uspešnice, ki jih je skupina pred ljubljanskim občinstvom odigrala v akustični različici.
Ob deseti obletnici oddaje za albansko, bošnjaško, črnogorsko, hrvaško, makedonsko in srbsko skupnost smo se sprehodili skozi prehojeno desetletje. Bili smo na prvem koncertu Zbora kosovske filharmonije v Ljubljani in na razstavi akademskega slikarja Ganija LLalloshija v Piranu. Govorili smo z makedonskim režiserjem Vardanom Tozijo in tremi pisateljicami iz regije: Magdalena Blažević, Tea Tulić in Monika Herceg so nedavno obiskale Slovenijo. Kje iščejo navdih?
Sara Memić je rojena v Banjaluki, zadnjih 30 let živi v Ljubljani. Je upokojena učiteljica, ki je že v otroštvu odkrila poseben dar – jasnovidnost. Predvidela je vojno v Bosni in Hercegovini, korona-virus, pa tudi poplave in sušo v Sloveniji. Najraje ljudem pomaga pri diagnostiki. Pomagala je tudi slovenskim arheologom pri izkopavanjih nekropole na Ptuju. Kakšno leto čaka Slovenijo in regijo, boste izvedeli v oddaji, ki januarja beleži deset let predvajanja.
Gostje zadnje oddaje NaGlas! v tem letu so članice etno zbora Ljelje: ženski pevski zbor iz Ljubljane prepeva ljudske pesmi iz Slovenije, Balkana in širše. S pesmijo so nas popeljale od Hrvaške prek Srbije vse do Makedonije. Prisluhnili smo Nenadu Jankoviću oziroma dr. Neletu Karajliću. Nedavno je v Ljubljani predstavil svojo knjigo Solunska 28. Bili smo na razstavi S črko o črki v Mestni knjižnici Ljubljana. Burek pa je tudi med novoletnimi prazniki priljubljen. Razkrivamo novo različico te balkanske jedi – wi-fi burek.
Za NaGlas govorijo: filmska in gledališka igralka ter scenaristka in režiserka Mirjana Karanović, največji hrvaški pop-zvezdnik Zlatan Stipišić Gibonni in edini še živeči član kultne skupine Ekatarina Velika Ivan Fece Firči.
V fokusu jubilejnega 40. Slovenskega knjižnega sejma je Hrvaška. Zato je naš gost hrvaški pisatelj Zoran Ferić. Spoznali boste Ismeta Bekrića, otroškega pisatelja, dramatika, novinarja in prevajalca, ki je že tretjič nominiran za prestižno mednarodno nagrado Astrid Lindgren. Bili smo tudi na prvemu praznovanju Njegoševega dneva v Sloveniji.
Po slovenski premieri filma o hrvaški košarkarski legendi Draženu Petroviću bo naš gost Vlado Bulajić, producent filma Dražen, Dnevnik Dijane Budisavljević, Varni kraj in drugih uspešnic. Založba kaset in plošč RTV Slovenija je po 40 letih ponovno izdala prvi album kultne beograjske skupine Ekatarina Velika. Zaradi evropskih smernic o vozniških dovoljenjih morajo vozniki z zahodnega Balkana pri nas ponovno opraviti praktični del izpita. Medtem ko Nemčija samodejno priznava srbska vozniška dovoljenja, Slovenija na izpite pošilja tudi ljudi, ki vozijo že 25 let in več.
Po slovenski premieri dokumentarnega filma o Zoranu Predinu z naslovom Praslovan je naš gost prodoren filmski režiser in scenarist Slobodan Maksimović. Aziz Gjellovci več kot 30 let na ljubljanskih tržnicah trguje s sadjem. Kateri maroni so najboljši? Ob stoti obletnici rojstva nepozabnega komika Miodraga Petrovića Čkalje je v Ljubljani gostovala potujoča multimedijska razstava Jugoslovanske kinoteke. Obiskala jo je tudi naša ekipa.
Katastrofalne poplave v BiH so mobilizirale tudi bosansko-hercegovsko skupnost pri nas. Kako je srbsko-ameriški znanstvenik Mihajlo Pupin prispeval k združitvi prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, je v studiu pojasnila Divna Obrenović - predsednica društva Mihajlo Pupin v Ljubljani, ki te dni proslavlja 30 let delovanja. Obiskali smo Postojno, v kateri Prosvetno kulturno društvo Nikola Tesla že deset let gradi mostove prijateljstva.
Naša gostja je povezovalka jezikov in kultur, ena od pobudnic obmejnega literarnega srečanja Forum Tomizza ter zaljubljenka v Balkan Irena Urbič. V oddaji tudi o ukrepih vlade, ki omogočajo zaposlovanje delavcev iz tretjih držav v 15 dneh, in sicer s soglasjem Zavoda za zaposlovanje.
Pulmolog iz Splošne bolnišnice Izola Srđan Lukić je spregovoril o razlikah med slovenskim in srbskim zdravstvom. Kako je burek postal slovenska tržna uspešnica? Pogovarjali smo se s pisateljem Urošem Petrovićem, ki otrokom učenje naredi zabavno. Ob 8. rojstnem dnevu mlajše manjšinske sestrske oddaje Sami naši smo obiskali Radio Slovenija.
Naš posebni gost je pisatelj, pesnik, kolumnist in publicist Miljenko Jergović, ki mu Društvo slovenskih pisateljev podeljuje letošnjo nagrado za življenjsko delo vilenica. Rojeni Sarajevčan več kot 30 let živi v Zagrebu. Spisal je več kot 30 del, polovica jih je na voljo tudi v slovenščini, jeziku, ki ga hrvaško-bosanski pisatelj razume. Beseda je tekla o naglasih, jezikih, priseljencih, politiki, njegovem starem očetu s koreninami v Tolminu, pa tudi o Severini.
Neveljaven email naslov