V Celovcu je meseca marca ponovno potekala prireditev Koroška poje – največja pevska prireditev Slovencev na Koroškem. Prireditev je potekala na Dan žena, 8. marca in je bila tudi posvečena ženskim umetnicam. Nastopili so Harmonikarski orkester KD Mihaelov sejem (Mengeš), Mešani pevski zbor Podjuna (Pliberk), Sonus-trio, mezzosopranistka Bernarda Fink, Ženski pevski zbor Trta (Žitara vas), Ženski pevski zbor Rož (Šentjakob), Moški pevski zbor Štmaver, (Italija) in zbor Singgemeinschaft Oisternig (Bistrica na Zilji). Povezovalka prireditve je bila Mira Grötschnig-Einspieler, umetniški vodja pa Jožko Kovačič. Posnetek koncerta je s pomočjo Slovenskega sporeda ORF nastal pod okriljem Uredništva glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija, urednik oddaje Daniel Celarec, urednica uredništva Danica Dolinar, režiserka Milena Olip.
Glasbenik in skladatelj Vinko Štrucl je bil najvidnejši predstavnik slovenske godbe v drugi polovici 20. stoletja. Igral je pozavno in krilni rog ter bil dolgoletni vodja in dirigent Godbe milice oziroma Policijskega orkestra Republike Slovenije. Kot glasbeni ustvarjalec je pihalnim orkestrom in godbam po vsej Sloveniji zapustil več kot 80 izvirnih skladb in okrog 500 priredb. Pomemben je tudi njegov avtorski prispevek v slovenski narodnozabavni glasbi. Zveza slovenskih godb se zaveda pomembne vloge Vinka Štrucla in tudi 90 let po njegovem rojstvu spodbuja poustvarjanje in ohranjanje njegove glasbene zapuščine med pihalnimi godbami in orkestri.
Tempo, oddaja o parašportu, vsak mesec prinaša afirmativne življenjske/športne zgodbe o parašportnikih. S kamero spremljamo domača in mednarodna tekmovanja, v katerih se za najvišja mesta merijo tudi Slovenci. V prispevkih tudi o pomenu športa za invalide. Prav šport je tisti most socializacije, ki (mladim) invalidom izboljšuje kakovost življenja.
V soboto bo dan za štafetne preizkušnje. Najprej bodo tekmovale biatlonke, naslov pa branijo Italijanke. Vsaka uvrstitev okrog 10. mesta bi bila lep uspeh za slovenske tekmovalke. Fantje imajo višje cilje, saj se z dobrim streljanjem lahko borijo za visoko uvrstitev. Naslov branijo Francozi, ki so lani presenetili favorizirane Norvežane.
Zadnji dan prvenstva bosta še najzanimivejši tekmi tridesetih najboljših, upajmo, da tudi s slovensko udeležbo. Naslova branita Šveda Hanna Öberg in Samuelsson.
Zadnji dan prvenstva bosta še najzanimivejši tekmi tridesetih najboljših, upajmo, da tudi s slovensko udeležbo. Naslova branita Šveda Hanna Öberg in Samuelsson.
SUKENSKI REGUT
Sukenski regut raste na poljih okrog Solkana, kjer naplavine pusti reka Soča. Prestati mora slano in siljenje v temnem prostoru, da se okrepi srčika in se značilno rdeče obarva. Po čiščenju ga na mizi mimogrede zamenjamo z vrtnico...
SETVE FEBRUARJA
Na vrtove že lahko posejemo korenček. Sicer pa zaenkrat setve opravimo v rastlinjaku ali v lončke, da jih bomo kasneje, ko bo primerno vreme, presadili na zunanje grede. Fanči Perdih še svetuje, kako 'prelisičiti' še ne dovolj ogreto naravo pri lukovkah.
ZELENI SVET MONSTER
V vlogi kraljic naših dnevnih sob in poslovnih prostor se odlično znajdejo! Monstere ustvarijo iluzijo tropov s svilenimi, pahljačam podobnimi listi, velikimi tudi meter. Poleg značilne luknjičavosti postajajo moderne zaradi beline na listih.
navrtu@rtvslo.si
Avtorji poljudnoznanstvene dokumentarne serije obiščejo deževni gozd Bornea, puščavo Namib, dolino Luangwa v Afriki, Galapaške otoke, Patagonijo in Aljasko. Gledalcem približajo življenje na zadnjih koščkih našega planeta, ki jih še lahko imenujemo rajska. To so odročna življenjska okolja, kjer pogosto vladajo skrajne vremenske razmere, a so ravno zato ostala nedotaknjena.
5. del: Patagonija – skrajni konec Zemlje
Na skrajnem koncu Južne Amerike leži čarobno kraljestvo, za katero se zdi, da je obstalo v času. Patagonijo imenujejo tudi rob sveta. Med tamkajšnjimi ptiči so tudi plamenci, ki svoj zarod vzrejajo na slanih jezerih visoko v gorah. Mladiči morajo tam prenašati izjemno nizke temperature in marsikateri tudi pogine.
EDEN: UNTAMED PLANET / Velika Britanija, ZDA, Kitajska / 2021 / režija: Justine Allen
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
Italijanski slikar Giuseppe Arcimboldo (1526 ali 1527–1593) je najbolj znan po edinstvenem slogu, predvsem portretih, v katerih je s svojo neizčrpno domišljijo združil umetnost, znanost in naravo. Domiselni portreti ljudi so sestavljeni iz realistične upodobitve sadja, zelenjave, različnih rastlin, živali, knjig itd.
Za umetnika 16. stoletja je bil pred svojim časom. Takrat je užival slavo, a bil nato pozabljen vse do 20. stoletja, ko so ga nadrealisti razglasili za svojega predhodnika. Pravzaprav ne preseneča dejstvo, da je bil med njegovimi občudovalci tudi Salvador Dali. Njegova najbolj znana dela so portreti štirih letnih časov, štirih naravnih elementov (zrak, zemlja, ogenj, voda) in portreti, ki upodabljajo poklice.
ARCIMBOLDO, A PORTRAIT OF AN AUDACIOUS MAN / ARCIMBOLDO, PORTRAIT D'UN AUDACIEUX / Francija / 2022
scenarij in režija: Benoit Felici
Izjemna, rahločutna in izvirna stop animacija s ščepcem magičnega realizma, ki pripoveduje o sanjah in življenjih, ki so jih poteptale strahotne, okrutne, nečloveške posledice kolonializma, tako nedolžnih kot krivih, dobričin in podležev.
Filmski omnibus, postavljen v kolonialno Afriko poznega 19. stoletja, pripoveduje zgodbe petih likov: razrvanega kralja, Pigmejca srednjih let, ki dela v luksuznem hotelu, propadlega poslovneža na odpravi, izgubljenega nosača in mladega dezerterja.
Originalni naslov: CE MAGNIFIQUE GÂTEAU!
Leto produkcije: 2019
Država: koprodukcija
Žanr: animirani film
Režija: Marc James Roels in Emma De Swaef
Scenarij: Marc James Roels in Emma De Swaef
Glasovi: Jan Decleir, Wim Willaert, Goua Grovogui, Gaston Motambe