Junija 2011 je nekdanji minister za javno upravo v Janševi vladi in član strokovnega sveta SDS-a Gregor Virant skupaj z Janezom Šušteršičem, Markom Pavliho, Matejem Lahovnikom, Radom Pezdirjem in Žigo Turkom postal soustanovitelj t. i. resetirancev, ki so dobili ime po tem, da so pozvali k resetiranju Slovenije in k predčasnim volitvam.
Čeprav je Virant zavračal možnost, da bi se s kom od resetirancev samostojno podal na predčasne volitve, se je zgodilo prav to. 10. oktobra je javnost presenetila novica, da bo Virant na volitvah nastopil s svojo listo, na kateri bosta tudi Šušteršič in Pavliha.
Namesto nastopa z listo se je Virant pozsneje odločil, da bo šel na volitve s stranko. Na ustanovnem kongresu Stranke Državljanska lista Gregorja Viranta (krajše Lista Virant) 21. oktobra v Ljubljani je bil Virant izvoljen za predsednika stranke, Janez Šušteršič pa za podpredsednika. Podjetnik Ivo Boscarol, ki je stranko javno podprl, je postal svetovalec izvršnega sveta Liste Virant.
Virant ni več predsednik Zbora za republiko
Gregor Virant se je rodil 4. decembra 1969 v Ljubljani. Študiral je pravo na Univerzi v Ljubljani in na Glasgow Caledonian University. Po študiju se je kot asistent zaposlil na Fakulteti za upravo v Ljubljani, nato pa je še magistriral in doktoriral iz pravnih znanosti. Med letoma 1995 in 1999 je delal kot pravni svetovalec ustavnega sodišča. Leta 2000 je bil v času vlade Andreja Bajuka imenovan za generalnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve. Na položaju je ostal tudi v naslednji LDS-ovi vladi. S položaja je odstopil tik pred volitvami leta 2004, na katerih je nastopil kot kandidat na listi SDS.
Po volilni zmagi SDS-a je Virant postal vodja ministrstva za javno upravo. Pogosto je bil razvrščen kot najbolj priljubljen minister in eden od najbolj priljubljenih politikov v Sloveniji. Najbolj je znan po t. i. Virantovi reformi plačnega sistema javnih uslužbencev. V decembru 2008 je bil izvoljen tudi za predsednika Zbora za republiko. Marca 2011 je odstopil s tega mesta, saj naj bi prišlo do razhajanj med nekaterimi člani, vendar je javnost za to izvedela šele oktobra ob njegovi napovedi, da gre s svojo stranko na volitve.
Virant je poročen in ima dva sinova. Njegov tast je Miha Brejc, nekdanji SDS-ov evropski poslanec, njegov svak pa je fotograf Tomo Brejc. Njegova sestrična Mija je žena ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki bo s stranko Pozitivna Slovenija prav tako nastopil na prihajajočih volitvah.
Lista Virant za zmernost, strpnost in sodelovanje
Virant poudarja, da je stranka, ki jo je ustanovil, stranka tistih, ki jim je dovolj delitve na leve in desne. "Vsak atom energije, ki se vloži v prepire, je odveč," je prepričan. V politični prostor zato želijo vnašati zmernost, strpnost in sodelovanje.
V Listi Virant so odločeni, da bodo že v prvem letu odločno zmanjšali javne izdatke. Obljubljajo spodbujanje podjetništva z nižjo stopnjo davka na dohodek malih podjetij in samostojnih podjetnikov, zavezujejo pa se tudi k umiku države iz lastništva vseh gospodarskih družb, v katerih je delni, večinski ali 100-odstotni lastnik, in k umiku ekonomske politike države iz reševanja poslovnih problemov konkretnih podjetij. Cilj njihove politike zaposlovanja bo, da ima čim več ljudi plačano delo ne glede na formalno obliko zaposlitve.
Načrtujejo tudi spremembe v političnem sistemu, javni upravi in pravosodju. Poudarjajo, da bodo spremenili volilni sistem in uvedli preferenčni glas, ukinili državni svet in odvzeli možnost poslancem, da zahtevajo referendum. Na področju javne uprave bodo "odločno in brezkompromisno" debirokratizirali Slovenijo, kar zajema tudi zmanjšanje števila ministrstev. Njihova cilja v pravosodju sta odprava sodnih zaostankov v petih letih in uvedba specializiranih gospodarskih sodišč.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje