Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. V rubriki »Ali je res?« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme, znani Slovenci pa vam ponudijo idejo za zajtrk. V rubriki Jutranji heroji spoznavamo posameznike, ki so s svojimi dejanji navdihnili skupnost in pokazali, kaj pomeni biti pravi junak vsakdanjega življenja. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut in domače lekarne, v kateri predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Skok v nov teden bo lepši v družbi oddaje Dobro jutro!
Pozdravljeni v Dnevni sobi Televizije Slovenija! V udobju Dnevne sobe bodo kolegi različnih uredništev gostili znane osebnosti in cenjene strokovnjake, se z njimi pogovarjali o dilemah vsakdanjega življenja, svetovali o različnih življenjskih temah, komentirali trende in družbene fenomene.
Zgodbo o vinu bo začel pripovedovati Primož Lavrenčič, agronom in vinar, predstavnik novega vala primorskih in slovenskih vinarjev, ki svoj izziv vidi predvsem v ekološkem vinogradništvu, tradicionalnem kletarstvu in lokalnih sortah vina. Prihaja iz Orehovice pri Podnanosu, kamor smo se odpravili z ekipo, da pri tamkajšnjih vinarjih spoznamo eno od avtohtonih sort vina – zelen, na katerega so nadvse ponosni.
Vino je že zelo dolgo pomemben gradnik slovenske zavesti in identitete, kar se kaže v različnih šegah, navadah in praznikih, ki so se med ljudmi razvili v povezavi s trto in vinom. Predstavila nam jih bo etnologinja Barbara Sosič. O pomenu vina v naši kulturi in zavesti pa priča tudi to, da je državna himna sedma kitica Prešernove Zdravljice, ki med drugim opeva tudi trto in vino.
Robert Gorjak, eden od vodilnih slovenskih vinskih strokovnjakov in mednarodno uveljavljen ocenjevalec vina, nas bo poučil, kako prepoznati kakovostno vino, čeprav je, kot pravi, pri individualni zbiri vina na koncu še vedno najpomembnejše merilo, ali nam je vino všeč ali nam ni.
Morda si boste izbor vin razširili tudi na oranžna oziroma macerirana vina. V vkopanih amforah jih z veliko ljubezni in poudarkom na tradiciji prideluje Borut Leban, ki smo ga obiskali v Prvačini.
V Rubriki Ah, ta splet vam bomo predstavili spletni portal O vinu, na katerem lahko najdemo številne zanimive informacije o pridelovalcih vin in vinih samih, oddajo pa bomo tudi tokrat končali s kvizom (Spo)znanje generacij.
Oddaja Podjetno naprej že 16 let predstavlja zgodbe o uspehu slovenskih podjetnic in podjetnikov ter prispeva k podjetnosti Slovenije – več kot 500 zgodb o uspehu in več tisoč inovativnih idej mladih je bilo že predstavljenih. Gre za zgodbe o tem, kako Slovenci z lastno idejo, večinoma tako rekoč iz nič, iz domače garaže, osvajajo svetovni trg - vsaka zgodba pokaže, kako se da z vztrajnostjo in s poštenim delom uspeti tudi v Sloveniji, če le imaš pravo idejo, jasno vizijo in fokus.
V oddaji predstavljamo tudi izzive podjetniškega okolja, kako deluje podporno okolje in kako se z evropskimi kohezijskimi sredstvi spodbuja razvoj mladih podjetij.
Dokumentarni film o 100-letnici obstoja Gasilske brigade Ljubljana, najstarejše poklicne gasilske enote v Sloveniji.
Primarno je film posvečen vsem dosedanjim gasilcem in zaposlenim v Gasilski brigadi Ljubljana, seveda pa tudi splošni populaciji oz. vsem državljanom RS. Beseda »ljudje« ima v tem filmu posebno mesto, poseben pomen. Gasilci so tisti ljudje, ki so na pravem mestu vedno, ko se jih potrebuje in prejmejo klice na pomoč. Naj gre za požare, nesreče in poškodbe ljudi, naravne katastrofe, reševanja živali... vsak alarm pomeni intervencijo.
Film prepleta igrane akcijske posnetke intervencije, ki se začne s klicem na pomoč ter pričevanja upokojenih in sedanjih članov Gasilske brigade Ljubljana. Kot v samem naslovu filma, je poudarek na ljudeh, na njih, ki so bili in teh, ki so in še bodo tudi v prihodnje vedno bili ljudje na pravem mestu.
Slovenski magazin je mozaična 25-minutna oddaja v nemškem, angleškem in italijanskem jeziku. Predstavlja Slovenijo, zanimive aktualne dogodke, kulturne in zgodovinske znamenitosti dežele ter njene privlačne značilnosti. Opozarja na gospodarske dosežke in turistične zanimivosti, posebno pozornost pa namenja različnim področjem bogate izvirne slovenske ustvarjalnosti.
V srednjeveškem mestecu Vodnjan v hrvaški Istri sta slovenska arhitekta med prenovo vrstne hiše za starimi opleski odkrivala očarljive kamnite zidove in številna zazidana vrata. Z radovednim in skrbnim pristopom sta iz stavbe odvzemala, kar je bilo odvečnega, ohranila glavne poteze in ji podarila dotik večnega. Kraljevski tretma za eno tistih prenov, ob katerih obnemimo.
Kje si ustvariti dom, če te ves čas vleče v naravo in ti je pomemben zdrav način življenja v mirnem okolju? Mlad par si je izbral Bled in polovico hiše z velikim vrtom. Notranjost sta si uredila tako, da skoraj ni dela s pospravljanjem, poseben poudarek pa sta dala tudi dobri regeneraciji.
Mlad fant, ki se je po nekaj letih vrnil iz tujine, je želel v domovini zaživeti samostojno življenje. Cene nepremičnin so medtem dodatno poskočile in edina smiselna rešitev je bila ureditev podstrehe družinske hiše, ki je bila do tedaj bolj ali manj ropotarnica, streha pa je že tako in tako klicala po obnovi. Sprehodili se bomo po tej prenovljeni podstrehi in kakšen korak bo tudi malce bol previden, ker bomo zakorakali tudi po nadvse zanimivem steklenem stropu.
Ko Silas na lepem ne najde prijateljev na šolskem igrišču, Christina ve, kaj to pomeni. Tudi njen sin počasi izgublja vid. Tako se je začelo že pri njej. Zdravniki pa so zatrjevali, da se sinu ne more zgoditi. Christina je za Silasa v mnogočem idealna mama, saj ve, kaj vse se spremeni, ko oslepiš. A kako naj otroka nauči, da bo pogumen in prepričan vase, ko pa bo počasi tonil v črno-beli svet? Zelo dobro ve, kako samotna je tema in kako si ljudje predstavljajo, da bi morali živeti slabovidni. Christina sklene Silasu pokazati veličastje narave, preden izgubi vid, in ga odpelje na življenjsko dogodivščino na Islandijo, kjer lahko vidita kite in gejzirje. Nauči ga, kako se znajti v mestni džungli, v hrupu gradbišč, in kako slišati, kdaj je hrana kuhana. Predvsem pa, kako ohraniti prijatelje.
ALL THAT REMAINS TO BE SEEN / MOD DE BLINDES VERDEN / Danska / 2022 / Režija: Julie Bezerra Madsen
Drama. Film je občutena zgodba razširjene kmečke - farmarske družine nekje na podeželju Katalonije, ki se ukvarja s pridelavo in gojenjem breskev. So pravkar sredi obiranja, ko jih zadane vest, da je umrl lastnik zemljišča, ki ga upravljajo in od njega živijo. Dedič posestva pa se je odločil vse skupaj prodati, kar seveda v temelju ogrozi obstoj družine obiralcev breskev… Borba za preživetje in zemljo. Film ima skoraj dokumentarno pripoved in je taka filmska »zmes« med Usodnim vinom in Ljudje in zemlja. Film je tak subtilen in razdelan USODNO VINO in LJUDJE IN ZEMLJA hkrati. Ni to nek bleščeč prime time film, saj gre za izpovedno dokumentaren film o preživetju na obdelani zemlji - pravzaprav je lahko dopoldansko popoldanski film 1x med prazniki. Je pa tenkočuten, igriv in ves ljudski.
ALCARRÀS / SPAIN, ITA / 2022
Režija: Carla Simón / Scenarij: Carla Simón, Arnau Vilaró / Igrajo: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset, Albert Bosch, Ainet Jounou, Josep Abad, Montse Oró, Carles Cabós, Joel Rovira, Isaac Rovira, Berta Pipó, Antonia Castells …
Julij Cezar se je v svojem neutrudnem prizadevanju za oblast vojskoval z galskimi plemeni, ki so nekoč naseljevala ozemlje današnje Francije. Zavladati je hotel vsej Galiji, kar je sprožilo niz dogodkov, ki so njegovo vojsko pripeljali na rob poraza. Resnica o tem, kaj se je dogajalo, je bila stoletja zavita v tančico skrivnosti in jo arheologi odkrivajo šele zdaj. Dokumentarna serija opisuje galske vojne in Cezarjev boj za oblast.
2. del: Končnica
Cezar je imel večino Galije pod svojim nadzorom, toda galska plemena so se začela upirati. Karizmatičnemu borcu za svobodo Vercingetoriksu je uspelo plemena združiti pod svojim vodstvom. Arheologi na podlagi izkopavanj v Franciji ugotavljajo, kakšno obrambo so Galci uporabljali za svoja utrjena mesta, da bi se ubranili pred Cezarjevimi legijami. Ko je ta s svojo vojsko oblegal Vercingetoriksovo trdnjavo, je bil tudi sam obkoljen. Kako se je razpletla odločilna bitka v galskih vojnah?
CAESAR'S DOOMSDAY WAR / Francija / 2021 / Režija: Claire Benhaim, Alain Brunard, Bertrand Goujard, Christopher Holt, Eric Maillebiau, Vanessa Pontet