Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Torek, 28. jan. 2025

Prvi • Tor, 28. jan.

Sevničanka Saša Popelar Markoja je že kot deklica vedela, da bo nekoč oskrbnica planinske koče ali županja. Doslej je – po poklicu gostinka – vrhunsko uresničila svojo prvo otroško željo, zato ji bo za drugo najbrž zmanjkalo časa. Visoko na kozjaškem pogorju na levem bregu Drave jo je za tokratno oddajo Razkošje v glavi obiskal Stane Kocutar.

Gospa, ki ima rada besede, a je službeno pot posvetila številkam, bi lahko rekli o naši tokratni sogovornici Majdi Rupnik. Besede so prišle na vrsti po upokojitvi. Zelo rada bere, da pa ji gre tudi pisanje izredno dobro, dokazujejo tri knjige, ki so doslej izšle. Nastaja četrta, ki bo bolj osebna, saj je morala Majda v življenju čez številne čeri. "Pisanje me izpolnjuje," pravi in doda: "Ko človek kaj zapiše, lahko je kaj kratkega, na koncu začuti zadovoljstvo, mir." Majdo Rupnik je obiskala Lucija Fatur.

Glasbena cesta 2.3.1.5 z okusom po prahu in vonjem po poti prinaša izbor glasbe ter osebno razmišljanje, komentarje in analize Petra Barbariča.

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno-zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno-zabavne glasbe.

Nekateri preostali vsebinski poudarki oddaje:
- Srbski predsednik Vučić pričakuje korenito rekonstrukcijo vlade
- Več sto tisoč Palestincev se vrača v porušene domove na severu Gaze
- Ministrica Bratušek na ogled popoplavne sanacije na Koroškem

Tako imenovana »pot nespoznavnosti« (arab. »maslak al-tadžhil«) in »učena nevednost« (arab. »al-džahl al-haqiqi«) pomenita sestavni del islamske teološko-mistične tradicije. V islamski teologiji predvsem »mutaziliti«, pripadniki islamske sholastike, veljajo za pomembne zagovornike spoznavne metode via negativa. Toda poleg omenjenih muslimanskih sholastikov, ki so negativno metodo uporabljali predvsem nanašajoč se na božje atribute, so nauk o »nespoznavnosti Božjega bistva« učili predvsem muslimanski mistiki. Na eni strani je sufizem, islamsko mistiko, mogoče označiti za »kraljevo pot« spoznanja Boga, na drugi pa obstajajo številni sufiji, ki možnost popolnega spoznanja Boga odločno in popolnoma zanikajo. Po njihovem razumevanju človek kvečjemu lahko spozna resničnost božjih atributov, ne pa resničnosti Boga samega. Abu Nasr Al-Saradž, avtor prvega sistematičnega priročnika o sufizmu, v tem kontekstu opozarja, da se Bog kot Absolut človeku daje spoznati samo toliko, kolikor lahko ta prenese – torej nikoli v celoti in popolnoma. Božja absolutnost in popolnost človeku ostajata nedoumljivi. Asket in mistik Abu Talib Al-Makki v svojem obsežnem delu »Živež src« poudarja, da je Bog vselej nekaj drugega od naših predstav in vednosti o Njem. »Spoznanje nespoznavnosti« tako postane najvišja modrost spoznavalca, intelektualna ponižnost pa njegova najpomembnejša vrlina. V tej luči je treba razumeti tudi to mistikovo ugotovitev: »Skrajna meja spoznanja resničnih spoznavalcev je njihova nezmožnost dokončnega spoznanja. Kajti kar na koncu dejansko spoznajo, je to, da Boga [v Njegovem bistvu] ni mogoče spoznati.«
Še posebno zanimiva so v tem kontekstu osebna Božja razodetja, ki nam jih v svojem delu o mističnih postajališčih posreduje skrivnostni muslimanski mistik iz 10. stoletja Abduldžabar Al-Niffari (»Knjiga mističnih postajališč in nagovorov«, Kud Logos 2020). Po njegovih besedah Bog o samem sebi razodeva tole: »Veličastvo ne pripada nikomur razen Meni in nihče ga ni vreden razen Mene. Jaz sem Veličastni, čigar bližina je za mistika nevzdržna in vztrajanje v mističnem zrenju nemogoče. Razodel sem vidno, a sem vidnejši od njega; njegova bližina Me ne doseže in njegov obstoj ne vodi k Meni. Skril sem nevidno, a sem še bolj skrit od njega; nobeno izmed njegovih znamenj ne kaže Name in nobena izmed njegovih poti ne pelje k Meni.« Absolutna presežnost in z njo povezana načelna nespoznavnost Boga se jasno izrazita tudi v tej sentenci, ki jo Al-Niffari pripisuje Bogu: »Če bi razodel govorico veličastva, bi ta kot srp razcefrala razum in razpihala spoznanja, kot vihar razpiha pesek. In če bi glas veličastva spregovoril, bi potihnili glasovi razlage in bi se pomeni vsakega znamenja vrnili v ničnost.« Po Al-Niffariju človek Božjega samorazodetja sploh ne bi mogel prenesti, kajti Bog mu je zaupal: »Ne razodenem se nobenemu očesu in nobenemu srcu, ne da bi ga pri tem izničil.« Glede možnosti dokončnega, popolnega in celostnega spoznanja božje biti Bog mistiku vzame zadnje upanje: »Ne obstajajo niti vrata niti pot, ki bi vodila k Meni.« Tako torej Bog, ki je po Koránu sicer človeku »bližji od njegove vratne žile« (50:16), za mistika v svojem bistvu navsezadnje ostaja nedoumljiva in nespoznavna Skrivnost, ki se ji lahko le neskončno približuje.

Modni pripomoček, čudežno delo inženirske in tekstilne tehnike, ki nam danes pade v oči le še, ko se zatakne. Tako so pred leti zapisali na spletni strani našega Multimedijskega centra. Govorimo seveda o zadrgi, preprostem mehanizmu, ki so ga zasnovali zaradi potrebe po hitrem zapenjanju in odpenjanju dveh delov blaga: oblačil, čevljev, škornjev, torb, prevlek, šotorov in še bi lahko naštevali … Ker je zapenjanje z gumbi preprosto preveč zamudno, dokler se seveda zadrga ne pokvari. Sogovornik: Drago Jenko, direktor podjetja BVD Trading iz Brezovice pri Ljubljani.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Veronica Marquez iz Venezuele je v Slovenijo prvič prišla pred trinajstimi, drugič pa pred štirimi leti. Ustalila se je v Radovljici, v starem mestu jo osrečuje delo v čokoladnici. Hkrati na kranjski gimnaziji kot asistentka sodeluje pri urah španščine. Caracas, v katerem je živela, je večmilijonsko mesto. Zato jo Radovljica navdušuje s svojo majhnostjo in z odprtostjo ljudi. Ti ji kot tujki velikokrat pomagajo in jo spodbujajo, da je njeno prilagajanje hitrejše.

Srbski študenti izvajajo 24-urno blokado na enem od največjih prometnih vozlišč v Beogradu. Gre za enega vrhuncev sicer niza množičnih protestov proti srbskim oblastem, ki ne ponehajo že od novembra, ko je ljudi na ulice pognalo zrušenje nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je umrlo 15 ljudi. Protesti se zdijo vse silovitejši, lahko zamajejo vladavino Aleksandra Vučića? Gost v oddaji Ob osmih je dopisnik Boštjan Anžin.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.
Spominjamo se pevca Iva Robiča. Leta 1953 je na festivalu Zagrebfest zmagal s skladbo Ta tvoja ruka mala.

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

Prvo besedo naj bi otroci izgovorili najpozneje do 15. meseca starosti. Najpestrejše obdobje za govorni razvoj pa je med 2. in 3. letom. A kaj storiti, če otrok takrat še vedno bolj ali manj molči, če pri 4 ali 5 letih ne govori razumljivo? Odgovore bomo iskali v torkovem Svetovalnem servisu, posvečenem govornem razvoju otrok, ko se nam bo pridružila Nika Boncelj, magistrica profesorica logopedije in surdopedagogike.

Rubrika predstavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju in novih glasbenih izdajah ter ponuja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

V sodobni digitalizirani družbi je druženje v spletnih prostorih prek različnih zaslonskih tehnologij del vsakdanjega življenja. Vendar nove aplikacije in naprave ne omogočajo le druženja z ljudmi iz fizičnega sveta, temveč tudi druženje z vplivnicami in vplivneži, znanimi osebami iz sveta športa, zabave in politike pa tudi s klepetalnimi roboti, ki jih poganja generativna umetna inteligenca. Kakšna je reprezentacija prijateljstva na družbenih medijih? Kako podatkovna ekonomija vpliva na te najtesnejše in najgloblje stike? Ali se v globoko polariziranem in radikaliziranem svetu krhajo pristni medosebni odnosi?

Vsak torek ob 11.30 lahko po telefonu poveste svoje mnenje o izbrani aktualni temi. Številka je 01-475-22-22.

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Prva vrsta gostuje na Kavč festivalu.
V knjigarni Sanje v Ljubljani nastopa avstrijski duo Pumba. Pumba sta pevka in violinistka Annabella Raiona ter kitarist Timon Grohs, ki izvajata barvito mešanico tradicionalne glasbe južnoameriške celine in Sredozemlja. Ob tradicijski glasbi predstavljata tudi avtorske pesmi, ki pa so polne humorja in zanimivih pripovedi.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Drugi poudarki iz oddaje:
-Kako je mogoče, da je po milijon evrov vredni obnovi ceste v eno od turistično najbolj obleganih točk na Bovškem cestišče zdaj preozko
-Leto in pol po poplavah v radovljiški občini še nimajo vseh rešitev za sanacijo
-Legendarna otroška pesem Huda mravljica praznuje 70 let od prve izdaje v knjižni obliki

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Dijaki zadnjih letnikov srednjih šol so v pričakovanju razpisa študijskih mest na visokošolskih zavodih. Bodo fakultete morda povečale število vpisnih mest za prve letnike na najbolj zaželenih študijskih programih? Zlasti zasebne visokošolske zavode in njihove izredne študente pa v teh dneh razburja predlog zakona o visokem šolstvu, ki podaljšuje letnik izrednega študija na dve leti in uvaja brezplačen študij za izredne študente na javnih univerzah. Slovensko visoko šolstvo je na razpotju zaradi novih tehnologij, vse manj številčnih generacij, odhajanja mladih v tujino. O vsem tem v tokratnem Studiu ob 17-ih.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

Nepospravljene in zapuščene igrače odnesejo tistim otrokom, ki jih nimajo.
Pripoveduje: Vojko Zidar.
Napisal: Igor Palčič.
Posneto v studiih Radia Slovenija 1992.

Radijska oddaja že več kot pet desetletij predstavlja ljudsko kulturo slovenskega etničnega ozemlja. Poslušalce povezuje z živim izročilom ter duhovno kulturo Slovencev nekoč in danes. Opazuje, prepoznava in predstavlja tista kulturna dogajanja, ki izražajo slovensko glasbenonarodopisno dediščino, terenski posnetki pa bogatijo arhiv slovenske ljudske glasbe in prispevajo k trajnemu ohranjanju samobitnega izročila. Avtorica in urednica oddaje je mag. Simona Moličnik.

Nekdanja igralka Elizabeta se po desetletjih spet zateče na prazen oder v gledališču, da bi priklicala iz spomina svoje nekdanje vloge in pretresljive dogodke iz svoje osebne zgodovine. Szakonyijevo delo se dramaturško opira na Čehova in njegov gledališki oder »kot črno jamo brez dna«, podobno življenju: gre za prostor, narejen za klicanje duhov in oživljanje spominov iz preteklosti.

Režiser: Peter Zobec
Prevajalec: Jože Ftičar
Dramaturg: Pavel Lužan
Tonski mojster: Jure Culiberg
Glasbena oblikovalka: Cvetka Bevc

Elizabeta – Mira Sardoč
Odrski mojster – Marko Simčič
Osvetljevalec – Gorazd Logar
Mati – Ljerka Belak
Oče – Boris Juh
Vitez – Vojko Zidar
Direktor – Andrej Nahtigal
Oskar – Božo Šprajc
Laci – Aljoša Ternovšek
Teonirs – Žljsko Hrs
Sodelovali so še Julija Potrč Šavli, Lena Oreškovič, Ana Barič Moder, Irena Tomažin in Tadej Troha.

Uredništvo igranega programa.
Posneto v studiih Radia Slovenija novembra 1995.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

V oddaji bomo slišali skladbe:
Juan Tizol/Jože Privšek: Caravan, solist bo pozavnist Rudi Josel
Tone Janša: Trinajstina, solist bo saksofonist Tone Janša
Patrik Boman/Patrik Boman/Aleš Avbelj: It Ain't Much, solistka bo pevka Marina Martensson
Lojze Krajnčan: Brinje, solist bo pihalec Boštjan Gombač

Édouard Glissant (1928-2011) je bil pisatelj, pesnik, filozof in literarni kritik. Rodil se je na Martiniquu in bil vplivna kulturna osebnost v okviru frankofonske literature. Študiral je na gimnaziji Schoelcher, tako kot tudi sloviti književnik Aimé Césaire, doktoriral pa je v Parizu, v katerem je študiral etnografijo ter zgodovino in filozofijo. Skupaj s Paulom Nigrom je leta 1959 ustanovil separatistično stranko, zato mu je Charles de Gaulle med letoma 1961 in 1965 prepovedal zapustiti Francijo. Prav leta '65 se je potem vrnil na Martinique, živel pa je tudi v New Yorku in Parizu in delal kot profesor francoščine na različnih univerzah. V devetdesetih se je znašel na ožjem seznamu predlaganih za Nobelovo nagrado. Glissantov prvi roman pripoveduje o politični klimi na Martiniquu v štiridesetih letih prejšnjega stoletja, in sicer z zgodbo o skupini mladih revolucionarjev, njegovo poznejše delo pa se osredotoča na vprašanja jezika, identitete, prostora, zgodovine in znanja. Zelo pomemben je njegov "koncept nejasnosti", o katerem pripoveduje v enem svojih besedil z naslovom Poetika odnosov. Koncept nejasnosti je zagovor pomanjkanja transparentnosti in neprepoznavnosti v literaturi in življenju. V nejasnosti je videl možnost prevratnosti, spodnašanja vladajočih sistemov. Celo zahteval je "pravico do nejasnosti" in s tem namignil, da zatiranim, ki so bili zgodovinsko označeni za Druge, lahko dovolijo oziroma morajo dovoliti, da so nejasni, ne popolnoma razumljeni in da preprosto obstajajo kot drugačni. Izbrali smo odlomek iz njegove večdelne pesnitve Črna sol, v kateri je koncept nejasnosti pravzaprav njeno gibalo.

Interpret je Primož Pirnat,
režiserka Špela Kravogel,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
ton in montaža Sonja Strenar in Matjaž Miklič,
urednik oddaje Matej Juh.
Produkcija leta 2025.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov