Ob vse več 'norostih' v zadnjem času pri nas, kot je vožnja po nasprotnem pasu avtoceste, se upravičeno postavljajo vprašanja, zakaj se to sploh dogaja. Se razlogi skrivajo v alkoholu, neizkušenosti, slabi prometni signalizaciji, samomorilnosti ali morda denarnih stavah (slovenska policija preučuje možnost, ali je voznik, ki je pred dnevi zaradi vožnje po nasprotnem pasu avtoceste ubil tri ljudi, to storil zaradi stave).
Prav denar je glavni razlog za nevarno početje v Bolgariji – od tam namreč prihaja igra, znana tudi kot "Ruska cesta ruleta". Ta naj bi potekala vsako noč v bolgarskem glavnem mestu Sofiji, vozniki pa v skladu s stavami, ki se gibljejo do 6.000 evrov, poskušajo ob rdeči luči na semaforju uspešno prevoziti prometna križišča s hitrostjo tudi 200 kilometrov na uro.
"Proga" se vsako noč spremeni
Samo v letošnjem poletju je zaradi posledic brutalnih voženj umrlo pet ljudi, številni pa so bili ob tem resno poškodovani. Pravila namreč določajo, da morajo vozniki voziti z maksimalno hitrostjo, ob tem pa ne smejo uporabljati zavor. Domneva se, da tolpo sestavlja približno 50 posameznikov v starosti med 20 in 30 let, ki se s svojimi vozili, med katerimi prevladujejo SUV-ji (predvsem zaradi velikosti in posledično varnosti ), dobijo vsako noč ob polnoči na v naprej določenih krajih v severnem delu mesta. Ob sebi imajo ljudi, ki pazijo, da ne bi prišla policija, sami pa se dogovorijo za "progo", ki jo bodo prevozili v tisti noči. Ko drugi člani tolpe prek SMS-sporočil dobijo informacije, se igra lahko začne.
Nesreča pomeni izgubo stave
Da voznik zmaga v ruski cestni ruleti, mora ob polni hitrosti in rdeči luči uspešno prevoziti zelo prometna križišča, ob tem pa se ne sme zaleteti v drugo vozilo, zbiti pešca in zapeljati s ceste ali jo zapustiti. Če katero koli izmed teh pravil prekrši, izgubi stavo. V igro so dejavno vključeni tudi opazovalci, ki stavijo na svojega voznika.
Igra ima več različic – v eni vozniki zapeljejo v napačno smer krožnega križišča, v drugi pa se peljejo v nasprotno smer enosmerne ulice. Dogaja se celo, da tolpe za preostali promet zaprejo dele avtoceste in izpeljejo svoje dirke.
Taksist Rumen Georgiev pravi, da se ponoči boji voziti po cestah. "Sam – kot tudi vsak drugi taksist v Sofiji – se ustavljam ob zelenih lučeh in preverim, da nihče ne prihaja," pravi. "Svojim strankam se moram opravičiti za počasno vožnjo."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje