Med drugim nam je pojasnil tudi, da so v novi stranki odprti za vse nove člane, ki so jim blizu njene vrednote, in spregovoril o svojih spominih na čas SKD-ja ter čas združitve SKD-ja in SLS-a. Tako pri prvem kot pri drugem »projektu« njegovo ime še zdaleč ni bilo neznanka. Po razpadu združenih SKD-ja in SLS-a se do danes ni več videl v kakšni drugi stranki. Kratek čas je, kot pravi, simpatiziral le z NSi-jem.
Janez Drobnič je izstopil iz Nove Slovenije. Ste se že pogovarjali z njim, da se vključi v vaše vrste? Je že izrazil to željo oz. ali so mu vrata pri vas odprta?
KDS vabi v svoje vrste vse, ki so jim blizu naše vrednote.
Tudi sami ste bili kratek član NSi-ja. Zakaj ste tako hitro zapustili stranko?
Bil sem simpatizer in nastopal sem na lokalnih volitvah na listi NSi-ja.
Kakšni pa so vaši spomini na čas SKD-ja in čas združenih strank SKD in SLS?
SKD je bil stranka, ki je v prvih letih združevala veliko intelektualno moč na desni strani. Programsko je bila zelo aktualna glede na čas, v katerem je delovala. Bila je predmet napada tako z leve kot desne. Zaradi premajhne pokončnosti posameznikov, ki se je izkazovala predvsem na problemu državnih služb, je začela v političnem delovanju pristajati na kompromisarstvo. Nato je prišla skupina režiserjev iz ozadja, ki je stranki SLS in SKD združila. Formalna združitev, izvedena skoraj na silo, je bila za člane obeh strank po Sloveniji pogubna. Razpadali so odbori, prihajalo je do nasilnih prevzemov, zamer z ene in druge strani ipd.
Zanimivo je, da sta dva podpredsednika združene stranke SLS+SKD, dr. Bajuk, ki je bil takrat predsednik vlade, in gospod Peterle sodelovala najprej pri združitvi in nato čez nekaj mesecev pri razdružitvi. NSi je bil ustanovljen dva meseca pred volitvami leta 2004. Sam sem kot tretji kandidat na listi za podpredsednika po njunem odhodu v NSi-ju postal podpredsednik združene stranke SLS+SKD. Prav zaradi razdvojenosti članov SKD-ja med članstvom v SLS-u in NSi-ju, sem bil mnenja, da moram na kandidaturi za predsednika SLS-a kot predstavnik bivšega SKD vztrajati do konca. S kandidaturo sem želel prikazati dejansko razmerje v novem SLS-u med starima SLS-om in SKD-jem. Razmerje pri glasovanju je pokazalo na razmerje in vpliv članov starega SKD-ja v novem SLS-u. Tako sem lahko javno pokazal na upoštevanje članov starega SKD-ja v novem SLS-u.
Spomini na ta čas so spomini na »režiserje« slovenske demokracije. Zato popolnoma razumem »zaskrbljenost« teh »režiserjev«, ki se danes javno manifestira v vprašanju o botrstvu.
KDS bo sodeloval na letošnjih volitvah. Od kod boste dobili denar za kampanjo in koliko ga nameravate zbrati?
Denar za volitve bomo zbirali skladno s slovensko zakonodajo. Imamo program varčne kampanje. Tudi tako bomo prikazali solidarnost z državljankami in državljani, ki živijo z majhnimi dohodki.
Kakšen rezultat pričakujete jeseni?
Naš cilj je vstop v parlament!
Nekateri menijo, da KDS-u manjka znanih imen, ki naj bi bila ključna za uspeh na volitvah v DZ.
Kaj pa če si Slovenija zasluži nova imena v slovenski politiki? Predstavitev nekaj bolj znanih kandidatov bo pred velikim šmarnom.
Denimo, da presežete parlamentarni prag – s kom bi najraje sodelovali oz. ali sodelovanje s katero od strank vnaprej izključujete (obrazložitev odgovora)?
Naša programska izhodišča so jasna in razumljiva. Družina, domoljubje, tradicija in veselje do življenja. Če bo katero koalicijo po volitvah zanimalo resnična podpora družinam, brezplačni vrtci, obvezno srednješolsko izobraževanje, brezplačni študij do 2. stopnje, program »starost preživljam v domačem kraju«, kakovostna podpora raziskovalni dejavnosti, podpora podjetništvu v širšem gospodarskem prostoru preko diplomatske mreže in še kaj, smo lahko partnerji za začetek razgovorov.
Principialno stališče naše stranke je, da je izključevanja v Sloveniji dovolj. Mlajša generacija naj zaživi življenje v slovenstvu. Naj se veseli življenja! Prav zaradi tega ne moremo pristati na izključevanje ali nesodelovanje.
Marjetka Nared
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje