Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
V Novi Gorici in Gorici se je sinoči začel festival sodobnih umetniških praks Pixxelpoint. Naslov osrednje razstave je Spekulacija in razkroj, festival pa je vključen v uradni program Evropske prestolnice kulture 2025. V ljubljanskem Mestnem muzeju smo si ogledali razstavo o 40-letnici skupnosti LGBT v Ljubljani, v Škucu pa razstavo umetnice Maje Bojanić Inštitut za zaščito plesni. Prvi primerni prepletanja. Več pa tudi o temah, ki so jih obravnavali danes na simpoziju z naslovom +/- 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Kosti in mišice v našem telesu zelo dobro sodelujejo med sabo. Oliver si je poškodoval stegnenico, zato ne more hoditi. Lili in Maks mu velikodušno pomagata. Izvedli bodo poskus s kostjo in kisom. Zanimivo bo videti učinek kisa.
Boni se ne more umiriti, medtem ko bi se Bubi in Bibi pred nočno pustolovščino rada naspala. Ko mami sova prebuja sovice, da se pripravijo na odhod, je Boni zaspana, ker se je igrala, namesto da bi spala. Očka sova jim pove, da bodo ponoči spoznali nekatere nočne živali. Bibi opazi skunka in očka mu razloži, da skunki pršijo smrdljivo tekočino, kadar se počutijo ogroženi. Raztresena Bubi bi skunka rada pobožala, ta pa res zasmradi vso okolico. Ko Bibi nato v daljavi opazi škržata, jim mami in očka razložita, da imajo sove ponoči ostrejši vid. Trije netopirji sovicam povedo, da so oni tisti, ki po gozdu trosijo semena in ga tako pomagajo obnavljati. V domačem gnezdu mami sovicam zapoje pesmico »Dobro jutro, lahko noč«.
Lahko bi rekli, da je danes čudovit dan za prigode z jajci? Kako jih bodo reševali Kriškraški v brlogu in kako Elena in Jaka na terenu? Verjeli ali ne, ob vsej kriškraš zmešnjavi bosta sestrica in bratec postavila še imeniten poligon!
Ankin dan se ni najbolje začel. Z desno nogo je stopila v vedro, lase pa si je počesala z zajemalko. Sofia je navdušena! V kaj je spremenila vedro in kako je uporabila zajemalko? Kaj pa zajemamo s skritim delom telesa? O kot odkrijte ga skupaj z zofkasto druščino!
Avdicija je! Za vse mlade nadobudneže, ki bi želeli postati Firbcologi! In eden izmed teh je tudi najboljši najemodajalec Mark Mercina. V stanovanju se prikaže kar v oranžni majčki in nikakor ne razume, da mora tudi on opraviti avdicijo. Ko se končno sprijazni s postopkom in se pripravlja na preizkus, se mu začne močno zatikati. Ali ima veliki Mark Mercina slučajno tremo? S pojavom treme se ukvarjata tudi Matija in Marli na terenu, Mila in Cene obiščeta veterinarja v živalskem vrtu, Khaleesi Luna in Filip pa se lotita priprave na kolesarski izpit.
V studiu Krompirja se bodo tokrat lotili konkretnih del. Gaji in Klemnu bodo pri tem pomagali mladi, ki imajo v Ajdovščini namesto delavnice, v kateri marsikaj izdelujejo, prenavljajo in popravljajo, kar svojo Garažo, kot so poimenovali projekt, ki poteka v sklopu Zavoda Beta. Od starih aparatov do pametnih telefonov se bo med številkami na svoj način sprehodil Slavko Jerič. V natančnosti se bodo urili v Gibalnem izzivu, ki ga bodo demonstrirali mladi iz Centra za sluh in govor Maribor s svojo mentorico Nušo Maver. Spet bodo zajtrkovali tradicionalni slovenski zajtrk in mu dodali še jabolka, ki so jih z izkušenim sadjarjem Matjažem obrali učenci OŠ Podgrad. Na Krompirjevem odru pa se bo predstavil mlad, nadarjen bobnar Noel.
V Infodromu danes raziskujemo, kakšna je vloga razrednika ali razredničarke. Na Osnovni šoli Pohorskega odreda Slovenska Bistrica smo pri razredni uri zmotili 9. b. Ob prihajajočem svetovnem dnevu boja proti odvisnosti smo z učenci govorili o odvisnosti od telefonov. Januarja prihodnje leto bo kot 47. predsednik Združenih držav Amerike vnovič prisegel republikanec Donald Trump. V ZDA je volilni sistem nekoliko poseben, saj o tem, kdo bo predsednik, odločajo elektorski glasovi in ne neposredni glasovi volivcev. O tem v rubriki Podrobno pod lupo. Obiskali smo še mlade v Kegljaškem klubu Brest Cerknica, raziskali pa tudi, zakaj fantje na zapestju nosijo elastiko za lase.
V 3. oddaji od znanja prekipevajo Zala, Brigita in Martin iz OŠ Antona Martina Slomška Vrhnika (rumeni) ter Nika, Anže in Urška iz OŠ Bratov Letonje Šmartno ob Paki (vijolični), ki poskrbijo za varovanje okolja, se izogibajo virusov, učijo tujih jezikov, poiščejo sorodnika škorpijona in občudujejo čudesa sveta. Na hitro se zavrtijo v krogu in najdejo popek na podu labirinta. Kdo bo odnesel vstopnico v osmino finala in komu gre bolje grajenje piramid iz lončkov, OŠ Ivana Kavčiča, Izlake (Mila, Katarina, Miha) ali OŠ Korena (Tjaša, Leja in Taja), pa v Malih sivih celicah.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
Adrenalinci se odpravljajo na Bovško. Tam se pripnejo na jeklenice in uživajo v spustih nad dolino Učje. Spremljajo jih čudoviti razgledi na neokrnjeno naravo. Letijo nad prepadi in nazadnje skočijo v hladno Učjo.
Eksoplaneti so planeti zunaj našega Osončja. Težko jih zaznamo, ker so majhni in krožijo tik ob svetlih zvezdah. Prvega so odkrili leta 1992, od takrat pa so jih našli že več kot 5600. Kako zapleteno je iskanje eksoplanetov?
Danes še ne vemo, ali imajo vse zvezde svoj planetarni sistem. Znanstveniki ocenjujejo, da bi lahko skoraj 90 % vseh zvezd imelo vsaj en planet.
Do zdaj najzmogljivejši vesoljski teleskop Jamesa Webba preverja eksoplanete, na katerih bi bilo mogoče življenje. Kako to počne? Kakšne so možnosti, da na katerem izmed njih obstaja življenje?
Slavnostne akademije ob trideset letnici Islamske skupnosti v RS se je udeležil tudi dr. Husein Kavazović, reis ul ulema Islamske skupnosti v Bosni in Hercegovini. Z njim smo se pogovarjali o aktualnih razmerah v islamskih skupnostih v Bosni in Hercegovini in v Sloveniji.
Ob svetovnem dnevu romskega jezika, 5. novembru, so romske organizacije opozorile na pomembnost ohranjanja jezika, še posebej med mladimi. Romsko društvo Romani Union je v sodelovanju z Osnovno šolo III Murska Sobota pripravilo kulturno srečanje romskih otrok z naslovom Mladi romski ustvarjalci. Naše največje romsko naselje Pušča je obiskala delegacija iz Brežic, kjer si podobno kot v Prekmurju želijo izboljšati sobivanje med Romi in Neromi. Na Ljudski univerzi Kočevje je potekalo delovno srečanje, ki so ga poimenovali Celostno podporno okolje za medgeneracijsko integracijo romske populacije.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Človeku so živali že od začetka njegovega obstoja pomagale preživeti. Vsak, ki ima za družabnika psa, mačko, konja ali drugo žival, ve, da so živali za človeka preprosto zdravilne. So namreč zvesti prijatelji in človeku podarjajo neomejeno naklonjenost in ljubezen. Danes človek nosi odgovornost, da živali v njegovi oskrbi ne trpijo. V oddaji O živalih in ljudeh skušamo osvetliti različne vidike odnosa človek - žival. Vabljeni k ogledu.
ozivalih@rtvslo.si
Na vse zahtevnejšem trgu že več kot 50 let deluje avtoprevozniško podjetje Aleksandra Bizjaka. Glavna storitev je prevoz hitro pokvarljivega blaga v domačem in mednarodnem cestnem tovornem prometu. Težko delo je tudi oglarjenje. Ta starodavni poklic zahteva natančno znanje o lesu, gradnji kop in dolgotrajnem procesu oglenitve.
Irenin oče je prepričan, da iz pekarne na sumljiv način odteka denar. Trdno je odločen, da bo prišel stvari do dna. Cene pa medtem ugotavlja, da Boštjan nikoli
ne bo zbral dovolj poguma za pravo potezo, zato se odloči, da bo poskusil nagovoriti Karmen, naj ona stori prvi korak. Polde in Pavle imata športni dan, vendar sta nekoliko precenila svoje zmožnosti in se podala na predolg maraton. Cenetov delovni dan se konča pri Fraklju, kjer Ibro čaka na telefonski klic, saj je njegova žena ravno na razgovoru pri župniku. Naposled se izkaže, da je Kadifa dobila službo in največ zaslug za to ima seveda Cene. Ibro je srečen, Cene je tudi vesel in še Boštjan je po dolgem času dobre volje.
V rožnatem oktobru so gluhe ženske naredile nekaj prav posebnega zase: udeležile so se tabora pod geslom Skrb zase, ki je bil posvečen ozaveščanju o raku dojk in duševnem zdravju. Pomembnost skrbi zase dobro poznajo tudi v zavodu Nazaj na konja, kjer s terapijami s konji pomagajo otrokom, osebam s posebnimi potrebami in vsem, ki potrebujejo podporo na področju duševnega zdravja. Več o tem v tokratni oddaji Prisluhnimo tišini.
V oddaji, namenjeni Slovencem v zamejstvu in po svetu, tokrat predstavljamo nagrajeno doktorsko disertacijo dr. Davida Hazemalija Slovenski Američani, Združene države Amerike in prva svetovna vojna.
Marjan Šrimpf je ustvaril dokumentarni portret Slovenca z dvema domovinama, v katerem predstavlja znanega ameriškega Slovenca Joeja Valenčiča.
Slovenščina postaja čedalje zanimivejša tudi za tujce. Na podružnični osnovni šoli v Roču na Hrvaškem se otroci učijo prvih slovenskih besed.
Nova predsednica Zveze Slovencev na Hrvaškem Barbara Vupora nam predstavlja del delovanja zveze in projekte, ki se jih bo lotila v svojem mandatu.
Vabljeni k ogledu.
Ekipa oddaje Na lepše je v Trbovljah obiskala najvišji dimnik v Evropi, ki s svojimi 360-timi metri velja tudi za sedmi najvišji na svetu. Mogočna zgradba, ki bi zdržala potres do 10. stopnje očara je tudi magnet za mnoge adrenalinske navdušence, ki se kljub prepovedi želijo povzpeti nanj. Trboveljski dimnik pa je tudi spomenik industrijske preteklosti in hkrati objekt, ki izziva ideje o svetli prihodnosti. Vzpenjanje na dimnik sicer ni dovoljeno, se je pa ob predhodni prijavi mogoče dogovoriti za njegov ogled in virtualno plezanje. Prihodnji načrti zadevajo dve razgledni ploščadi na višini 160 in 260-ih metrov, plezalna stena in spust po jekleni žici.
V oddaji tudi zgodba o turističnem potencialu reke Reke, ki spada znotraj Biosferno območje Kras, kjer se vse bolj opušča kmetijstvo. Skozi kmetijsko-turistične krožke se tako med osnovnošolce ponovno vrača zavest o pomenu obdelane krajine za turizem celotne regije Zeleni kras.
Ustvarjalki pa sta tudi preverili, kako se turistično razvijata mesti Oglej in Čedad v luči čezmejnega projekta GO 2025. Obe mesti imata še danes močan delež slovenskega prebivalstva. Na terenu pa se vse bolj krepijo tudi zamisli, da bi čezmejno območje, bolj kot samo po nakupovanju v bližnji Palmanovi, postalo znano tudi po ponudbi slovensko-italijanske gastronomije in kulturnega turizma.
Mali Timotej in njegova prijateljica žaba kuhata. Odkrijeta bakterije, ki so podobne majhnim algam. Bakterije jima povedo recept, ki je povzročil, da lahko dihamo zrak na Zemlji.
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Zgodbo o vinu bo začel pripovedovati Primož Lavrenčič, agronom in vinar, predstavnik novega vala primorskih in slovenskih vinarjev, ki svoj izziv vidi predvsem v ekološkem vinogradništvu, tradicionalnem kletarstvu in lokalnih sortah vina. Prihaja iz Orehovice pri Podnanosu, kamor smo se odpravili z ekipo, da pri tamkajšnjih vinarjih spoznamo eno od avtohtonih sort vina – zelen, na katerega so nadvse ponosni.
Vino je že zelo dolgo pomemben gradnik slovenske zavesti in identitete, kar se kaže v različnih šegah, navadah in praznikih, ki so se med ljudmi razvili v povezavi s trto in vinom. Predstavila nam jih bo etnologinja Barbara Sosič. O pomenu vina v naši kulturi in zavesti pa priča tudi to, da je državna himna sedma kitica Prešernove Zdravljice, ki med drugim opeva tudi trto in vino.
Robert Gorjak, eden od vodilnih slovenskih vinskih strokovnjakov in mednarodno uveljavljen ocenjevalec vina, nas bo poučil, kako prepoznati kakovostno vino, čeprav je, kot pravi, pri individualni zbiri vina na koncu še vedno najpomembnejše merilo, ali nam je vino všeč ali nam ni.
Morda si boste izbor vin razširili tudi na oranžna oziroma macerirana vina. V vkopanih amforah jih z veliko ljubezni in poudarkom na tradiciji prideluje Borut Leban, ki smo ga obiskali v Prvačini.
V Rubriki Ah, ta splet vam bomo predstavili spletni portal O vinu, na katerem lahko najdemo številne zanimive informacije o pridelovalcih vin in vinih samih, oddajo pa bomo tudi tokrat končali s kvizom (Spo)znanje generacij.
V srednjeveškem mestecu Vodnjan v hrvaški Istri sta slovenska arhitekta med prenovo vrstne hiše za starimi opleski odkrivala očarljive kamnite zidove in številna zazidana vrata. Z radovednim in skrbnim pristopom sta iz stavbe odvzemala, kar je bilo odvečnega, ohranila glavne poteze in ji podarila dotik večnega. Kraljevski tretma za eno tistih prenov, ob katerih obnemimo.
Kje si ustvariti dom, če te ves čas vleče v naravo in ti je pomemben zdrav način življenja v mirnem okolju? Mlad par si je izbral Bled in polovico hiše z velikim vrtom. Notranjost sta si uredila tako, da skoraj ni dela s pospravljanjem, poseben poudarek pa sta dala tudi dobri regeneraciji.
Mlad fant, ki se je po nekaj letih vrnil iz tujine, je želel v domovini zaživeti samostojno življenje. Cene nepremičnin so medtem dodatno poskočile in edina smiselna rešitev je bila ureditev podstrehe družinske hiše, ki je bila do tedaj bolj ali manj ropotarnica, streha pa je že tako in tako klicala po obnovi. Sprehodili se bomo po tej prenovljeni podstrehi in kakšen korak bo tudi malce bol previden, ker bomo zakorakali tudi po nadvse zanimivem steklenem stropu.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
V zadnjih štirih letih se je hrana na slovenskih trgovskih policah podražila skoraj za tretjino. Med dejavniki, ki poganjajo rast cen, so tudi podnebne spremembe. Ste v zadnjem času preverili, koliko sta se – prav na račun vse pogostejših suš in povodnji – podražili vaša najljubša čokolada in kava? Odgovori v oddaji, v kateri boste slišali tudi, koliko živilskih ponaredkov se vsako leto znajde na evropskem trgu oziroma koliko jih zasežejo. Številke so osupljive, med najbolj priljubljenimi pa sta oljčno olje in vino.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Na vroči stol bo sedel abrahamovec Tomaž Kužner iz Celja. Ekonomski tehnik, ki je po spletu okoliščin pristal v grafičnem oblikovanju, je zaposlen v marketinški agenciji. Je dolgoletni krvodajalec, njegova razvada pa so sladice. Pohvali se lahko z jabolčno pito, ki je pravi hit. Rad hodi v hribe, pred kratkim pa je opravil usposabljanje za markacista pri Planinskem društvu. Njegov super joker bo brat Marko Kužner. Joker pa se nadvse veseli tudi družbe igralke iz PGK, simpatične Vesne Pernarčič.
Ženskam ni uspelo osvojiti Bele hiše, so pa ta teden osvojile naš televizijski studio in prevzele oddajo Kaj dogaja? Kako so potekale ameriške volitve, kdo ta teden stavka v Sloveniji in katere skladbe so v evropski pesmarici, bo Alenki pomagala razložiti sovoditeljica Tjaša Železnik. V rubriki Beseda tedna vas gostujoča literatka Vesna Milek zapelje z novo besedno igro o potovanjih, videli pa bomo tudi posebno epizodo oddaje Čisto zadnja beseda. Telenovela Palomar bo tokrat dala prostor novi humoristični seriji Vrata skrajno levo, naša gostja v studiu pa bo pravnica in sindikalistka Lidija Jerkič. Fantje, ki so na strokovni ekskurziji na martinovanju v Mariboru, bodo tam mogoče tudi kaj posneli, na Mali terasi pa vam tokrat zapoje Ženski pevski zbor Kombinež, ki bo zapel staro rusko ljudsko pesem Kamala.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Klasičen film kultnega japonskega režiserja je poln odlično koreografiranih borilnih prizorov, nenavadnih likov, ostrih dialogov in črnega humorja.
Leo, mladi boksar, ki ga je zapustila sreča, neke noči v Tokiu sreča privlačno Monico, dekle na poziv in odvisnico od mamil. Leo se zaljubi v njen nedolžni videz, a ne ve, da je vpletena v veliko mamilarsko kupčijo. Za njunimi petami se kmalu znajdejo skorumpirani policist, jakuza, njegov nasprotnik in najeta morilka, ki jo nadnju pošlje kitajska kriminalna organizacija. Usode vseh vpletenih se v tej noči prepletejo v značilnem slogu Takashija Miikeja, polnem zabave in vsesplošne anarhije.
Originalni naslov: HATSUKOI
Leto produkcije: 2019
Država: Japonska, Velika Britanija
Žanr: akcijska dramska komedija
Režija: Takashi Miike
Scenarij: Masa Nakamura
Igrajo: Sakurako Konishi, Masataka Kubota, Bengal, Becky
Tokrat se v oddaji Svetovno ne selimo daleč – le v sosednjo Hrvaško, kjer so nedavno odkrili zanimivo grško-ilirsko čelado iz 5. stoletja pred našim štetjem. Kaj ta razkriva o ljudstvu, ki je vzhodno obalo Jadranskega morja naseljevalo v železni dobi, in kako so tovrstne najdbe povezane s podobnimi v Sloveniji, ki so pomembne za vso evropsko arheologijo železne dobe?
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.