Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Tudi petkova jutra so najboljša v družbi oddaje Dobro jutro! Ob petkih vam podajamo ideje za izlete po Sloveniji, preverjamo setveni koledar ter vam skupaj z našimi kuharskimi mojstri ponujamo ideje za kosila. Delimo tudi gospodinjske nasvete, v posebni rubriki pa sprejemamo pozdrave in čestitke gledalcev za svoje bližnje. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!
Oddaja Podjetno naprej že 16 let predstavlja zgodbe o uspehu slovenskih podjetnic in podjetnikov ter prispeva k podjetnosti Slovenije – več kot 500 zgodb o uspehu in več tisoč inovativnih idej mladih je bilo že predstavljenih. Gre za zgodbe o tem, kako Slovenci z lastno idejo, večinoma tako rekoč iz nič, iz domače garaže, osvajajo svetovni trg - vsaka zgodba pokaže, kako se da z vztrajnostjo in s poštenim delom uspeti tudi v Sloveniji, če le imaš pravo idejo, jasno vizijo in fokus.
V oddaji predstavljamo tudi izzive podjetniškega okolja, kako deluje podporno okolje in kako se z evropskimi kohezijskimi sredstvi spodbuja razvoj mladih podjetij.
Prenova starih kraških domačij je velik zalogaj, saj so te hiše pogosto del kulturne dediščine in imajo značilen arhitekturni slog. Razumeti zgodovino in značilnosti vaškega objekta je pri tem ključno. Dobro pa se je tudi zavedati, da tak tip rekonstrukcije zahteva velik časovni vložek, ki pa je, kot bomo zdajle videli, lahko na koncu bogato poplačan.
Odpravljamo se na Štajersko, k družini, kjer že tretja generacija nadaljuje plemenito dejavnost. Stavbo in okolico so nedavno temeljito prenovili, vendar v prostorih še vedno živi duša preteklih časov. Stari tramovi, pohištvo s patino in fotografije prednikov prevzamejo vlogo nosilcev spominov, ki te napolnijo s toplino.
40 m2 metrov se ne sliši veliko, a ko jih je treba temeljito prenoviti, velikost dobi povsem drugo dimenzijo. Kot bi prenavljali hišo, pravijo tisti, ki so že kdaj adaptirali majhno stanovanje. Danes pa je na vrsti nova dilema: kako izbrati materiale in barve, da bodo res tista prava začimba novega ambienta.
Bazilika Svete družine, znana kot Sagrada Família, ki so jo v Barceloni začeli graditi že leta 1882, bo predvidoma dokončana leta 2026, ob stoti obletnici smrti njenega arhitekta Antonija Gaudíja. Oddaja predstavlja vsa obdobja gradnje ene najslovitejših zgradb na svetu: od njenih začetkov, ko je delo nadzoroval sam Gaudí, do poznejših obdobij, ko so morali njegovi nasledniki ugibati, kako si je mojster zamislil njeno končno podobo. Več načrtov in maket je namreč zgorelo med špansko državljansko vojno, v zadnjih letih pa so jih rekonstruirali s sodobnimi računalniškimi programi. Strokovnjaki bodo orisali arhitekturne posebnosti cerkve. Ta se odlikuje po nadvse izvirnih, domišljijskih rešitvah, ki na videz nasprotujejo zakonom težnosti. Znamenito baziliko, katere najvišji stolp bo segal kar 170 metrov visoko, že zdaj obišče pet milijonov turistov na leto.
SAGRADA FAMILIA, GAUDI'S CHALLENGE / SAGRADA FAMILIA, LE DEFI DE GAUDI / Francija / 2022 / Režija: Marc Jampolsky
Dr. Zdenko Verdenik bo 2. maja dopolnil 75 let. Rojen je bil na Ptuju, mladost je preživljal v sosednjih Pekrah, šport pa ga je oblikoval, najprej kot nogometnega igralca, pozneje kot trenerja in selektorja. Je redni profesor na Fakulteti za šport Univerze v Ljubljani, in za razvoj nogometne stroke skrbi v okviru Zveze nogometnih trenerjev Slovenije.