Predsednik Socialnih demokratov in premier kot usmeritev stranke na prihajajočih volitvah izpostavlja reformno politiko, med reformami pa posebej izpostavlja pokojninsko reformo. Ali bo njihov predlog enak kot padli, ni povedal, saj meni, da je treba počakati na to, kako se bodo odzivali finančni trgi, katerih odzivi so bili za zdaj še precej previdni.
Če se bodo še naprej tako odzivali, "bomo ostali pri 65 letih, drugače bo verjetno treba razmišljati o 67 letih starostne upokojitve", je v intervjuju za časnik Finance dejal Pahor, ki je govoril tudi o krivcih za razpad vlade, prihodnosti, gospodarstvu in zamujenih priložnostih.
Ne vznemirjajmo sindikatov
O podrobnostih ni želel govoriti, da "ne bi vznemiril sindikatov", in dejal, da s sindikati zelo različno razumejo, kaj je dobro za delavce. Poleg pokojninske je izpostavil tudi zdravstveno reformo in dejal, da ima SD pripravljeno "celo vrsto ukrepov". "Treba je iti naprej, to je tudi slogan naše kampanje," je za Finance dejal Pahor.
Moralni maček zaradi pokojninske reforme
Pahor upa, da bodo pogovori s sindikati v prihodnosti uspešnejši. "Če bi bil jaz na njihovem položaju, bi imel moralnega mačka zaradi pokojninske reforme," je dejal, saj meni, da je neodgovorno dati pobudo za referendum ob vedenju, da bo to poslabšalo bonitetno oceno Slovenije. "Nekaj moralnega mačka že morajo imeti. Saj tudi mi nismo brez," je dodal.
Strah pred investicijami? Pa to je neverjetno
V povezavi z davki je Pahor dejal, da bi jih "za zdaj pustil tako, kot je", in se ne bi ukvarjal ne s predlogi z levice, ki govori o več dohodkovnih razredih, ne s predlogi desnice, ki govori o znižanju davkov. Razlog za to so tudi neformalni pogovori v okviru EU-ja o davčnih zadevah. Pahor meni, da mora Slovenija davčni sistem prilagoditi tako, da bo usklajen z državami, ki so najpomembnejše izvozne partnerice Slovenije, da bi ustvarili gospodarsko atraktivnejše okolje. Pahor je še dodal, da je investicijam naklonjen veliko bolj kot pa nekateri "njegovi kolegi". "Investicij se preveč bojimo, to je neverjetno," je pojasnil.
Pahor je govoril tudi o "nevarnosti iz Kitajske", in dejal, da gre za stvar, ki voditelje držav bolj skrbi, kot je videti. Kitajci so namreč "že na trgih, že kupujejo dolgove držav".
Za zdaj še gre ... z milijardo več pa ...
Nasprotuje tudi pobudi iz vrha gospodarstva, naj država z zadolžitvijo za milijardo evrov pomaga gospodarstvu. Država je gospodarstvu v treh letih dala milijardo in pol, je dejal. "Težava je kreditni krč," saj državna banka sedi na denarju, a ne kreditira gospodarstva, ker je v nenehnem strahu, da bo ocenjena kot kapitalsko neustrezna.
V povezavi s pobudo je še dodal, da država "ne more nad 45 odstotkov dolga v BDP-ju, ne more čez pet odstotkov proračunskega primanjkljaja, ker to znižuje bonitetne ocene in draži denar", poleg tega pa mora Slovenija že februarja servisirati dolgove. "Za zdaj smo to sposobni, ampak še milijarda ... Izračunajte, koliko to poveča dolg in kakšen signal bomo dali trgu," je še dejal.
"Whatever it takes!"
Kako in s kakšnimi ukrepi torej naprej, Pahor odgovarja z 'whatever it takes' (kar koli bo potrebno). "Whatever it takes! Ničesar ne izključujem - razen prelahkega razmišljanja o vnovični zadolžitvi za spodbude," je dejal.
V debirokratizaciji države Pahor še vidi rezerve in vztraja pri krčenju ministrstev, po njegovem videnju na devet. Z AUKN-jem je zadovoljen, čeprav ga je šokiral njegov poseg v javno prodajo delnic NKBM-ja. Vodstva agencije ni zamenjal, ker bi se to razumelo kot vmešavanje politike v gospodarstvo. Tudi s potekom pogajanj z NLB-jem ni zadovoljen, a več ni želel povedati.
O slovenski prihodnosti v EU-ju je Pahor dejal, da je zanj pomembno, da je Slovenija tam, kjer bo tudi Nemčija. Propad EU-ja ocenjuje kot mogoč, začel pa se bi s propadom evra. To vidi kot mogoč, a ne verjeten scenarij, saj meni, da "EU ima možnosti, da gre naprej, da preseže krizo evra, pogoj pa so združene države Evrope". Pri tem kot epsko vprašanje vidi vprašanje suverenosti držav oziroma vprašanje "koliko so evropski narodi pripravljeni delegirati suverenost na skupno entiteto". Sam združene države Evrope podpira, a svari, da gre za pozen odziv.
Ne, to pa ne
Pahor o napovedih izidih na volitvah ni želel govoriti. Na vprašanje, kdo najbolj ogroža SD, je dejal, da so to sami. Na vprašanje, ali z mediji zadnjič govori iz prostorov vlade, pa odgovarja: "Ne, to pa ne."
*whatever it takes (angl.) = kar koli bo potrebno
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje