Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 11. jul. 2024

TV Slovenija 1 • Čet, 11. jul.

Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

Danes se začenja 65. Jazz festival Ljubljana. V Križankah ga bo odprl koncert priznanega pihalca Charlesa Lloyda, ki je zaznamoval zadnjih šest desetletij jazzovske scene, ter Chiefa Adjuaha, ki je bil prej znan kot Christian Scott in prihaja iz New Orleansa. Bili smo na festivalu SubArt v Kranju, kjer sta sinoči nastopila najbolj znana brazilska heavy metal bojevnika, brata Cavalera. Sprehodili smo se po lokacijah Knjižnice pod krošnjami in si ogledali panojsko razstavo na ploščadi Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije Njihovi zakoni, naša življenja – Začetki LGBT gibanja v Sloveniji.

Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.

Cofek in Rina najdeta nenavaden rjav predmet. Sporečeta se o njegovem izvoru in začneta iskati njegovega lastnika. Se rešitev uganke skriva v vreči, ki jo je štorklja Neža prinesla iz toplih krajev?

Tudi poletni četrtki bodo v družbi mariborskih jutranjikov, kot smo vajeni skozi leto. Med drugim se bomo spomnili obiska mladih gasilcev, opozorili na kaj je pozorna carinska služba pri prečkanju meje in naročanju blaga iz tujine, obiskali bomo tudi medgeneracijski center, spoznali uspešno slovensko potapljačico na vdih, za konec pa nam bo v živo zapel Žan Serčič. Vabljeni, da tudi današnje jutro preživite v naši družbi. Z vami bodo Veronika K. Žajdela, Katja Treer, Andrej Geržina in Goran Obradović.

Boltež se udari v glavo in se ničesar več ne spomni. Naprej misli, da je miš, potem raca... Si izgubil glavo, Boltež?

Zunaj dežuje, zato se Zoki s prijatelji igra na stopnišču. Nenadoma začnejo njihove stvari skrivnostno izginjati. Posumijo, da v njihovem bloku živi tat. Kot pravi detektivi se odločijo zadevo raziskati in se odpravijo k Zokijevi babici po pripomočke za pravo pravcato detektivsko preiskavo. A ko že vse kaže, da iskanje ne bo obrodilo sadov, se Zoki domisli, kako bodo tatu ujeli v past.

Girls Here First je dekliška skupina, ki se skupaj s fanti iz skupine Wonderland znajde v finalu glasbene oddaje Žaromet. Sodnica Sasha Small se odloči, da bo kot menedžerka raje sodelovala s skupino
GHF kot pa z Wonderlandom. Fantje so razočarani. Trudijo se najti navdih in ustvarjati naprej.


Almost Never I. /2019/ Velika Britanija

avtor serije: Jeremy Salsby, Paul Rose
scenarist: Paul Rose
režiser: Ben Kellett, Jack Casey
v glavnih vlogah: Nathaniel Dass, Harry Still, Oakley Orchard, Tillie Amartey, Colin Hoult, Emily Atack, Tess Daly, Kimberly Wyatt, Ryan Early

Aonghas iz Škotske obožuje morske zverinice, ki jih išče v sekalnih tolmunih blizu svojega doma. Pred sabo pa ima še večji izziv: najti izmuzljivo hobotnico.

Leta 1582 je vikar Andrej Recelj iz male vasi Raka na Dolenjskem iz nemščine prevedel pravni dokument, ki je urejal razmerja med najemniki vinogradov. Tem so takrat rekli »gora«, zato se je tudi ta prevod imenoval »Gorske bukve«. Zanimive so zato, ker so bile edini pravni dokument v slovenskem jeziku do 18. stoletja. Strokovnjaki z različnih področij so preučili skrivnostni rokopis Gorskih bukev in ugotovili, da je to prepis Recljevih bukev. Zanimalo jih je, kje so ga uporabljali, dokazali njegovo starost, ga prevedli v današnjo slovenščino in ugotavljali, ali je v edinem katoliškem tekstu protestantskega časa kakšna podobnost z jezikom protestantov.
Danes na Raki sicer pijejo drugačno vino, kot so ga v času Gorskih bukev , a vinogradniki se še vedno trudijo za ohranitev stare tradicije vinogradništva, ki daje pečat kraju že skoraj petsto let.

Valerija potuje na mednarodni kongres in nenačrtovano z letalom pripotuje v Slovenijo. Gorazd in Blaž hočeta to tajiti pred Leonom, ker ga hočeta presenetiti. Polona pripravlja večerjo za Valerijo, vendar v hiši zmanjka elektrike. Na pomoč priskočita Jože in Meta s plinskim gorilnikom. Zaradi mrka odpade Danin randi. Zarja verjame, da je mrk poledica prihoda nezemljanov.

Slovenska matica je najstarejša slovenska kulturna in znanstvena ustanova, za Mohorjevo družbo pa tudi najstarejša slovenska založba.

Matica slovenska, kakor se je najprej imenovala, je bila na pobudo mariborskih rodoljubov ustanovljena leta 1864 s prostovoljnimi prispevki izobražencev, trgovcev in podjetnikov z namenom, da bi v slovenskem jeziku tiskala zahtevnejša dela z najrazličnejših področij, dvigovala raven izobraženosti in znanja in ustvarjala slovensko terminologijo za različne stroke.
Drugače od Mohorjeve, ki je bila od vsega začetka »ljudsko« in versko usmerjena, se je laično in liberalno usmerjena Slovenska matica že v preteklem stoletju ukvarjala z najzahtevnejšimi knjižnimi izdajami, znanstveno terminologijo v slovenščini, navezala stike z evropskimi univerzami in akademijami ter imela vlogo slovenskega intelektualnega jedra vse do nastanka univerze in SAZU, ki ju je tudi pomagala ustanoviti.
Svoj vrhunec je Matica doživela na začetku dvajsetega stoletja, ko so njene zahtevne knjige izhajale v visokih nakladah in je vzdrževala stike z univerzami in akademijami od Londona do Sankt Peterburga. Med prvo svetovno vojno je prišla v spor z oblastjo zaradi izdaje romana o ravnanju avstrijskega vojaštva v anektirani Bosni, zato je bila njena posest konfiscirana in pozneje le deloma vrnjena. Med obema vojnama je nadaljevala delo in pomagala ustanoviti Slovensko akademijo znanosti in umetnosti. Leta 1942 se je v njej ilegalno sestal Kulturni plenum OF, leta 1944 je bilo njeno delo z dekretom nemške uprave drugič ustavljeno, spet zaradi knjižnih izdaj. Po drugi svetovni vojni se je s težavo postavila na noge, novim oblastem se je zdela ustanova preveč »konservativna«, premoženje je bilo nacionalizirano. Prevladalo pa je stališče, da je Slovensko matico treba obdržati in njeno delo podpirati.
Scenarij Mateja Jančar, režija Slavko Hren.

12:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.

13:15
Šport

V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.

Vozite po avtocesti s hitrostjo 130 kilometrov na uro, ko vaš avto preprosto odpove. Prav to se je zgodilo naši gledalki z njenim novim renaultom. In to ne enkrat, ampak kar štirikrat. Ker avtomobilu ne zaupa več, zahteva od prodajalca zamenjavo ali vračilo denarja. A za zdaj nič ne kaže na to, da ga bo dobila. Nikakor pa ni edina, ki ima težave z Renaultovimi vozili. Zaradi številnih preglavic z motorji, ki jih je francoski proizvajalec začel vgrajevati v svoje avtomobile leta 2012, so francoski potrošniki zoper proizvajalca vložili skupinsko tožbo. O tem, kako daleč je postopek in ali ga nameravajo razširiti tudi na druge evropske države, se bomo pogovarjali z odvetnikom, ki je proti avtomobilskemu velikanu vložil tožbo.

Barbara, najmlajša hči mogočnega Hermana II. Celjskega, se še kot deklica poroči s kraljem in kasnejšim cesarjem Sigismundom Luksemburškim in postane najbolj vplivna ženska takratne Evrope, trojna kraljica, samostojna vladarica, sposobna gospodarica, ki je svojemu možu posojala denar za njegove pohode po Evropi.
Kaj o njej govorijo viri in zakaj se je o njej skozi stoletja širil sloves, da je Mesalina in črna kraljica? Njeno podobo odkrivamo s slovenskimi zgodovinarji in avtorico najnovejše in najbolj obsežne raziskave o njej, Slovakinjo Danielo Dvoržakovo. Skozi nekatere postaje njenega življenja nas vodi Zvezdan Pirtošek, ki ga je znana Celjanka navdihnila, da o njej piše zgodovinski roman.

Oddaja Slovenski utrinki, ki je na madžarski televiziji na sporedu od leta 1992 vsakih štirinajst dni, je informativnega značaja. Pripravlja se o Slovencih na Madžarskem in je namenjena predvsem na Madžarskem živeči slovenski skupnosti. V magazinih je največji poudarek na narodnostni kulturi, ohranjanju porabske tradicije, porabskem šolstvu in narodnostni politiki. Vključeno je tudi čezmejno sodelovanje med Prekmurjem in Porabjem, občasno pa so objavljene tudi reportaže iz Slovenije. Vabljeni k ogledu.

A Vendégem című adásban Šinko Sabináról láthatnak portrét.

V oddaji Moj gost si lahko ogledate portret Sabine Šinko.

Ariane naenkrat obrne ploščo in Christophu pred vsemi pove, da se noče poročiti z njim. Ob tem vsem razkrije še nekaj njegovih skrivnosti.

Dirku uspe premakniti prst na nogi, zato upa, da bo lahko kmalu hodil, vendar Michael brzda njegovo navdušenje.

Christoph zahteva pojasnilo od Ariane in pri tem postane grozeč, vendar je v sobi navzoč tudi Robert, ki žensko vzame v bran.

Franzi in Steffen se veselita članka o njunem podjetju, ki naj bi izšel v lokalni reviji, a se izkaže, da želi njegov avtor naprej zastaviti še nekaj vprašanj Steffenu.

Bela je sit tega, da ga nihče ne jemlje resno, in v napadu jeze izzove Paula na tekaški dvoboj. Morda pa je razlog tudi v ljubosumju


STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt

16:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V Poročilih ob petih se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

17:05
Šport

Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.

Tigrček Čota lovi metulja in pade v reko. Mavgli ga reši, Bagira in Balu pa se odpravita iskat njegovo mamo. Ko Šir kan izve, da se po džungli sprehaja še en tiger, ni zadovoljen ...

Venera sveti tako močno, da mali Timotej in njegov prijatelj kuščar mislita, da je zvezda. Ko odideta na Venero, ju zanima, kaj se skriva pod njenimi lepimi oblaki.

Hitreje, više, močneje je mogoče doseči tudi z znanostjo. Med igro tenisa deset kamer ves čas zajema podatke o položaju igralca in žogice, njeni hitrosti in vrtenju. Analize teh podatkov so osnova za izboljšanje in prilagoditev načina igranja in tudi treninga. Zato so treningi danes vse bolj specifični in točno določeni za posamezen šport. Raziskovalci fakultete za elektrotehniko so razvili sistem za vadbo veslanja, ki med vadbo spremlja, kaj se z veslačem dogaja, in mu sproti daje navodila o tem, kako lahko izboljša svojo tehniko. Kaj pa med športno dejavnostjo počnejo naši možgani? Znanost pomaga športu, toda tudi športniki lahko pomagajo znanosti. Na največji regati na svetu so zbirali podatke za znanstvenike.

Klinična psihologinja dr. Vita Štukovnik pojasnjuje vzroke za različne motnje spanja, ki pestijo več kot tretjino odraslih v Sloveniji. Tudi dramskega igralca Bojana Emeršiča, ki je v oddaji pojasnil svoje težave in pri strokovnjakinji poiskal nasvet. Oddajo vodi Karin Sabadin.

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.

18:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

18:57
Dnevnik

Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

19:45
Šport

Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.

19:55
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

V nigrski puščavi, tik ob mestu Arlit, leži eno največjih nahajališč urana na svetu. Izkorišča ga francoska mednarodna družba Areva, ki letno proizvede več kot 2500 ton koncentrata urana, imenovanega rumena pogača. Radioaktivni odpadki se kopičijo na robu mesta, od tam pa jih veter odnaša v bivališča. Raziskovalni novinar Martin Boudot v sodelovanju z nekdanjim rudarjem, vodjo okoljevarstvene organizacije, izmeri raven radioaktivnosti, ki ponekod kar osemkrat presega dovoljeno. Odsluženo rudniško opremo, ki prav tako močno seva, prebivalci vgrajujejo v svoje domove in zato množično zbolevajo. Francoska družba ne želi prevzeti nobene odgovornosti, vendar se nigrski okoljski aktivisti kljub temu odločijo za tožbo.

GREEN WARRIORS, CURSED URANIUM / Francija / 2021 / Režija: Martin Boudot

*****

22:05
Vreme

Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.

22:10
Odmevi

Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

Kaj je ob včerajšnji potrditvi resolucije o Nacionalnem programu za kulturo 2024–2031 povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko? Spremljamo svetovni plesni kongres daCi, posebno pozornost posvečamo plesnemu filmu Enye Belak 25 let Aerowavesa. Spremljamo začetek festivala Film pod zvezdami, prebrali smo zbirko kolumn glasbenika in misleca Draga Misleja – Mefa Naših sanj vam pa ne damo, bili pa smo tudi v Marezigah, kjer se glasbena napetost pred jutrišnjim začetkom festivala Marezijazz stopnjuje že nekaj dni. V Murski Soboti smo potipali utrip na 30. Poletnem glasbenem taboru Glasbene mladine Slovenije, hkrati pa vabimo k ogledu letošnjega poletnega koncerta Dunajskih filharmonikov na edinstvenih vrtovih parka Schönbrunn. Letos je dirigentsko palico držal z grammyjem nagrajeni latvijski dirigent Andris Nelsons. Jutri, v petek, ob 20.05, na prvem programu TV SLO.

22:50
Šport

Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.

Nika in Borut živita novo življenje, v katerega sta sprejela tudi Sebastijana. Sebastijanov oče, odvetnik Zajc je na koncu z življenjskimi močmi. Življenje se preobrne na glavo, triperesna deteljica vstopi v zelo misteriozen medicinsko farmacevtski primer.
Zgodba ima deset let staro brado in začela se je z afero umrlega zdravnika Dušana Kalana, ki ga je branil odvetnik Jože Zajc. Za seboj je Dušan Kalan pustil odraščajočo hči Živo in svojo zlomljeno ženo Anico. In pismo, ki naj bi ga odvetnik Zajc ob dvajsetem rojstnem dnevu predal njegovi hčeri. To pismo zavrti divji vrtiljak medicinsko farmacevtskih grehov, ki v svojo zgodbo potegnejo vse akterje. Odvetnike, tožilce, sodnike, policiste, medije, strice iz ozadja.

Zametki festivala slovenskega jazza so se začeli že daljnega leta 1960, ko je Jazzovsko društvo Ljubljana na Bledu pripravilo prvi jazz festival na vzhodnem koncu Evrope in takratni 1. jugoslovanski jazz festival. Kasneje se je njegova izvedba večkrat preoblikovala in selila, leta 2003 pa pripravila 1. festival slovenskega jazza. Njegovo organizacijo je v zadnjih letih prevzela ekipa programa Jazz Ravne z Raven na Koroškem, kjer je letos potekal 10. festival slovenskega jazza. Na otvoritvenem koncertu se je v izvedbi Big Banda RTV Slovenija pod vodstvom Igorja Lundra predstavila uspešna mlada generacija slovenskih jazzovskih ustvarjalcev. Priložnost smo imeli slišati in posneti sodobne kompozicije Igorja Lundra, Kaje Draksler in Jureta Pukla. V solističnih vlogah njihovih izvedb sta kot gosta nastopila saksofonist Jure Pukl in bobnar Clarence Penn.

Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov