V prvi fazi elektromobilnosti je veliko navdušencev električne avtomobile promoviralo s tem, kako jih je preprosto polniti. Kjer koli, doma, v službi, v gostilni. Skratka, kjer koli najdemo navadno vtičnico. Ampak te trditve zdržijo samo v kombinaciji s poučenim uporabnikom, ki ve, kaj se zadaj dogaja, in so mu takšni izzivi pravzaprav v veselje.
Manj zainteresirani za "štromarske" podatke so nato prek osmoljenih kablov že sami podvomili o trditvah, sploh takrat, ko so jim skozi priprto okno potegnili kabelski podaljšek, tistega najcenejšega.
Polnilnice kot pametni računalniki
Pa ne samo, da je hitreje, tudi manj umazano je, ampak bistvo polnilnice je predvsem v nadzoru polnjenja. In tu pridemo do pametnih ali pa tudi neumnih polnilnic. Medtem ko znajo cenejše polnilnice zgolj usmeriti tok po pravih žicah, so pametne polnilnice računalniki, ki znajo komunicirati z drugimi računalniki, s tistim v avtu, in s tistimi v internetnem oblaku.
Polnilnica je seveda v svetovni splet lahko povezana s klasičnim ethernet kablom, še pogosteje pa prek brezžične povezave z domačim WiFi-usmerjevalnikom. Tiste na javnih polnilnih mestih pa imajo vgrajen LTE-modem, tako kot naš telefon.
Samodejno uravnavanje moči polnjenja
V Avtomobilnosti smo se želeli prepričati, kaj potrebujemo doma, da lahko namestimo električno polnilnico. Poskrbeti moramo, da pri polnjenju nikoli ne pride do preobremenitve, tako da v kritičnih situacijah polnilnica samodejno zmanjša moč polnjenja vašega avtomobila. Ampak v Sloveniji imamo tudi starejše hiše z zgolj enofaznim priključkom.
Preden postavite doma električno polnilnico, si oglejte videoprispevek iz oddaje Avtomobilnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje