Osrednje vprašanje po volitvah je vprašanje, kakšna bo koalicija, in morda tudi, kdo jo bo sestavil. Najverjetnejši mandatar Zoran Janković (Pozitivna Slovenija) se tako že ves teden sestaja z morebitnimi koalicijskimi partnericami, ki pa se še vedno (vsaj na zunaj) obnašajo zadržano. Po pogovorih z Borutom Pahorjem, Karlom Erjavcem in Gregorjem Virantom se je zapletlo pri napovedanem sestanku z Janezom Janšo, saj se strani ne "moreta" dogovoriti o kraju srečanja. Srečanja za zdaj ne bo. Da bi sodeloval v vladi, je tako jasno izjavil le DeSUS.
O tem, ali bo Jankoviću uspelo sestaviti koalicijo in kdo bo v njej, sta za MMC razmišljala Slavko Gaber in Dimitrij Rupel.
Koalicija bo, a vprašanje, kako trdna in uspešna bo
Koalicije so stvar kompromisov in tudi dolgih pogajanj, tako da je velika verjetnost, da jo bo Zoranu Jankoviću uspelo sestaviti. V njej bi bil lahko marsikdo, za Slovenijo in reševanje vseh težav, s katerimi se mora spoprijeti, pa bi bilo najbolje, da bi bila relativno široka, meni Slavko Gaber. "Torej od Jankovićeve stranke do Pahorja, Žerjava in Viranta," je dejal.
Rupel: Očitno ni treba pisati programov in analiz
Tudi Dimitrij Rupel je dejal, da bo Jankoviću verjetno uspelo sestaviti koalicijo, vprašanje pa je, "kako trdna in kako uspešna bo". Izid ga je presenetil tudi zaradi po njegovih besedah dobrega programa SDS-a, ki ga je ta pripravljal dlje časa, medtem ko sta dobre izide dosegli "dve listi, ki sta se na volitve pripravljali osem tednov".
Nekoliko naivni volivci?
Kaj to pomeni? "Če zelo preprosto rečem, da se ne splača truditi z vsebino in analizami, ampak je treba na horuk zbrati neke informacije," pripoveduje Rupel. Hkrati dodaja, da je izid presenečenja tudi zato, ker "ne vidi nobene garancije, nobenega zagotovila, da ima kdor koli v tej prihodnji koaliciji pravo predstavo o tem, kako rešiti težave, ki jih ima Slovenija". Po njegovem mnenju gre za "neke vrste ponovitev tiste kombinacije, ki smo jo imeli prejšnja tri leta. Zdajšnja kombinacija je del problema, ni del rešitve," je prepričan.
Rupel sicer priznava, da ima volivec vedno prav, a dodaja, da so bili "volivci, glede na položaj, v katerem je država, vseeno nekoliko naivni". Rupel bi si v zdajšnjem položaju prizadeval za večjo toleranco in vključevanje, odnos Zorana Jankovića do SDS-a pa je bil že med kampanjo "precej odklonilen". "V tako težavni situaciji, kot jo imamo zdaj, je to nenavadno," je prepričan.
Kdo bo torej "šel z Jankovićem"?
Virantova lista je po kratkem pogovoru z Jankovićem dejala, da od svojih zavez, zapisanih v programu, ne odstopa, o čemer Slavko Gaber pravi, da so nekateri pogoji, na primer zahteva, da Jankovićeva stranka ne vodi pravosodnega resorja, upravičeni. "Ne vidim pa, da bi šlo za tako velika in tako resna vprašanja, da se ne bi dalo iskati kompromisov okrog privatizacije, državnega premoženja in drugega. Tu so vedno mogoče vmesne variante," je prepričan Gaber.
"Mislim, da bo Gregor Virant, ko bo postavljen v to vlogo, naredil točno to, kar od njega vsi pričakujejo, in bo sodeloval z Jankovićem," pa je prepričan Rupel. Na vprašanje, ali bo torej popustil pri "nepremakljivih zavezah", Rupel odgovarja, da bo že drugič presenečen (prvo presenečenje je bil izid volitev op. a.), če bo držal obljubo, saj "do zdaj ni držal nobene obljube". "Bolj bom presenečen, če bo pri tem vztrajal, kot če bo popustil," je dodal.
Veselje do nastopanja, te lahko zanese pri stališčih
Na vprašanji, kaj pomenijo različne informacije, ki prihajajo iz druge verjetne Jankovićeve partnerice, SD-ja, in ali gre za sprenevedanje, ko Borut Pahor vstop v koalicijo skorajda že zavrača, Igor Lukšič pa pravi, da SD v koaliciji tako rekoč že je, Gaber odgovarja, da verjame, da bo stranka, posebej glede na sestavo prihodnje poslanske skupine v koaliciji. "V tem konkretnem primeru je treba imeti v mislih tudi veliko količino in frekvenco nastopanja ljudi iz vrst SD-ja, pravzaprav nastopanje ene od oseb, ki se v tem primeru pogaja. Včasih veliko veselje do nastopanja človeka lahko zanese tudi pri stališčih," je dejal.
SDS in Janković: Vzajemno zavračanje?
Glede možnosti sodelovanja med Jankovićem in Janezom Janšo je Gaber prepričan, da bo težko doseči dogovor, saj naj bi imel "Janša podobno malo interesa, da bi ga dosegel kot Janković." Meni, da tudi velika koalicija ne bi bila odveč, a le če SDS vanjo ne bi vstopil s figo v žepu. "Če ne bi bilo vse vloženo v prepire in blatenja druge strani in če ne bi šlo predvsem za oblast, ampak izvedbo projektov, ki jih je treba izpeljati, tudi to ne bi bila nemogoča varianta. Zdi pa se mi, da ta trenutek ni posebno realna," je dodal.
Rupel pravi, da če je verjeti Jankoviću, da govori to, kar dela, potem v koalicijo z SDS-om ne namerava iti in bo napovedani sestanek nekakšen "vljudnostni pogovor". Sam je prepričan, da je SDS pripravljen na sodelovanje, saj "smo vsi v isti kaši" in bi bilo treba iskati sodelovanje, "ne pa se med sabo kregat".
Se torej SDS ne zmore dvigniti nad to? "Ne verjamem," je dejal Gaber. "Mislim, da je užaljenost prevelika, da je šok poraza prevelik in da je na neki način zavračanje Jankovića kot Jankovića preveliko, čeprav so poskušali pokazati neki drug obraz med kampanjo, ampak mislim, da to, preprosto rečeno, ni bilo iskreno," je še dodal.
NSi v Janševem paketu?
NSi se Gabru ne zdi pomemben igralec v parlamentu in kot tak ni verjeten (a, ne nemogoč) partner v koaliciji. "Zdi se mi, da je NSi glede na trenutno kadrovsko zasedbo stranka, vezana na zgodbo Janez Janša, in zdaj ni pomlad, tako da je majhna verjetnost, da zmorejo stopnjo avtonomije, ki bi pripeljala v resne pogovore o koaliciji. Mislim, da so v paketu z SDS, in upam, da ni v tem paketu tudi Žerjav, v smislu vsi ali skupaj ali pa nihče," je svoje stališče glede možnih koalicijskih scenarijev predstavil Gaber.
"Lepo bi bilo, če bi si stale ob strani"
Rupel je vesel, da se je NSi-ju uspelo uvrstiti v parlament, saj je to "tradicija, ki se vleče že iz Demosa," njena predhodnica s Peterletom na čelu pa je zelo uspešno vodila Slovenijo. "Lahko, da se bodo iskale neke nove, trdnejše vezi med strankami desne sredine in bo to učinkovit vzvod za politiko," je dejal. Ali v tej skupinici vidi tudi SLS, ni želel jasno povedati, je pa dejal, da "bi bilo lepo, ko bi ta skupina strank, ki vlečejo korenine iz Demosa, stala druga drugi ob strani."
Izid je presenetil
Gaber je glede presenečenja nad izidom volitev dejal, da so bili premiki v to smer nakazani že v petkovi spletni anketi Mladine, tako ta "popolnega presenečenja ni bilo". Dimitrij Rupel pa je dejal, da je "seveda bil presenečen, saj smo bili vsi", in dodal, da je veliko vprašanje za raziskovalce javnega mnenja to, kako je mogoče, da so se raziskave javnega mnenja "zmotile" za deset odstotkov, saj sam "ne pozna države, kjer bi se izidi in napovedi tako močno razlikovali".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje