Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Tjaša poskuša na klavirju zaigrati novo pesem. Ker ji ne uspe, je zelo razočarana. Predstavlja si velikansko klavirsko goro, ki se spremeni v tobogan, kadar stopi na napačno noto. Z Mašino pomočjo se Tjaša zbere in spozna, da si mora vzeti čas, če želi priplezati na vrh.
Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Če ni kruha, ni zajtrka. To je mnenje mnogih, pa tudi naših mladih kuharjev. Ker je lakota huda, si pripravita »kruh« iz ovsenih kosmičev. Ni kaj prida podoben kruhu, zato je Cmokova pomoč dobrodošla.
V oddaji Počitniški izzivalci - Pomagaj Zemlji voditeljica Jasna Merklin z gosti predstavi, kako lahko v času velikih izzivov na področju varovanja okolja pomagamo Zemlji. Kaja Zabret, ki je nastopila v filmu Igrišča ne damo, in dr. Tomaž Zwitter, profesor astronomije na Fakulteti za fiziko in matematiko v Ljubljani, predstavita najprimernejše rešitve pri svetlobnem onesnaženju in navdušita z najnovejšimi dognanji o vesolju. V dokumentarnem filmu spoznamo Natana iz Nemčije, ki Zemlji pomaga tako, da skupaj s sošolci pripravi razstavo, na kateri zelo nazorno s številkami ponazori okoljsko krizo in kaj lahko za njeno rešitev stori vsak izmed nas. V drugem delu oddaje pa se lotimo digitalnega čiščenja, ki je, kot pravijo Ekologi brez meja, ob hitrem napredku tehnologije in umetne inteligence prav tako pomembno kot vsako drugo.
Mami, Lili in Hugo se igrajo igro »pajek, ne jezi se«. Lili hoče zmagati in mamica ji pri tem pomaga. Hugu se to ne zdi prav, zato prekliče svojo obljubo, da bo sestrico naučil rolkati. Lili se kuja, za nameček pa se k Pajkovim pride pazit še sosedova dojenčica Cvetka. Lili tudi nad tem ni prav nič navdušena. A ponoči Lili reši Cvetko, ki v spanju zablodi v jašek za dvigalo, in tako se zbližata. Zjutraj se prijateljsko igrata in tudi Hugo najde čas, da Lili nauči rolkati.
Deset let in pol stara sramežljiva deklica Eli hodi v šolo. Navdušena je nad naravo in rada tiči v knjigah, še posebej z veseljem prebira vse o ornitologiji, se pravi o pticah. Eli pritegne pozornost šolske knjižničarke Ane, skrivnostne ženske, s katero jo veže nenavadna vez. Ko bi morala Eli Ani vrniti knjigo, je šolska knjižnica zaprta, zato se odloči, da jo bo odnesla kar Ani na dom. Ta je na otoku sredi reke, kjer živi vse polno ptic …
Animirana družinska pustolovščina o nogometu v predzgodovinskem času.
Prazgodovina. Junak po imenu Dolgi živi v zeleni dolini, kjer skupaj s plemenom uživa mirno življenje. Njihov mir nenadoma zmoti vdor vojske lorda Snoba, ki je v dolini našel bron, zato s svojo vojsko izžene njene prebivalce. Ti se zatečejo v negostoljubni Kamnolom, Dolgega pa zajamejo sovražniki in se znajde v Brongradu. Tam odkrije kultno plemensko igro, ki se imenuje nogomet. Dolgi zasluti priložnost, da svojemu plemenu priigra nazaj domačo dolino. Tamkajšnje moštvo, v katerem igrajo nogometni zvezdniki, izzove na tekmo. A če pleme tekmo izgubi, bodo morali vse življenje garati v rudnikih brona. Amaterski nogometaši se začnejo uriti, a jim zapletena igra ne gre prav dobro od nog.
Animirani film je nastal v delavnici s štirimi oskarji nagrajenega režiserja Nicka Parka in podjetja Aardman, ki ustvarja stop animacije, kot sta Wallace in Gromit ter Bacek Jon.
Priporočena starost: 6+
Izvirni naslov: EARLY MAN / Koprodukcijski film, 2018 / Režija: Nick Park / Scenarij: Mark Burton, James Higginson, Nick Park
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Nenavaden preobrat in odpoved posvetovalnega referenduma o JEK 2 tik pred kampanjo, predlog predsednice republike, da za guvernerja Banke Slovenije predlaga Antona Ropa, in ne koalicijske kandidatke Saše Jazbec. Kaj o dogajanju meni koalicija, kaj največja vladna stranka Svoboda? So volitve res blizu? O tem s podpredsednikom vlade in novim generalnim sekretarjem Svobode Matejem Arčonom.
Dokumentarna serija Planet Zemlja (III.) nas popelje na neverjetno popotovanje po različnih življenjskih okoljih, ki jih najdemo na Zemlji. Čeprav so se ta tudi v preteklosti vedno spreminjala, se je zaradi segrevanja planeta, ki ga povzroča človek, ter širjenja površin za kmetijsko, gospodarsko in poselitveno rabo zdaj ta proces tako pospešil, da nekatere živali komaj še lovijo korak z njim.
3. del: Puščave in travnate planjave
Puščave so negostoljuben, navidezno nenaseljen svet, kjer skoraj ni vode, zato življenje obstaja na meji preživetja. Na travnatih planjavah pa so zemlja in živali tako tesno povezane, da lahko izguba ene same vrste povzroči propad celotnega ekosistema.
PLANET EARTH III. / Velika Britanija / 2023 / Režija: Kiri Cashell
Novinarka, skladateljica in muzikologinja Luisa Antoni se predstavlja z novim glasbenim delom »Fruscii risuonanti/Zveneča šelestenja od Benetk do Balkana preko Čedada, Trsta, Istre«, potovanje sodobne glasbe v spoznanju domačega ozemlja in njegovih zgodb. O tem v naslednji oddaji z novinarko, glasbenico, muzikologinjo in skladateljico Luiso Antoni.
V Šentprimožu in okolici je potekal literarni pohod, na katerega je v sodelovanju z Musilovim inštitutom vabil kulturni center Univerze v Celovcu Unikum.
Abstraktna geometrija sreča poetično lahkotnost: pod naslovom Čustveni svetovi so v galeriji Alpe-Jadran v Celovcu na ogled dela Rudija Benetika in pred desetimi leti umrlega Bogdana Borčiča.
SAK se želi po dveh zaporednih porazih doma proti Lendorfu vrniti na pot uspeha.
Kvartet Ave iz Bilčovsa je povabil male koroške pevske skupine na jubilejni koncert v dober namen. Peli so za žrtve poplav.
http://slovenci.orf.at
Ariane na robu gozda čaka na uresničitev svojega zlobnega načrta, medtem pa se v hotelu Tim in Franzi, ki se trudita dezaktivirati bombo, borita s časom.
Cornelia je na izletu vse bolj prepričana, da Robert do nje ne goji romantičnih čustev. Na prigovarjanje gospe Engel se odloči, da se bo pozabavala z vodnikom, ki ji je jasno povedal, da mu je všeč, a po nesreči zaide v napačen šotor.
Andréja njegova rešiteljica Leentje vpraša, kako mu je ime, in takrat se zave, da je izgubil spomin. Leentje predlaga, da odideta v bolnišnico, André pa se obotavlja. Zdi se, da noče ugotoviti, kdo je.
Alfons uživa na izletu, vendar pogreša Hildegard. Tudi ona pogreša njega, in ko se nenadoma pojavi med izletniki, Alfons ne more skriti veselja.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Skovikar je vešč pripovedovalec zgodb. Le kaj je njegova skrivnost? Egonu in Ajdi svetuje, naj spodbudita domišljijo s kamenčki, na katerih so narisani junaki in kraj pripovedi. Toda Ajda ima svoje predstave o tem, kakšna je dobra zgodba, in kamenčki jim nikakor nočejo slediti.
V 2. oddaji se v igro znanja podajajo Zoja, Peter in Hana iz OŠ Vrhovci (rumeni) ter Mia, Jakob in Jerneja iz OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica (vijolični), lončke pa vihtijo Tanja, Maja in Žana iz OŠ Jakobski Dol ter Anže, Rene in Brin iz OŠ Kapela. Med Hitrimi celicami poskrbimo za piknik, brskamo po spletu in se debelimo, v vprašanjih pa iščemo izvor mesecev, ročnih del, toplote in besedo leta. Vmes vročino pogasimo s koktajli in zaokrožimo labirint. Kdo je hitrejši in kdo sliši ognjemet v vesolju, pa v Malih sivih celicah.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Kako prepoznaš vonj po predčasnih volitvah, bo pojasnil Karl Erjavec, dolgoletni predsednik DeSUS-a in večkratni minister, ki ustanavlja stranko. Zakaj je še vedno najlažje odpuščati in zakaj ni generalnih stavk, bo pojasnila Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Zakaj se imajo afganistanske ženske za ujetnice svojega spola in zakaj ima talibansko ravnanje z ženskami razsežnosti zločina proti človeštvu, pa bo pojasnila Metka Naglič iz organizacije Amnesty International Slovenije.
V oddaji Osmi dan smo se z zgodovinarko Lindo Borean z univerze v Vidmu pogovarjali o življenju umetnikov v Benetkah v zgodnjem novem veku. Kdo so bili, kaj so počeli in kako so živeli ter kdo so bili kupci njihovih umetnin, ki so prihajali tudi iz naših krajev. V Rimu smo obiskali obsežno retrospektivno razstavo slovitega kolumbijskega umetnika Fernanda Botera. Leto dni po njegovi smrti je v Palači Bonaparte na ogled več kot 120 del, od slik do nadrealističnih figur, ki jih nemalokrat prežema satira ali oster politični komentar. O svojem življenju, delu in izkušnjah je z nami spregovorila uspešna ameriška sopranistka Emily Pogorelc. V prihodnjem mesecu jo čaka cikel nastopov v sloviti newyorški Metropolitanski operi. Nedavno je obiskala Slovenijo, od koder izvira njena družina. Letos mineva 30 let od izida kultnega albuma Leva scena Ali Ena. Z različnimi sogovorniki smo se pogovarjali, kako je album odražal takratno družbo in medijsko sceno, kako je tlakoval pot kulturi hiphopa pri nas ter zakaj ni izgubil svoje aktualnosti.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Bili smo na podelitvi Jenkove nagrade, ki jo Društvo slovenskih pisateljev podeljuje za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let. Ogledali smo si razstavo o Viktorju Cotiču, organizatorju in začetniku likovnega življenja v Mariboru. Predstavili pa vam bomo tudi razstavo Svet Tima Burtona, ki je na ogled v Muzeju oblikovanja v Londonu.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Francoski avtor Antoine de Saint-Exupéry se je 31. decembra 1940 izkrcal v New Yorku. Zapustil je Francijo, po kateri so prste stegovali nacisti. Delno animirana dokumentarna oddaja prikazuje obdobje, v katerem je avtor na predlog svojih ameriških založnikov ustvaril zgodbo za otroke, ki je pozneje postala tudi zgodba za odrasle. V Malem princu je Saint-Exupéry opisal in narisal dečka, ki ga je od nekdaj nosil v sebi, in ga obdal z izkušnjami iz življenja na drugi strani Atlantika, daleč od ljubljene ogrožene domovine. Kuštravi deček z asteroida B 612 nam ima še danes mnogo povedati, predvsem pa nas uči, naj gledamo s srcem.
THE LITTLE PRINCE - A STAR IS BORN / Francija, Španija / 2023 / Režija: Vincent Nguyen
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.