Volilni program stranke je usmerjen predvsem k enostavnejši državi, zato si bodo med drugim prizadevali za zmanjšanje števila ministrstev na osem. Foto: BoBo
Volilni program stranke je usmerjen predvsem k enostavnejši državi, zato si bodo med drugim prizadevali za zmanjšanje števila ministrstev na osem. Foto: BoBo

Te volitve bomo odigrali med ljudmi. In LDS bo v parlamentu, o tem ni nobenega dvoma, in bo utiral pot Sloveniji iz te politične megle, v kateri se je znašla.

Katarina Kresal
Katarina Kresal
30. junija 2007 je bila Katarina Kresal na kongresu LDS-a z veliko večino glasov izvoljena za predsednico stranke. Foto: BoBo

Kakšna bi pa bila Slovenija brez Liberalne demokracije?

Aleš Gulič
Jožef Kunič, Draško Veselinovič, Bojan Potočnik, Marjan Šetinc, Anton Anderlič, Slavko Ziherl, Jožef Školč, Aleš Bučar Ručman, Aleš Zalar in predsednica stranke Katarina Kresal na predstavitvi ljubljanskih kandidatov in kandidatk LDS na državnozborskih volitvah 2008. Foto: BoBo

Smo resna stranka. Resno nastopamo na teh volitvah in želimo si resnega rezultata.

Katarina Kresal

.

Prva predhodnica današnje Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je bila Zveza komunistične mladine Slovenije, ki se je leta 1974 preimenovala v Zvezo socialistične mladine Slovenije (ZSMS). Zveza je bila s svojimi stališči, ki so odstopala od uradne ideologije, med prvimi znanilci političnih sprememb v Sloveniji in Jugoslaviji. Organizacija se je pozneje preimenovala v ZSMS - Liberalna stranka in na 14. kongresu stranke, 10. novembra 1990, v Liberalno-demokratično stranko (LDS). Stranko je do zmage na državnozborskih volitvah leta 1992 popeljal predsednik stranke Janez Drnovšek.

Današnja stranka Liberalna demokracija Slovenije je bila ustanovljena 12. marca 1994 z združitvijo Liberalne demokratske stranke (LDS), Demokratske stranke Slovenije (DSS), Socialistične stranke Slovenije (SSS) in Zelenih - Ekološko socialne stranke (ZESS), njen prvi predsednik pa je postal Drnovšek, ki je z LDS-om zmagal tudi na volitvah leta 1996. Po izglasovani nezaupnici aprila 2000 je Drnovšek predčasno končal mandat, vendar je LDS na volitvah oktobra istega leta znova dobil največ glasov volivk in volivcev.

Po Drnovškovem odstopu z mesta predsednika LDS-a je bil na kongresu 14. 2. 2003 v Celju za predsednika izvoljen Anton Rop, na čelu s katerim je stranka po volitvah 2004 prešla v opozicijo. Rop je bil na kongresu 11. decembra 2004 kljub temu ponovno izvoljen za predsednika. Na naslednjem kongresu 15. oktobra 2005 v Ljubljani je bil za predsednika izvoljen Jelko Kacin. Potem ko je bila na 9. kongresu LDS-a 27. januarja 2007 Kacinu izglasovana zaupnica, je stranko zapustilo 12 poslancev. 12. aprila je Kacin nato odstopil z mesta predsednika stranke. Nasledila ga je Katarina Kresal.

Katarina Kresal: LDS je moja stranka
Kresalova se je rodila leta 1973 v Ljubljani. Obiskovala je Gimnazijo Bežigrad in Pravno fakulteto Univerze v Ljubljani. Diplomirala je leta 1996, nato pa je leta 1999 opravila še pravniški državni izpit. Po končanem študiju se je najprej zaposlila kot sodna pripravnica na Višjem sodišču v Ljubljani, potem je delo nadaljevala kot strokovna sodelavka na oddelku za gospodarske spore Okrožnega sodišča v Ljubljani. Od leta 2003 je delala v odvetniški pisarni Miro Senica in odvetniki, kjer je bila najprej odvetniška kandidatka, potem odvetnica, od leta 2005 pa namestnica šefa Odvetniške pisarne in vodja oddelka za gospodarske in mednarodne zadeve.

30. junija 2007 je bila Katarina Kresal na kongresu LDS-a z veliko večino glasov izvoljena za predsednico stranke. Na volitvah leta 2008 je bila izvoljena za poslanko državnega zbora, 21. novembra 2008 pa jo je državni zbor imenoval za ministrico za notranje zadeve. S tega položaja je zaradi suma korupcije pri najemu stavbe za Nacionalni preiskovalni urad 10. avgusta 2011 nepreklicno odstopila. 24. avgusta 2011 ji je svet stranke LDS soglasno podal zaupnico za nadaljnje vodenje stranke.

Katarina Kresal je že v mladih letih rada spremljala dogajanje na političnem parketu. Zaznamovala jo je liberalna misel, ki že od francoske revolucije temelji na pojmih: svoboda, enakost, bratstvo. V te vrednote Katarina Kresal verjame. V intervjujih dandanes ponosno prizna, da je vedno volila LDS in da je to "njena stranka".

LDS za zmanjšanje števila ministrstvev na osem
V LDS-u pravijo, da so stranka, ki na temeljih pozitivne tradicije demokracije in liberalizma posebno pozornost namenja pravni državi in zagotavljanju človekovih pravic in svoboščin, človekovemu dostojanstvu, suverenosti slovenske države, osebni, nazorski, duhovni in politični toleranci, tržnemu gospodarstvo ter socialni in laični državi, svobodi lastništva in podjetništva, varstvu okolja na vseh področjih življenja, zlasti pa ekološko usmerjenemu gospodarstvu in utrjevanju ekološke zavesti.

Program stranke lahko preberete tukaj.

Volilni program stranke je usmerjen predvsem k enostavnejši državi, zato si bodo med drugim prizadevali za zmanjšanje števila ministrstev na osem. Prepričani so namreč, da je takšna država učinkovitejša in cenejša. Izpostavljajo tudi zagon gospodarstva, od drugih programov pa se razlikujejo po tem, da jim je prioriteta tudi zagotavljanje demokratičnosti in svobode. "Danes vsi govorijo o učinkovitosti, a če nimaš v vladi tudi demokratičnosti in ne zagovarjaš svobode, ne moreš uspeti. In LDS je garant za demokratičnost," trdi Kresalova.

Zagotavljajo, da so se pri pripravi programa posvetili tudi konkretnim težavam ljudi, ki se spoprijemajo s posledicami krize. Prav tako so večjo pozornost namenili enakopravnosti žensk. Ženske so namreč po mnenju predsednice stranke v naši državi samo pravno, ne pa dejansko enakopravne.

Te volitve bomo odigrali med ljudmi. In LDS bo v parlamentu, o tem ni nobenega dvoma, in bo utiral pot Sloveniji iz te politične megle, v kateri se je znašla.

Katarina Kresal

Kakšna bi pa bila Slovenija brez Liberalne demokracije?

Aleš Gulič

Smo resna stranka. Resno nastopamo na teh volitvah in želimo si resnega rezultata.

Katarina Kresal